Mp player,i arabada kullanmak için.

Başlatan stevan, 28 Temmuz 2004, 12:38:37

alayli

Alıntı yapılan: "stevan"Ama 30 dakika ile 90 dakika arası yazmışsın alayli arkadaş li,on bil yanlız kendi katologunda şarj için  10 saat diyor buda yapacagım devre gene ısınacak manasına mı geliyor acaba süreyi gecersem.?

Süreyi geçersen 2575'e güzel bir cenaze töreni düzenlemen gerekir.  :twisted:  Veya çok çok çok iyi soğutursan (ki bu da çok çok çok büyük Al soğutucu veya komplike gazlı soğutma sistemleri demek -hiç gerek yok bence-) sorun olmayabilir. Bak dikkat ettiysen olmayabilir dedim. Olmaz demek için denemek lazım.
2676'yı ben daha önce bir kaç defa bulup kullandım. Bir araştır piyasayı, bu dediğimin en yakını 1 yıl önceydi. Hatta ben de aynı amaçla arabamda kullanıyorum. Şu an piyasada vardır büyük ihtimal... 78XX kadar enflasyonu yaşanmıyordur demek istedim. Onları bulamayanı vururlar valla :D

220V olayını düşünürsen 3525 PWM entegresi veya benzer bir entegre kullanarak yap derim. Trafosunu da öyle gözünde çok büyütme piyasadan alacağın 35-50W civarı bir ferit nüve ve karkasa 10:1 oranında bobin sar. (Mesela 12 volt tarafına 2X0.30'luk telden 10 tur, 220V tarafına 0.20'lik telden 100 tur sar. Trafo sarım yönlerine dikkat et!) 3525'in sadece tek PWM çıkışı ile bir tane IRFZ44'ü sürerek trafoya bunu gir. Hatta çıkışta 220 volta da gerek yok. Aletin kendi şarj cihazı smps çalıştığına göre büyük ihtimal 160V ile 250V aralığında çalışıyordur. 175 volt gibi bir çıkış voltajı işini görür.
Hatta hatta yüksek frekans trafosu kasıyorsa 3525'in datasheet'ini inceleyip, PWM frekansını ayarlayan kritik elemanları (yanlış hatırlamıyorsam 6 ve 7. bacaklara bağlanan RC osilatör) uygun değerde seçerek PWM'i 50 Hz'e ayarla ve sıradan bir 8-10W'lık trafoyu tersten kullan.  ;)
Anca kazganmiş itmiş ilimiz törümüz erti. Türk Oguz begleri budun esiding. Üze tengri basmasar, asra yir telinmeser, Türk budun, ilingin törüngin kim artati? (udaci erti)

stevan

önerilerin için teşekkür ederim arkadaşım tabii diger arkaşlar içinde.
Biraz da uygulama yapalım artık epey bilgi toplandı sayenizde.
Entegreyi araştırayım bakalım neler bulabilecegim..

Sorunlarla görüşmek üzere.  :o

Saygılar.

cozturk

stevan kardeş sadece 1 adet watlı direnç kullanabilirsin. istersen suni bir yükle test edebilirsin. dirençten sonra da lm317 ile 6v 1.5A elde edersin direnç ısınırsa ısınsın. nolur? kutuda dursun. 10W tak gitsin (R=V/i,  P=I²R=V²/R ) aslında lm317ye bile gerek yok ya neyse cihaz pahalı bişeymiş.. :)

stevan

coztürk arkadaşım öle diyorsun ama iş senin dedigin gibi değil.10 dakika olmadan sogutucu fırına döüyor yaklaşık 50 derecelere cıkıyor  ondan sonrada beklemek 300$ çöpe atmakla ilgili.Göz göre göre olurmu bu?lm317 ile yaptım senin dedigini hatta paralel 2n3055 direnc vs..te bagladım akım yükseldigi zaman devreye girsin diye ama olmuyor olmuyor dememinde sebebi ısı tehlikeli boyuta ulaşıyor.hele birde bana "kardeş sadece 1 adet watlı direnç kullanabilirsin" demen elektronikle ne kadar alakan oldugunu düşündürdü dogrusu seni de eleştirmek istemiyorum ama bu arada  polimik yaratmak istemiyorum ama arada da oluyor işte.

En mantıklı olanı LM2676  bulabilirsem bununla bulamassam muadili ile onuda bulamassam şu şeması olan devre ile oda olmassa bir başka şema ile ugraşmak diyorum ben.

Birde alayli arkadaş, bu işi 12 giriş 6 volt çıkış olacak şekilde swic modlu bir devre olmazmı? Basidinden yani.

fsan

arkadaslar bu linkte adam birseyler yapmis bir bakin ne kadar güvenilir bir sey bilmiyorum ama sanirim kullanilan parcalari bulmakta zorluk cekmezsiniz. (aciklamalar norvecce, dil konusunda isterseniz yardimci olabilrim)
Switchmode step down regulator

12Vdc to 5Vdc converter 6A yaziyor ama sanirim 6Vdc cikis icin semada ufak degisiklikler yapilabilir
http://home.online.no/~sondred/Gamle%20sider/12Vdc%20til%205Vdc%20Omformer%206A.htm

cozturk

Alıntı yapılan: "stevan"10 dakika olmadan sogutucu fırına döüyor yaklaşık 50 derecelere cıkıyor...
Arkadaş bu besleme şekli sana tuhaf geldi biliyorum fakat ben bunları söylerken gerçekten ciddiyim. 50 derece sıcaklık nedir ki? senin elinle dokunamaman bunlar için bir ölçü değil!.

