2 girişli basınç sensoru

Başlatan Maxim, 15 Mart 2012, 11:44:18

Maxim

çift port girişli basınç sensörleri var
mesela mpx 5500

datasheete baktım bir portu için basınç, diğeri için vakum girişi demiş

benim ölçmek istediğim şey şu

iki tane basınçlı hava var
0-3 bar arası değişiyor diyelim

bu iki hava arasındaki farkı görmek istiyorum ama
bir giriş için vakum demiş o zaman olmazmı bu iş ?

Klein

Maxim

peki hocam

şu an iki ucu açık ve 5.0 volt besleme var
neden çıkışında 0.250V görüyorum ?

0 görmem gerekmezmi ? iki portun giriş basıncı aynı sonuçta ?

edit:
yeni farkettim V1 V2 Vex diye birkaç uç daha var
ben Vout çıkışını ölçüyorum
acaba diğer uçlarıma bakmak lazım

pisayisi

Eşit basınçta görülen 0.25 volt normal sınırlar içinde hatta 0.4 voltlara kadar toleransı var. 250kpa basınç farkında çıkışta ancak 2.5 volt seviyeleri alınabiliyor.

Murat

celebrium

Alıntı yapılan: Maxim - 15 Mart 2012, 11:44:18
çift port girişli basınç sensörleri var
mesela mpx 5500

datasheete baktım bir portu için basınç, diğeri için vakum girişi demiş

benim ölçmek istediğim şey şu

iki tane basınçlı hava var
0-3 bar arası değişiyor diyelim

bu iki hava arasındaki farkı görmek istiyorum ama
bir giriş için vakum demiş o zaman olmazmı bu iş ?

Ben MPX 5100 kullanmıştım MPX5500 de  0-500kPA. MPX5100 sensörde 0-100kPA(0-1bar)

MPX 5100 G Gauge ise basınç ölçen (3 pin kullanıyorsun +5V GND ve Vout)
MPX 5100 A Absolute olan vakum için bunu kullanmıştım. (3 pin kullanıyorsun +5V GND ve Vout)
MPX 5100 D ise Differential yani hem vakum hem basınç. (5 pin kullanıyorsun +5V GND ve +Vout  -Vout )

Absolute ve gauge olunca 15-115kpA  Differential olunca 0-100kPA arası ölçüyor bu sensör.

Biri basıncı diğeri vacumu ölçebiliyor Differential olanda. Yani aslında bir nevi  Gauge ile Absolute olanı birleşik haline Differeantial demişler. Biri içeri doğru diğeri dışarı yönlü basıncı ölçüyor.

Şimdi gelelim senin işe;

Eğer bir hazneyi vakumlayacaksan ve içerdeki haznenin ne kadar vakumlandığını ölçmek istiyorsan, hazneye Absolute sensör bağlamak zorundasın . (Sensörden hazneye doğru giden basıncı ölçebilesin
)

Eğer basınçlı bir ortamı örneğin araba lastiğinden sensöre doğru itme yönünde olanı kullanacaksan Gauge kullanacaksın. Bu kısımda dikkatli ol :)

Şimdiye kadar iki tarafıda Gauge olan yada absolute olan sensör görmedim. Senin yapcağın işte ikiside aynı yönlüyse 2 tane aynı sensöre ihtiyacın var.

Umarım yardımcı olmuştur.

Bilginlerin aydınlatamadığı toplumu şarlatanlar aydınlatır. Marquis De Condorcet

Klein

Eğer basınç farkı 0 ilen 0V görseydin , sensörün bağlı olup olmadığını nasıl anlardın?

Maxim

@celebrium
net olarak her iki tarafta basınç ölçecek

@klein hocam tam anlamadım sizi

celebrium

Alıntı yapılan: Maxim - 15 Mart 2012, 11:57:55
peki hocam

şu an iki ucu açık ve 5.0 volt besleme var
neden çıkışında 0.250V görüyorum ?

0 görmem gerekmezmi ? iki portun giriş basıncı aynı sonuçta ?

edit:
yeni farkettim V1 V2 Vex diye birkaç uç daha var
ben Vout çıkışını ölçüyorum
acaba diğer uçlarıma bakmak lazım

Sensörün bağlı olduğun test edebilmen tabiki de ,
Şöyle anlatayım sistemde 5V var ama sensör takılımı değilmi? ona bakmak için işlemcinin ADC sinde ölçtüğün gerilim 0V olursa sensör yok demek. 0.2 Vokuyorsan sensör takılı demek bir nevi sisteminin check ediyorsun gibi

0.25 hatta 0.313 V görmen normal
zaten elektriksel karakteristiğine bak orda 0.2 V göreceksin

Zero Pressure Offset (0 to 85°C)

4.75      5V     5.25   Besleme voltajın
0.088  0.20  0.313   Vout voltajları

Bilginlerin aydınlatamadığı toplumu şarlatanlar aydınlatır. Marquis De Condorcet

celebrium

Alıntı yapılan: Maxim - 15 Mart 2012, 12:25:23
@celebrium
net olarak her iki tarafta basınç ölçecek

