Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

timer ve delay

Başlatan pax, 01 Nisan 2012, 22:33:35

pax

merak ettiğim konu : bazı programlarda gecikme komutu yerine timer kesmeleri kullanılarak gecikme yapılıyor . aradaki fark nedir ? timer kesmeleri ile gecikme sağlamanın ne gibi yararı vardır ?

mozkan87

Daha stabil zaman ayarı yapılabiliyor. Duruma göre işlemci bekleme yerine başka işler yapabiliyor. Timer'ın bol olduğu işlemcilerde çok kullanışlı oluyor. Mesela yaptığım bir uygulamada 4 tane 7 segmenti multipleks olarak sürmek için timer kullandım, böylece ana program hafifledi ve çok stabil bir tarama frekansı elde ettim. Normal kullanılan delay fonksiyonları işlemciyi o noktada nop gibi hiçbir işlem yapmadan bekletir bir for döngüsü döndürülür buda işlemciyi yormaktan başka bir şey değildir. Bu nedenle özellikle uzun süreli beklemeler için timer kullanmak mantıklıdır.

balhan146

Kullanılan timer'lar birer kesme olduğu için.Arka planda çalışırlar ve işlemciyi hiçbir zaman yormazlar.Ama sen giderde bir for lu döngü veyada delay'lı gecikme kullanırsan işlemci bu noktada hiçbir işlem yapamaz,sadece bu işlemi gerçekleştirir.Ama kullanılan timer arka planda çalışacağı için hiç bir sorun teşkil etmez.

pax

yanıtlarınız için teşekkür ederim arkadaşlar :) bir de ben deneyerek göreyim ...

balhan146

Pic'de timer çok önemli bir konudur zaten bunun üzerinde baya dur.Pic'li yapılan projelerde timer olmazsa olmaz gibi bişeydir hele birde zamanla alakalı bir işlem yapılacaksa kesin timer'larla işlem yapılır...Size kolay gelsin.