çin Malı Nokia LCD Ekran Kullanımı ?

Başlatan thenorthstar, 04 Nisan 2012, 10:14:16

thenorthstar

Merhaba Arkadaşlar;
Bende Bozuk çin malı bir nokia var ve bunda 3.2 inc LCD+ Touch var bunu ccs ile kullanabilirmiyiz ve nasıl kullana bilirim? GLCD kullandım fakat bunu ütüphanesi farklımıdır, pin bağlantısınıda bulamadım.
http://www.mobile-phone-lcd.com/wistron-opt-r14370050a-lcdtouch-displayhr-idus-p-974.html?zenid=flsqsf7jqmd6ifrmcjl4mrpst1

muratdu

Sayın thenorthstar,
Forumdan takip ettiğim kadarıyla bu konunun üstadı Sayın ByteMaster'dır. Kendisine danışabilirsin.

Burak B

@muratdu :)

@thenorthstar
Gördüğüm kadarıyla 44 Pin 262K TFT. Pinler linkteki datasheet ile %90 uyumludur. Yinede bir kontrol edersin. Pinleri LCD' yi söktüğün yerdeki bağlantılarla datasheetlerdekileri referans alarak kontrol et. Data, kontrol , LED, Touch hatlarında sıkıntı olmaz onları kontrol etmene gerek yok. Kontrol etmen gereken hatlar 7,8,9,10,11,13,14,38 nolu pinlerin hatlarıdır.

38 nolu pin bu tip ekranlarda NC olabileceği gibi VCC de olabilir.
7,8,9,10 nolu pinler arayüz seçim pinleridir. Bunları iyi incele pcbde nasılsa devrende öyle olsun.
11 nolu pin LCD_ID dir. Ancak pcbde nasıl bağlandığını bilmen iyi olur bilmiyorsan 150K bir direnç ile VCC veya gnd ye çekilebilecek şekilde ayarla.
13,14 nolu pinle DB16 veya DB17 pinleri (Eğer LCD 18 bit ise) olabileceği gibi NC de (16 Bit ) olabilir.

44 Pin Datasheet
44 Pin Datasheet Örnek 2

"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

thenorthstar

@muratdu

@ByteMaster
Hocam Çok Teşekkür ederim, hemen inceleyeceğim. Hocam bunu kullanmak için bir örnek kod varmı, LCD kütüphanesini nasıl bulabilirim.

Burak B

Öncelikle gerekli bağlantıları kur. Sonra devrene bağla. Ondan sonra kod kısımlarını düşünürsün.
Kontrolcüsünün ne olduğunu bulduktan sonra kod kolay iş.

Çok merak edersen kontrolcün.
Çözünürlük 480x320 olduğuna göre
HX8357,
D51E5TA7601,
R51581,
ILI9481,
RM68040,
RM68041

kontrolcülerinden herhangi biri olma ihtimali yüksek.  :) Acele etme yani.

thenorthstar

Hocam LCD nin detaylı resimleri bunlar. Ama kontrolcüsü ney bulamadım, birde LCD 37 pinli.

Entegrenin datasheet i
http://www.ti.com/lit/ds/sbas265g/sbas265g.pdf

leblebitozu

@bytemaster

Piyasada bulabilebileceğimiz kontroller'i üstünde, 3.2" ve üzeri çin telefonu lcd'si var mı ? Satan yer ve fiyat bilgisi biliyorsan paylaşırsan sevinirim.

EMG81

Alıntı yapılan: leblebitozu - 04 Nisan 2012, 15:06:53
@bytemaster

Piyasada bulabilebileceğimiz kontroller'i üstünde, 3.2" ve üzeri çin telefonu lcd'si var mı ? Satan yer ve fiyat bilgisi biliyorsan paylaşırsan sevinirim.

Bunu bende merak ediyorum

Burak B

@thenorthstar ilk verdiğin fotolardaki LCD 44 pinlik. Ona istinaden cevap yazmıştım. Şu anda verdiğin fotolar ile onun bir alakası yok. Bu verdiğin fotolara göre elindeki standart
37 pinlik bir TFT 240x320 16 bit 65K/262K bir ekran.

Bu başlıkta elindeki ekranın bir benzerinin kullanımından bahsediliyor

Ayrıca pinout yine o başlıkta verilmiş ve şu şekilde.

@leblebitozu, @EMG81 piyasada bu şekilde bulabileceğiniz en büyük ekran 3.5" çin malı ekrandır. Ancak direkt şu model şudur diyemiyorum. Çünkü hiç uygulama yapabileceğim birtane elime geçmedi. Burada (Trabzon) fiyatları 60-70TL gibi fahiş rakamlara çıkabiliyor. Şunuda söylemeden geçmek istemiyorum. Bu 3.5" ekranların çözünürlükleri pek iyi değildir. 240x320 bir ekranı 3.5" yapıyorlar anlayacağınız. O yüzden dikkat etmek gerek. Ekranı büyütmek için çinliler pikselleri büyütüyorlar diyebiliriz. Ancak eğer ekranın çözünürlüğü @thenorthstar arkadaşın yanlışlıkla resmini verdiği ilk ekran gibi 480x320 bir ekran ise o zaman fena olmuyor. Bunlardan büyük ekranlar genelde RGB veya LVDS interface olur.

mozkan87

Bu son verdiğiniz LCD bendeki ile aynı görünüyor linkte STM32F4'ün FSMC modülü ile yapmış olduğum bir örenek mevcut.

Birde bişey sormak istiyorum bu LCD lerin touch panelleri için Türkiye'de kontrolcü bulabileceğimiz bir yer var mı. Yoksa yurtdışından mı getirteceğiz.