mikroC ve PIC18F4550 kitabımız hakkında

Başlatan kemalserkan, 26 Nisan 2012, 09:10:04

hikko

Merhaba
Ben keskin12 kardesimizin sorunu için cevap yazmistim. Yani expkits firmasinin deneme kartinda exprog ile f877a programlarken b portundaki ledler Acik olmalidir.
Huba84 kardes bu uygulamayi expkits firmasinin deneme kartindada calistirdim, kitapta verilen devrede de calistirdik. Ayrica bu uygulamayi daha sonra birçok arkadas yapti ve bize geri dondu.
Kitapta sadece mmc kart uygulamasini gerçek ortamda yapma sansimiz olmadi, luke arkadasimiz hakli olabilir.  Su anda elimizde başka projeler var, onlari bitirdigimizde mmc uygulamasinida gözden gecirecegiz. Tesekkur ederim.

M_B

Merhaba Hikmet & Serkan Hocam;
Kitabınızda Dahili Osilator kullanarak yapılan uygulamada  (62 sayfada )
Şekil 4.4 teki Osilator Frekansını kısmını dikdörtgene alarak buraya yazılacak frekansı 4 bölerek yazılmasını söylemişsiniz.
Ornek olarak ta siz işlemci 4 MHz de çalışacaksa oraya 1MHz yazmıssınız. Ozellikle de belirtmişsiniz.
Bu olay sadece pic18f4550 icin mi gecerli yoksa diğerleri içinde gecerli mi ?
Birde neden 4 bölerek yazıyoruz. Manuelinde Help dosyasında bu tur bilgiye rastlamadım  da.
Pic ler de komut saykılı Osilatorun 4 bolunmesi ile oluyor ama Hiç bir derleyicide yukardaki gibi durum olmadığı için dikkatimi çekti

Teşekkürler
Mehmet

İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

hikko

Merhaba
Bu bilgi datasheetsde yok, fakat gerçek ortamda yaptigimiz bütün uygulamalarda bu sonuca ulastik. Pic18f4550 ile pic18f2550 için bu durum gecerlidir. Ancak unutulmamasi gereken durum dahili oscnin en fazla 8 mhz lik sinyal uretebildigidir.
Saygilar.

mesaj birleştirme:: 14 Mayıs 2013, 09:06:48

Ayrica system clock postscaler selection değerini degistirerek, bu anlatilan durumu geçersiz kilabilirsiniz. Pic18 ailesi kullaniciya osc tercihi bakimindan çok zengin seçenek alternatifleri sunmaktadir.
Saygilar.

pwm.c

Hocam, kitabınızı aldım ve inceliyorum. emeğiniz için teşekkürler.
Aceba 19. bölümdeki Rtos uygulamalarının tüm dosyalarını vermeniz mümkün mü?
internetteki indirdiğim dosyalarda bulamadım.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

Mr.Java

Bu kitap şubat ayında çıkacaktı sanırım.Bende eskisi var.Tek ekleme yoksa RTOS mu ?

M_B

Alıntı yapılan: Fkarizmatik - 11 Haziran 2013, 08:21:53
Bu kitap şubat ayında çıkacaktı sanırım.Bende eskisi var.Tek ekleme yoksa RTOS mu ?
Yeni baskısında RTOS eklenmiş.
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

Gökhan BEKEN

Kitabın giriş kısmını okumadım direkt spi kısmını okudum. spi kısmı tam anlatılamamış. RTC entegresi için verilen örnek, help dosyasındaki örneğin birebir aynısı, sadece değişken isimleri farklı. Help dosyasında sadece yazılımsal spi ile okuma yapmışlar, kitap direkt çeviri olduğundan, yazılımsal spi ile yazma kısmını eklememiş.
Yazma kısmını öğrenmek için mikroe nin forumlarını alt üst ettim ve ancak öyle öğrendim.
Kitap yazarlarına sesleniyorum yazmış olmak için yazmayın, maksat öğretmek olsun. Ben, o örneği siz kitaba almasanızda help dosyasından yine yazardım sizin bana katkınız ne oldu?
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

esra_20

kitabı aldım ilk defa picle uğraşan biriyim ilk uygulamaları isiste gerçekledim fakat board a kurduğumda bir türlü çalıştıramadım boarda kurup çalıştıran birisi link atabilir mi acaba?

hikko

merhaba,
esra20 kardeşim, uygulamalar gerçek ortamda denenmiştir.Size tavsiyem osilatör ayarlarını ve sigorta (fuse) ayarlarını kontrol etmenizdir. Ayrıca bu işe yeni başladı iseniz, bir deneme kartı temin ederseniz daha faydalı olacaktır.