@klein hocam tam anlamadım sizi

Diffreantial MPX 5500D den iki tane kullanman gerekecek :) yada MPX 5500 G den

Maxim

hem yazıyorum hem deniyorum

size daha net sonuçları vereyim

besleme 5 volt

basınç portundan 100 kpa hava girdim: çıkış 1.07 volt
vakum ucu açık

vakum ucundan bütün gücümle üflemeye çalışıyorum 1.07 volt 0.8 lere kadar düşüyor

bana sanki istediğim oluyor gibi geldi, sizce ?

birde, ben 100kpa hava girince aslında o 200kpa değilmi, yani + atmosfer basıncıda işin içinde değilmi?

edit:
bendeki sensor mpx5500DP

Klein

bu sensörler 0.2-4.7V aralığında çıkış verir. Fark basınç 0 iken 0.2V  fark max iken 4.7V.
Eğer  fark basınç 0 iken 0V verseydi, sensör devreya takılı iken de  takılmamışken de ölçtüğümüz değer 0 olacaktı.
sensörün devreye takılmış olup olmadığını anlamak için 0.2V offset voltajından faydalanıyoruz. Eğer 0V görüyorsak , ya sensör bağlı değildir, ya sensör arızalıdır ya da ters basınç vardır. 

iki sensör kullanmanıza gerek yok. Bu alet işinizi görür.

Atmosfer basıncı işin içinde değil. Çünkü atmosfer basıncı sensörün her iki yüzüne de etkiyor. Atmosfer basıncı absolute sensörlerde işe dahil oluor. 

celebrium

Alıntı yapılan: Klein - 15 Mart 2012, 12:51:44
""
iki sensör kullanmanıza gerek yok. Bu alet işinizi görür. ""
Hocam zamanında gauge sensörü vacum maksatlı denemiştim. Yani ters amaca hizmet etmesi için önce bende diyaframı ters yönde çalıştırınca hatta bir iki defa süpürgeyle çektirinceBir miktar değişim görmüştüm işte 500mV lar civarında bişiydi. Sipariş verdim 10 tane kadar elimde kaldılar hatta :)Sonra vacum motorunda denediğimde olmadığını görmüştüm. Acı bir tecrübe oldu  :)

Şimdi aklıma yatmayan kısım şu bir tanesi gauge diğeri absolute,  absolute tarafatan gauge ölçülebilir mi acaba.
Maxim Bir denesin de yine devam ederiz paylaşmaya.. 

Klein

yaygın kullanımda olan 3  tip sensör var.

1- Absolute
2- Gauge
2- Diferansiyel.

Absolute sensörlerin bir tarafı kapalı.  Tek taraftan port çıkışı var. Ortamdaki gerçek basıncı ölçmek için kullanılır. 1 barlık abs sensörün girişine  basınç uygulanmazsa  çıkış 1 atmosfer basınç gösterir. Eğer porta vakum yaparsanız sıfıra doğru iner.  Eğer sensör 1 bardan yüksek ise , basınç uygulayabilirsiniz. atmosfer şartlarında 1 atmosfer , basınç uyguladığınızda ise , 1atm+basınç kadar çıkış verir.

Gauge sensörler tek yönlü sensörler. Bir tarafı basınç girişidir. Diğer tarafı da açıktır. ancak buraya basınç uygulayamazsınız. sadece vakum uygulayabilirsiniz.

Diferansiyel sensörler ise iki taraflı çalışabilir. iki tarafa da hem basınçhem de vakum uygulanabilir.  genellikle atmosfer basıncında tam skalanın yarısını gösterirler.

Diferansiyel portlu MPX sensörler gerçekte diferansiyel sensör değil. Gauge tipi sensör. Bunun için her ikitaraftan da basınç uygulayamazsınız.
Ancak asıl basınç girişinden uyguladığınız basıncın daha düşüğünü uygulayabilirsiniz.  basınç girişinden  1 bar uyguladıysanız , vakum girişinden en fazla 1 bar uygulayabilirsiniz.  Eğer fark basınç ölçerken bir tarafın basıncı hep diğer taraftan yüksek veya eşit oluyorsa kullanılabilir. (Örneğin filtre kirlilik tespiti)

Ekleme:
@celebrium.
Gauge sensöre (örn mpx5100) ters porttan vakum uygulanabilr. bir sıkıntı çıkmaz.  Kullandığınız sensör neydi?  neden başarısız oldu?
mpx5100'e 1bar basınç uygularsanız 4.7V alırsınız. ters portundan  1bar vakum ( tabi o kadar vakum uygulayabilirseniz) uygularsanız yine 4.7V alırsınız.

Maxim

biraz karıştı kafam  ;D

şimdi ben ne yapayım hocam?
başka test yapmama gerek varmı

bu sensor 5 barlık
ben her iki girişede kabaca 3 bar kadar basınç verip aralarındaki farkı göreceğim
vakumla işim yok

Klein

2 portun var. birisi basınç birisi vakum.

Eğer vakum portuna vereceğin  basınç , basınç portuna vereceğinden hiç bir zaman büyük olmayacaksa kullan. Basınç portuna vereceğin basınç diğer porta vereceğinden her zaman yüksek ya da eşit olmalı.

Aksi durumda diferansiyel sensör ya da çift sensör kullan.

Basınç portuna 3 bar verdiysen , diğer porta en fazla 3 bar verebilirsin ( biraz toleransı var).

Ekleme:
Datasheetteki tanımlar üzerinden anlatırsam:
Her zaman p1>=P2 olmalı.
P2 > P1 olamaz.