3 Fazlı Elektrikte faz sırası PIC ile bulunabilr mi ?

Başlatan elektroacemi, 31 Mart 2012, 23:01:29

elektroacemi

Arkadaşlar faz sırasını hesaplayan entegrelar veya pic var mi ?

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Okan AKÇA

her faz arasında 120 derecelik acı farkı vardır.rahatlıkla bulunabilir.eger hazır faz koruma kullanacaksanız mks03 kullanabilirsiniz

elektroacemi

Hazır kullanmayacağım, faz sırasını ve gerilimini pic ile kontrol etmem lazım, evet 120 derecelik açı var , bunu kontrol edip çıkış veren bir entegre var mı ?

OG

Basit bir yapı ile halledebilirsin. Programı zor olmaz. Çünkü 50Hz çalışma pic için çok yavaş bir hız. 12F675 gibi bir pic dahi yeter.

3 opto ile fazları algılarsın, pic ile takip edersin.

elektroacemi

Alıntı yapılan: OG - 01 Nisan 2012, 19:41:37
Basit bir yapı ile halledebilirsin. Programı zor olmaz. Çünkü 50Hz çalışma pic için çok yavaş bir hız. 12F675 gibi bir pic dahi yeter.

3 opto ile fazları algılarsın, pic ile takip edersin.

Referans olarak neyi alacağımı bilmiyorum...

Mucit23

Referans dediğin şey aslında RST Fazlarından herhangi birini kendine başlangıc noktası kabul edilmesidir. RST nin anlamıda oradan geliyor R(Referance), S(Second), T(Third)

Sen 3 Fazdan birini kendine Referans alırsın. Bu Referans noktasından sonra İlk Tepe değerine çıkan Faz S fazı, Bundan sonraki Tepe Değereine çıkan Faz ise T Fazıdır.

Mesela X saniyesinde 3 faza birden bakarsın. Diyelim X anında Hangisi Tam 0 noktasında veya tam tepe değerinde ise  ise onu kendine Referans alırsın. Bundan sonra Geriye Diğer fazları izlemek kalıyor. İkinci gelen S fazı geriye kalan ise T fazıdır.

Bunu yapabilmen için öncelikle Şebeke gelirimini Bir yarım dalga doğrultucusundan geçirip, Gelirim bölücü Dirençler yardımıyla Picin anlayacağı seviyeye yani 0-5V aralığına indirmelisin. Daha sonra Geriye kalan picin ADC si ile Bu sinyalleri izlemek kalıyor. Herhangi bir Kanaldan ölçtüğün gelirim sıfır olduğu anda veyahut max. Tepe değerine ulaştığı anda bi sayacı tetiklersin. Sayaç saymaya başlar. Daha sonra Sayacın saymasında sonra ilk 0 noktasına ulaşan veya tepe değerine ulaşan faz senin S fazındır. Ayrıca arada geçen süre ise senin faz açındır.   

Zor bir işlem değil OG nin dediğin gibi 12F ile bile yaparsın.

ete

3 fazdan birer uç alıp sıfır noktası geçişlerine baksan sıra bulunur sanırım.
Zira fazlar arasında 120 derece fark var ise sıra ile sıfır noktasından geçmeleri gerekmezmi?
Dolayısıyla her faz için birer led kullanırsın ve sıfırdan geçen hattın ledini yakarsın. Sonuçta fazlar doğru sırada bulunur diye düşünüyorum.

Ete

Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

elektroacemi

Alıntı yapılan: Mucit23 - 01 Nisan 2012, 21:53:00
Referans dediğin şey aslında RST Fazlarından herhangi birini kendine başlangıc noktası kabul edilmesidir. RST nin anlamıda oradan geliyor R(Referance), S(Second), T(Third)

Sen 3 Fazdan birini kendine Referans alırsın. Bu Referans noktasından sonra İlk Tepe değerine çıkan Faz S fazı, Bundan sonraki Tepe Değereine çıkan Faz ise T Fazıdır.

Mesela X saniyesinde 3 faza birden bakarsın. Diyelim X anında Hangisi Tam 0 noktasında veya tam tepe değerinde ise  ise onu kendine Referans alırsın. Bundan sonra Geriye Diğer fazları izlemek kalıyor.

Bunu yapabilmen için öncelikle Şebeke gelirimini Bir yarım dalga doğrultucusundan geçirip, Gelirim bölücü Dirençler yardımıyla Picin anlayacağı seviyeye yani 0-5V aralığına indirmelisin. Daha sonra Geriye kalan picin ADC si ile Bu sinyalleri izlemek kalıyor. kanaldan ölçtüğün gelirim sıfır olduğu anda veyahut max değerine ulaştığı anda bi sayacı tetiklersin. Sayaç saymaya başlar. Daha sonra Sayacın saymasında sonra ilk 0 noktasına ulaşan veya tepe değerine ulaşan faz senin S fazındır. Ayrıca arada geçen süre ise senin faz açındır.   

Zor bir işlem değil OG nin dediğin gibi 12F ile bile yaparsın

Anladım, yani önemli olan birini referans olarak yapılan sıra, elimizde 1,2,3 (siralı) olmak uzere 3 kablo var, 1 i R alırsak  2 S olur, 3 T olur, 2 yi R alırsak 3 S olur, 1 T olur, 3 u R alırsak 1 S olur, 2 T olur... Doğru anlamış mıyım ?

Mucit23

Aynen ;)
Sonuçta 360 Derecelik Sürekli bir döngü var

elektroacemi

biri referans alınarak olduğunu bilmiyordum, çok sağolun ya :)
Ben sabit sırası var sanıyordum, bulmak imkansız geliyordu :))

OG

elektroakif kafanı R S T isimleri karıştırmış  :)
Tam doğru R S T isimlerini bulmak için trafoya kadar kablo takibi yapmak gerek.

Bazı elektrik makinaları faz bağlantılarında önce gelen, ve onu takip eden fazlar doğru bağlanmazsa sıkıntı çıkarır. Mesela motorlar, ters dönebilir. Bir makinanın motorunun ters döndüğünü düşün, bazen facia bile olabilir. O sebeple motor enerji uçları için faz zamanlamasının doğru dizilmesi gerekir.

Bildiğim kadarı ile akıllı saatlerde de sıralama doğru olması gerekiyor.

O ve benzer sebeplerle, önce gelen, ondan sonra gelen, ve ondan sonra geleni tespit etmeye kısaca RST tespiti deriz. Bütün olay bu.

The Gariban

Sadece bir fazı referans alarak sıralamayı bulamazsınız.
Size verdiğim linkteki açıklamanın özellikle son bölümlerini okuyunuz.Aralarında 120 derecelik açı farkı olan gerilimlerin değişeceğini gerilimlerindende hangi bölgede olduklarını(Sinüslerinden) anlayabiliyorsunuz.benim açıklalamalardan özet olarak anladığım bu

OG

Alıntı yapılan: The Gariban - 01 Nisan 2012, 22:19:31
Sadece bir fazı referans alarak sıralamayı bulamazsınız.
Size verdiğim linkteki açıklamanın özellikle son bölümlerini okuyunuz.Aralarında 120 derecelik açı farkı olan gerilimlerin değişeceğini gerilimlerindende hangi bölgede olduklarını(Sinüslerinden) anlayabiliyorsunuz.benim açıklalamalardan özet olarak anladığım bu
Doğru, ama aynı kapıya çıkar. 1 fazı referans aldınızmı geriye 2 secenek kalır.