Meftun kardeş, her yazılan kitabın ağırlık verdiği konular vardır. Bu kitabın ağırlığı USB veri iletişimidir. SPI veri iletişimi ile ilgili donanımsal ve ayrıntılı bilgiyi PIC Programlama Teknikleri ve PIC16F877A (2006) isimli kitapta bulabilirsiniz.

Saygılar...

Mr.Java

Sizin yeni baskı ile eski baskıdaki farklar nelerdir ? RTOS eklendi başka mevcut konularda ne tür revizyonlara gidildi ? Bu kitaptan başka kitap çıkacak mı ?

hikko

merhaba!
Göze çarpan hatalar düzeltildi, iki yeni bölüm eklendi. Bu iki bölüm de RTOS ve USB Programlayıcı yapımı. Kitaba bundan sonra herhangi bir yeni konu ve bölüm eklenmeyecektir.

Şu anda Serkan Hoca ile yeni bir kitap üzerinde çalışıyoruz. GSM (SIM900), Touch Panel ile Kontrol, XBee, USB RF, Web Tabanlı Kontrol, vb... gibi projeler olacak! Kitap bitti aslında fakat, önümüzdeki yıl için düşünüyoruz. Projeler EXPKITS firmasının EX8B2 deneme kartı kullanılarak gerçek ortamda denenmiştir. Proje kodları her proje için MikroC ve CCS C şeklinde olacaktır. Ayrıca buradan ExpKits firmasına her türlü desteğinden dolayı teşekkür ederiz.

Saygılar.

malpaslan1979

Kitap yine ayın yayınevinden mi çıkacak?

remzi

Alıntı yapılan: hikko - 18 Haziran 2013, 13:38:57
merhaba!
Göze çarpan hatalar düzeltildi, iki yeni bölüm eklendi. Bu iki bölüm de RTOS ve USB Programlayıcı yapımı. Kitaba bundan sonra herhangi bir yeni konu ve bölüm eklenmeyecektir.

Şu anda Serkan Hoca ile yeni bir kitap üzerinde çalışıyoruz. GSM (SIM900), Touch Panel ile Kontrol, XBee, USB RF, Web Tabanlı Kontrol, vb... gibi projeler olacak! Kitap bitti aslında fakat, önümüzdeki yıl için düşünüyoruz. Projeler EXPKITS firmasının EX8B2 deneme kartı kullanılarak gerçek ortamda denenmiştir. Proje kodları her proje için MikroC ve CCS C şeklinde olacaktır. Ayrıca buradan ExpKits firmasına her türlü desteğinden dolayı teşekkür ederiz.

Saygılar.
Kitabınızdan bende almıştım. Güzel bir kitap elinize sağlık.
Son eklenen iki konuya nasıl ulaşabiliriz.
yeniden kitapmı almamız gerekiyor. PDF ile verme şansınız olurmu?
Yeni kitabınızıda alıcaz işallah.
İyi çalışmalar...

malpaslan1979

Alıntı yapılan: remzi - 18 Haziran 2013, 13:43:45
Kitabınızdan bende almıştım. Güzel bir kitap elinize sağlık.
Son eklenen iki konuya nasıl ulaşabiliriz.
yeniden kitapmı almamız gerekiyor. PDF ile verme şansınız olurmu?
Yeni kitabınızıda alıcaz işallah.
İyi çalışmalar...

Daha önce sorulmuştu, satınalmamız gerektiğini yazmışlardı...

Mr.Java

Alıntı yapılan: hikko - 18 Haziran 2013, 13:38:57
merhaba!

Saygılar.

Böyle bir kitap bittiyse ve hazırsa ben almak isterim hemen.Seneye değilde numune bastırın hocam bir tane deneme diye neyse masrafı ben karşılayayım :)