Ve değil Kapısı Sorunu

Başlatan EmaNet, 12 Nisan 2012, 22:03:28

EmaNet

Arkadaşlar iki girişli ve değil kapısı kaç değişik şekilde tersleyici olarak kullanılabilir. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

fatihinanc

Selamlar,

İki girişi birbirine bağlayarak veya yanlızca bir girişi high yapıp girişi diğer pinden yaparak tersleyici elde edebilirsin.
Kainat dediğimiz kitap, yazıldığı dil ve harfler öğrenilmedikçe anlaşılamaz.  (Galileo Galilei)

EmaNet

Fatih tersleyici elde etmek istiyorum fakat kaç değişik şekilde elde edebilirim tersleyiciyi senin söylemiş olduğun sadece bir yöntem.

elektronikhobi

Evet Fatih arkadaşımızın da söylediği gibi iki girişi birbirine bağlanmış bir ve değil ya da veya değil kapısı bir tersleyici gibi çalışır.

Bir diğer yöntemde de ve değil kapısının bir ucunu mantıksal bir yapıp (örneğin mantıksal olarak yüksek gerilim verecek bir gerilim kaynağına bağlayıp) diğer ucunu kendisine bağlanan elemanın a ve b uçlarından herhangi birine bağlayarak da yapılabilir.

fatihinanc

Alıntı yapılan: EmaNet - 12 Nisan 2012, 23:05:30
Fatih tersleyici elde etmek istiyorum fakat kaç değişik şekilde elde edebilirim tersleyiciyi senin söylemiş olduğun sadece bir yöntem.
İki yöntemden bahsetmiştim ama  :o yeterince açık değil mi ?
Kainat dediğimiz kitap, yazıldığı dil ve harfler öğrenilmedikçe anlaşılamaz.  (Galileo Galilei)

elektronikhobi

Evet ben de şimdi farkettim  ;)

fatihinanc

"Sınavda çıkması muhtemel olan sorular"dan birine benziyor ;)

EmaNet

Evet fatih sınavda çıkacak soru bu ancak hala istediğim cevabı hala bulamadım

elektronikhobi

Ben de kitaptaki böyle bir soruyla uğraşıyorum. Çok yakınlık kurdum soruyla :P

EmaNet

Alıntı yapılan: elektronikhobi - 12 Nisan 2012, 23:12:44
Evet Fatih arkadaşımızın da söylediği gibi iki girişi birbirine bağlanmış bir ve değil ya da veya değil kapısı bir tersleyici gibi çalışır.

Bir diğer yöntemde de ve değil kapısının bir ucunu mantıksal bir yapıp (örneğin mantıksal olarak yüksek gerilim verecek bir gerilim kaynağına bağlayıp) diğer ucunu kendisine bağlanan elemanın a ve b uçlarından herhangi birine bağlayarak da yapılabilir.

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Evet cevapı buymuş sağolasın elektronik hobi