Sharp GP2D120XJ00F 4-30 cm ultrasonik sensör kullanımı!!!

Başlatan eemuratozan, 06 Nisan 2012, 12:22:24

eemuratozan

arkadaşlar 4-30 cm arası uzaklığı ölçebildiği söylenilen bu sensör ile algoritma yazarken kendi vermiş olduğu 10 bitlik adc için 2076/(sensor_value-11) formülü ne kadar sağlıklı ölçüm sonucu vermektedir? bir diğer sorum ise bu sensör 30 un üzerindeki mesafelerde de bir gerilim üretir mi? buna benzer 0.5-5 cm arası ölçüm yapan sensör neden sadece bu mesafe arasına giren cismi algılar onun da bir formülle mesafe ölçümü yapılamaz mı?
I&C Engineer in Bereket Enerji Çates Elektrik Üretim A.Ş.

skara1214

bu ultrasonik değil ir ile ölçüm yapıyor.Mesafeyi kendin ölçüp parabol denklemi çıkartırsan daha doğru sonuç verir.Zannımca 80 cm den sonra çıkış alamassın 0 olur.
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

Tagli

Sensörün davranışını bu grafik özetliyor:

Grafikteki veriler ile eğri uydurulup bir formül çıkarılabilir veya bir tablo oluşturulabilir. Çıkış voltajı ile dijital değer arasındaki bağıntı ise kaç bitlik A/D dönüşümü yapıldığına bağlıdır. 10 bitlik bir dönüşümde her değer yaklaşık olarak 4.88 mV'a denk gelir.
Gökçe Tağlıoğlu

eemuratozan

evet elimde grafik var ancak buna denklem uydurmak mesele şu aynı volt değerinde farklı iki uzaklık ölçmesi mesela o formüle göre 4 cm de 2.59 volt üretiyor ama o volt değerinde bir başka uzaklık daha var bu grafiği nasıl dökücem denkleme.bir de bu sharpın 0.5-5 cm arası ölçüm yapanı var onunla ilgili hiçbir grafik yok onu nasıl formülüze edicem

Tagli

Grafiğin sol tarafındaki bölge zaten bu sensörün çalışması için uygun değil. Yani 4 cm altında zaten bu sensörü kullanmamalısın. 0.5 - 5 cm arası ölçüm yapan modelin kodu nedir?
Gökçe Tağlıoğlu

wishbone

yansıma yapacak yüzeyin rengi çıkış voltajında nasıl bir etki yapabilir arkadaşlar....?doğrusallığı bozmasın

eemuratozan

0.5-5 cm arası ölçüm yapan GP2Y0D805Z0F kodlu sensör.evet sol tarafı kullanmıcam ama şöyle bi skıntım var şimdi diyelim sensörün önünde bişi yok haliyle 30 cm den çok çok büyük bişi ölçmesi gerek ama ölçemeyecek peki o zaman çıkışında 0 mı görcem ben? ve 4 ün altına düştüğünü anlamam gerek programın saçmalamaması için bu sınırları tanıtmam gerek bi şekilde yani programın mesafenin 4 den az ya da 30 dan fazla olduğunu anlaması gerek 30 dan fazlaysa 0 üretir kanımca ama 4 den azsa nasıl anlar program?

Tagli

Sensörü makanik olarak öyle bir yerleştir ki, ölçeceği cisme 4 cm'den daha fazla yaklaşamasın.

Sensörün 40 cm'den sonra nasıl bir çıkış vereceğini kestirmek zor, grafikte o bölüm gözükmüyor. Ama gidişe bakarsak, 0.2 volt civarında bir yere oturacağını tahmin edebiliriz. Muhtemelen 0 volt görmeyeceksin. Ben olsam 0.4 volt ve daha küçük değerleri menzil dışında kabul ederdim.

GP2Y0D805Z0F kodlu sensör anladığım kadarıyla dijital çıkış veriyor. Yani sana sadece 0.5 - 5 cm arasında bir cisim olup olmadığını söyleyecektir.
Gökçe Tağlıoğlu

eemuratozan

evet sadece dijital peki sırf 0.5 ile 5 cm arası ölçüm yapabileceğim bi sensör yok mu ? bir de bu 4 cm altındaki doğru için bir denklem oluştursam  ve bir algoritma ile 4 iken 2.59 v veriyorsa desem ki giriş 2.59 dan fazla ise ikinci denkleme göre hesap yap çalışır mı ?yani böylece ikinci denklem le  4 den az olan yeri de ölçebilir miyim?

Tagli

Evet, teorik olarak ölçebilirsin ama o bölümün oldukça eğimli (dik) olduğunu düşünecek olursak bu pek sağlıklı bir çözüm olmayacaktır. Zaten sensörün 4 - 30 mm arasında çalışacağı belirtilmiş. Tavsiye edilen aralık dışında çalıştırmak ölçümlerde hata yapma riskini arttırır. O aralığı verdiklerine göre adamların bir bildiği var demektir.

Ayrıca, başlangıç değer için ikinci bir denklem uygulamak istiyorsan da 3 cm'den yakın mı yoksa uzak mı olduğunu yine bilmek zorundasın. Örneğin, 2.2 volt okurken uzaklık 2 cm mi yoksa 5 cm mi bunu nasıl bilebilirsin? Yaptığın hareketi biliyorsan (yaklaşma veya uzaklaşma) önceki değerle yeni değeri karşılaştırmak (türev) sana fikir verebilir ama ben yine de bu şekilde bir kullanımı pek tavsiye etmem.

Sensörü mekanik olarak uygun şekilde monte etmek bana daha kolay ve kesin bir çözüm gibi geliyor.
Gökçe Tağlıoğlu

eemuratozan

yapmak istediğim şey bir oyuncak arabanın yolda giderken  diğer arabalara uzaklığını 2 veya 3 cm olarak ayarlaması ve bunu geçmemesi denemkte fayda var

eemuratozan

bu arada 2. denklem sadece 2.59 volt üzerinde değer okursa aktif olucak yani 2.2 okumasında sıkıntı yok