Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

Linux cortex M3 - M4

Başlatan demket, 04 Nisan 2012, 12:07:28

demket

Soruyu hatırlatayım. SRam hususunda ne yapabiliriz. Hangi ram piyasada bulunur nasıl bağlanır?

sakkan

Alıntı yapılan: Tagli - 04 Nisan 2012, 18:03:27

Bootloader derlemek ilk etapta gerekmeyebilir. Gömülü sistemlerde sıklıkla kullanılan u-boot'u, desteklediği pek çok sistem için hazır derlenmiş olarak bulmak mümkün.

Derlemek derken de en son u boot u cm3 için derlemeye uğraşıyorlardı. Halletmişler mi?

controller

MMU bulunmayan işlemcilerde uclinux çalıştırabilirsin.

MMU nun iki temel görevi vardır, virtual memory ve memory protection.

STM de bulunduğunu söylediğiniz birim sadece MPU (memory protection unit) dur, virtual memory işlemlerini yerine getirecek bir birim yoktur (donanım olarak).

AVR ile linux çalıştıran arkadaşın yaptığı gibi donanım olarak MMU nun yaptığı işi ben yazılım ile yaparım diyorsanız linux çalıştırabilirsiniz ancak çok yavaş çalışacaktır.

Konuyu daha iyi anlamak için virtual memory yi araştırabilirsiniz.

Örnekle açıklamak gerekirse, pc de çalışan her program bizim mikrodenetleyicilerde yazdığımız sıfırıncı adresten başlayan programlar gibi çalıştırılır ancak gerçekte fiziksel hafızada bu bellek bölgesi tek bir bütün değil parça parçadır. Hatta bu bellek bölgesini bir kısmı fiziksel hafızadan (RAM) değil diskten karşılanır. İşte bu çalışan her programın tek bir bütün hafıza bloğunda gibi çalıştırılmasını MMU sağlar. MMU olmasaydı mikrodenetleyicilerde olduğu gibi aynı anda sadece bir adet program çalışabilirdi.

Hesabım OG tarafından haksız bir şekilde pasif yapılmıştır.

z

Virtual memory control ARM işlemcilerde kolayca yapılabilecek iş ancak burada tüm iş derleyiciye düşüyor.

Tüm memory erişim komutlarında, derleyici hedefi  Rn+Rm şeklinde adresleyen komutlarla yaptığında ARM işlemci 80X86 işlemcilerdeki segment register + Adres register erişim şekline benzer hale gelmiş olur. Bu durumda Rn segmenti Rm de adresi gösterir.

Yazılan her programda adresler 0 dan başlarken işletim sistemi sadece segmentleri ayarlar.

Belki de Keil'de bu mümkündür.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

NecroCapo