Deepfreeze ve VitualBox hakkinda

Başlatan z, 24 Mart 2012, 14:17:01

t2

quest degil guest imis. kendi icindevar. disaridaki internet yoksa icerideki de olmaz. sanal pc bir pencerede calisiyor. kapatirken anlik  durum kaydedersin pcyikapat dersin veya onceki anlik duruma donersin

z

VirtualBox i kurdum ve uzerine XP yukledim.

Simdi bu yapi uzerinden internete cikarsam virus bulassa bile bu virtual XP ye bulasacak, benim asil XP bu virusden etkilenmeyecek  dogru anlamismiyim?

Sanal XP nin tum updatelerini yapmam sartmidir? Buna da virus tarayici kurmam gerekirmi?

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

OG

Alıntı yapılan: z - 25 Mart 2012, 17:11:32
Simdi bu yapi uzerinden internete cikarsam virus bulassa bile bu virtual XP ye bulasacak, benim asil XP bu virusden etkilenmeyecek  dogru anlamismiyim?
doğrudur. Çünkü o bölge sanki ayrı bir evren.  Kurulu olan parçayı da yedeklerseniz virüs bulaşsa da yedeği ile değiştirirsiniz o kadar.

Alıntı yapılan: z - 25 Mart 2012, 17:11:32
Sanal XP nin tum updatelerini yapmam sartmidir? Buna da virus tarayici kurmam gerekirmi?
İsteğinize bağlı.

PC yi kasmıyorsa virtual sistem iyi bir çözüm.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

z

Kurulum sonucta cok zaman aliyor. Bu kurdugum sanal makinanin yedegini nasil alirim?

OG

Yanlış hatırlamıyorsam 3 adet dosya oluşturuyordu. Bunları yedekleyin yeter. Zaten yanlızca birisi 10GB gibi ayırdığınız miktar kadar büyük olur, diğerleri küçük dosya.

z

Bahsettiginiz 3 dosyayi bulamadim fakat VirtualBox ana programinda Clone diye bir secenek buldum. Bu secenek, kurdugum XP makinanin bir clonunu olusturdu.

Sanirim bu da isimi gorecek. Bahsettiginiz 3 dosyanin nerede saklandigini da bir ara yazarsaniz sevinirim. VirtualBox hakkinda bilmem gereken baska bir sey varmi?

MCansız

z yerinde olsam vmvare kullanırım daha kaliteli ve 7 üstü versiyonlarını kullan oluşturduğun sanal klonları ise programda başta sanal makine oluştururken sana soruyor nereye kaydedetin ise oradadır genel olarak belgelerime kayıt eder bunun için sanal diski sistem diskine değilde yerel dis d ye veya faklı bir aygıta kopyala ana pc bozulursa kullanamazsın inş. anlamışşındır

ayrıca ben hep elektronik işlerimi sanal disk üzerinden  yapıyorum sanal diske gerkli tüm programlarımı kuruyorum istegiğim zaman pause ile donduruyor ve pc yi kapatıp pc yeniden açtığımda kaldığım yerden devam ediyorum ve sanal disk yedeğini flash diskime kaydedip istediğim pc de açıp projelerimi yapabiliyorum

OG

Hocam VMware ile VitualBox'ı karıştırmış da olabilirim.

Belki bu 3 dosya VMware'de idi tam hatırlayamadım. VitualBox da aynı mantık olduğundan muhakkak benzer birşeyleri vardır.

Yani HDD dan ayrı partition almadan mevcut içinde bir dosya partition gibi görünüyor. O dosya kopyalanır. Ancak programı çalıştırıp da o dosyaya giriş yapmayı sağlayan ek küçük dosya muhakkak vardır ki, programı yönlendirip "sanal sistem şu dosyanın içinde" deyip yönlendirmesi gerekir. Onlar da kopyalanmazsa tekrar kurmak zorunda kalırsınız. Denemiştim.

Her ikisini de denedim ama çok oldu, hayal meyal hatırlıyorum. Forumda da birşeyler sormuştum ama 4-5 yıl geçmiştir.

t2

Virtual boxda yedek almaya gerek yok. Anlık görüntü kaydedin. Diyelim  adı durum1  olsun.

bundan sonra 50 tane program kurdun virüs bulaştı diyelim. Durum1e geri dön dersen kaymak gibi temiz haline geri döner. başka durumlar da olur onları da ayrı ayrı kaydedip istediğin duruma dönersin.  Anlık görüntü: yedeğin atası.

kasif

Bu programları PC ye kurup datayı USB bellekte tutabilir miyiz?

Bu şekilde başka bilgisayarlarda kolayca çalışmalarımıza devam edebiliriz

z

VirtualBox in yuklendigi makinada, ana isletim sistemi ile VirtualBox uzerine kurulu isletim sistemleri arasinda
cut-copy ile hafizaya alinmis verileri birbirine aktaramiyorum.

Bunu nasil yaparim?

Soo

Yerinizde olsam linux kurardım virüs derdi yok hemde hızlı :D

kayaaydin

Ben 3-4 yıldır Deep Freeze kullanırım. Çok güvenli iyi bir antivirüs desteği ile. Diğer disk bölümlerinde yedeklerimi tutuyorum. Masaüstünde sadece kısayollar var hep. Uyduruk virüscükler ile hiç başım ağrımadı.

Ayrıca sanal pc yazılımı olarak VMWARE WORKSTATION öneririm. Diğerlerini salla. Yeterli gelmiyorlar bir çok yerde. Bir ara denedim Microsoft'un Virtaul PC'sini ve Virtaul BOX'u da.