DC Güç Kaynağı Projesi

Başlatan elektronik_hobi, 08 Nisan 2012, 02:06:32

asma

Merhaba
İstenilen gerçekten zor.  :( İster smps ister lineer olsun, aralık çok fazla olunca pek çok sorun ortaya çıkar. Lineer için besleme trafosunda pek çok sekonder gerilimi çıkış voltajına göre kademelendirilip ısı problemi azaltılabilir. Yada pwm tekniğiyle 50V~250V bir regülatörün çıkışı ikinci bir lineer regülatörü takip eder. (tracking reg.) 0~240Vdc lineer regülatör için sorun iyice azalır.
Aklıma gelen başka bir devre far fikir vermesi için eklemye çalışıyorum:
[IMG]http://img109.imageshack.us/img109/2012/dijitaltrafo.gif[/img]

8bitlik ikili sayısistemine göre 1~255Vac çıkış alınabiliyor. Özel trafo sardırmak işin zor yanı.  ;) (elector yayınlarından)
Kolay gelsin.

lordsandman

floating regülatör ve çıkışta da HV transistörlerle lineer olarak yapılabilir sanıyorum. bu konu hakkında detaylı bilgi verebilecek varsa ben de kullanmayı düşünüyorum

elektronik_hobi

Alıntı yapılan: aslan_korhan - 09 Nisan 2012, 10:47:15
Primer regülasyonlu birşey yapabilirsin.
Yani 220V kısmını voltajını ayarlarsın AC olarak.
Çıkış kısmın da ise sadece köprüdiyot-kondensatör ile doğrultursun.
Çok basit olur ve sonuç olarak 0-240V ayarlı güç kaynağı yapmış olursun.
Tabiki başka istenilen ayrıntılar yoksa eğer.
Yok illa mosfet olsun, sekonder regüle olsun, akım ayarlı olsun gibi şartlar varsa işin daha zor...

primer regülasyonlu en uygunu gibi görünüyor. daha önce 0-200 arası denenmiş ve başarılı sonuçlanmış. girişe bir varyak koyarak devrenin ac kısmını ayarlamayı tasarlıyoruz.0-300 volt oldu ama bu sefer de. umarım ripple lar ve akımlarla baş edebiliriz. fikir veren herkese de teşekkür ediyorum. bitirdiğimizde forumda paylaşıcam bu sürede yine yardımlarınıza başvurucaz:)