Ayrıca lm317K tipi vardır. Onu da kullanabilirsin. Bir de direnç üzerindeki ısı yoğunluğunu azaltmak için 10 tane filan paralel bağlayarak "ısı yoğunluğunu" azaltabilirsin. Toplam direnç aynı kalacak tabi. direncin 10 kat fazlasından 10 tane parallel bağlanacak yani.  317ye büyük bir soğutucu şart. yoksa  fırın gibi olur tabi. Yapacağın SMPS de bunlar kadar olmasa da ısınacak.

alayli

@stevan

Aklıma bir şey daha geldi. Ama sıkı dur devre çok karmaşık, kulaklarını değilse de zihnini ve gözlerini dört aç!

Sekiz adet (dokuz da olabilir) 1N5408 diyodu veya muadillerini seri bağla. Bu diot grubunun anoduna 12V bağladığında diğer taraftaki diyodun katodunda yaklaşık 6.4V görürsün. 1N5408 3A'lik diyottur. Akım sorunun da olmaz. Hoş 1.5A'de bunlar da biraz ısınacaktır. Daha da olmadı 8 adet 6A'lik baba diyotlardan kullan. Delikli pertinaksa bile olur. Bir de küçük kutu tamamdır.

12V  ----l>l---l>l---l>l---l>l---l>l---l>l---l>l---l>l----  6.4V

12- (8 x 0.7V) = 6.4volt

al sana ucuz ve pratik bir çözüm daha. ;) daha nolllllsunnnn....
Anca kazganmiş itmiş ilimiz törümüz erti. Türk Oguz begleri budun esiding. Üze tengri basmasar, asra yir telinmeser, Türk budun, ilingin törüngin kim artati? (udaci erti)

stevan

sagolun arkadaşlar, fsan arkadaşım güzel bir link bulmuşssun teşekkürler bu devreyi de deneyecegim, ayrıca alayli arkadaş  önerdigin fikirde güzel bunları deneyecegim bakalım  nasıl bir sonuç elde edecegim.

Valla herkes elinden geldigince yardımcı olmaya calıştı , gercekten memnun oldum.

Şu anda 3 devre oldu bunları bir deneyeyim bakalım hangisinden daha fazla verim alabilirsem onun üzerine yogunlaşacağım.Stabil bir devre için .

Saygılar

aster

yaptığın devreyi önce mutlaka manken yük üstünde dene
bu nedir dersen bir lamba olabilir arabalarda kullanılan halojen lambalar 12v/55-80-100w olabilir bu far lambasının 3 ayagı vardır ayaklara arkadan baktığında sol ayak üst ayak va sağ ayak gibi düşün
sol ayak ortak uç
üst orta ayak kısalar
sağ ayak uzunlar olarak standarttır
üst ve sağ ayağa gerilim verdiğinde her 2 tel de kızarır bu şekilde 12 volt ampul e 24 volt gerilim uygulayabilrsin (teller seri olmuş oldu)
diğer şekliyle en fazla 12 volt verebilirsin
sol uç + dersek ve diğer uçları birleştirip - verdiğinde Wat 2 misli olur 55+60w=115w olur (paralel bağlantı)
sol uç gene + dersek orta uca - verdiğinde 55w kullanırsın
sol uç gene + dersek sağ uca - verdiğinde 60w kullanırsın
bu tabii aldığın lambanın gücüne göre değişir
sanırım lambanın kullanımını anlatabildim
evet bu lamba böyle akım denemelerinde 1/1 test aleti dir
oto aksesuar parçacılarında veya oto yedek parçacılarında bulabilirsin
2-3milyon bir şeydir dikkat etmen gereken şey camına kesin el sürme bir peçeteyle tutarsın o kadar veya metal kısmından tut, ışık seni rahasız etmesin diye üstüne ısıdan yanmayacak bir şeyle örtmen iyi olur
denemelerin burda başarıya ulaştıktan sonra cihaza bağlarsan daha rahat edersin hadi kolay gelsin başarılar

simplicity

Alıntı Yap1 Adet AAA pil ile kullanım
1 AAA pil ile 12 saat çalışma süresi
geç oldu ama :D
1 adet AAA pil ile 12 saat çalışabildiğine göre (AAA piller ortalama 800 850 mA olur.) 1.5 A e ihtiyaç yok. cihazı pil kutuplarından beslesek problem olmaz. LM317 bile rahatlıkla iş görür. ayrıca w lı direnç kullanmaya & ısınmaya da son :D ben denedim, bende de mp3 player var, ben LM317 ile yaptığım güç kaynağını bağladım (AC - DC) filtre problemi olduğu için seste probleme yol açtı. ama oto da kullanıcaksan 12 DC olduğuna göre filtre problemi de olmaz . ;)