Seri iletişimde güvenli İletişim mesafesi?

Başlatan Mucit23, 29 Şubat 2012, 21:59:25

Mucit23

Arkadaşlar Merhaba.
İki adet işlemciyi birbiriyle seri haberleştirmek istiyorum. Şöyle bir cihaz var. Ana makinada kullanıcı bir sayı giriyor. Fakat bu sayıyı sadece giren görebiliyor. Diyelim Müşterinde görebilmesi için cihaz girilen sayıyı bilboard gibi bir panoya aktaracak. O panoda iki adet display (Sayı= 0-99) ile girilen sayıyı göstermek istiyorum.  Mesafe yaklaşık Master ile bilboard(slave) arasında max. 3mt diyelim. Ben RS232 ile yapıcam. İletişim tek yönlü olacak. Dolayısıyla ana cihazdan panoya sadece 3 kablo yeterli olur diye düşünüyorum. (Vcc,GND,Data). Sormak istediğim asıl şey seri iletişimde güvenli iletişim mesafesi nekadardır. Bu şekilde güvenli bir şekilde haberleşebilirmiyim.
Diğer bir sorum ise Bu tür haberleşme sistemlerde iletişim için hangi kablo türü kullanılmalı.

mozkan87

Aslında seri iletişim için kesin bir mesafe yok ama wikipediada 15m olarak bahsedilmiş. Ama bu mesafe standart rs232 için tanımlanmış. Yani +13 ile -13 için. Mikroişlemci kullanınca max232 kullanmadan 0 ve +5 için mesafe ne olur bilmem. Ben 10m kablo ile rs232 yi 9600 BAUD da surunsuz kullandım. Ama ortam gürültüsü vs hiçbirşey yoktu. Hızı düşük tutunca bu mesafede kolay kolay sorun olmaz gibime geliyor. 2 metre kablo ile rx ile tx ve GND yi bağlayarak iki mikroişlemciyi haberleştirdim buda sorunsuz çalışıyordu.

Mucit23

O halde mesafe konusunda bir problem olmayacaktır. iletişim hızı çok önemli değil.Peki Ne tür kablo kullanmalıyım.

mozkan87

Hocam o konuda bir bilgim yok ama standard shielded bir kablo kullansanız olur herhalde ben 2 metre için zil teli kullanmıştım. 10 metre için piyasada satılan standart rs232 kablo kullandım.

Mucit23

Anladım hocam. 3-4 mt pek uzun bir mesafe değil ama ortam biraz gülütülü Bu yüzden örgülü kablo türü kablolardan kullanılması gerektiğini düşündüm.