PİC'den Bilgisayar'a bilgi gönderme

Başlatan xugurx, 14 Mart 2012, 01:06:37

xugurx

Konu başlığında da belirttiğim gibi arkadaşlar PİC ile tek yönlü iletişimli olarak sensörden aldığı sıcaklık bilgisini (LM35 olabilir)  rs232 üzerinden bilgisayara aktarmam gerekiyor yaklaşık 1 haftadır web sayfalarının çoğunu gezdim temel bir bilgiye sahip oldum elimde internetten bulduğum pic'li sensör devreleri var ve pic üzerinden max232 aracılığı ile bilgi gönderme devreleride mevcut mantıgını kavramış gibiyim fakat bunları birleştirip bir araya getirecek fikir üretemiyorum deneme yapıcam ama ne yapmam gerektiğini bilmiyorum yardımcı olursanız saçıma düşen aktan beni kurtarırsınız kolay gelsin :)

yamak

İlk olarak pic uart çevre birim hakkında bilgi edinin.Yani uarttan veri alma veri gönderme kısmını halledin.Daha sonra pic in rx tx bacaklarını max232 ye bağlayın. max232 nin de tx out rx in pinlerini pc ye bağlayın. PC nin ve pic in baud hızlarını aynı olmasına dikkat ederek iletişim kurabilirsiniz.pc yazılımı olarak hyper terminal i kullanabilirsiniz.

serhat1990

Arkadaşın dediği gibi ilk olarak pic ile usart haberlesmesi yap bunun için proteus'ta simulasyon yapabilirsin hatta istediğim tüm işlemleri proteus'ta simule edebilirsin. Isı sensöründen al veriyi pice oradan virtual terminale bagla ekranda görürsen sıcaklık verisini tamamdır neredeyse max 232 baglantısını yap seri porttan gönder veriyi ... Donanımsal usart pinini kullanman daha iyi sonuçlar verir. İyi çalışmalar...

since1990

Pic ile Pc bağlantısı ile ilgili ben ekteki resmi kullanıyorum. Umarım işine yarar.
"Dinlenmemek üzere yola çıkanlar asla yorulmazlar. Türk gençliği, gayeye, idealizme durmadan ve yorulmadan yürüyecektir. Bütün ümidim gençliktedir." Mustafa Kemal Atatürk

xugurx

arkadaşlar katkılarınız için sağolun max232 ile rs232 bağlantısında bir sorunum yok benim sorunum sensörün PİCin hangi bacağına ne denklemle bağlamam gerektiği

serhat1990

Kullanacagın işlemcinin datasheetinden rx - tx pinlerini arkadasın koydugu resimde uc rx-tx pinlerinin oldugu yere baglarsan olay biter...

camby

Bir pic kitabı alsan çok yarar olur senin için . Pic ile seri iletişim nasıl yapıldığı hakkında derli toplu detaylı bilgiler bulabilirsin