akım ayarlamalı led driver

Başlatan skara1214, 26 Nisan 2012, 17:36:36

skara1214

yeni bir konu açmak yerine buradan devam etmek daha iyi olacak.
-ilk sorum;  mosfet driveri neden kullanıyoruz?neden  direk picle sürmüyoruz birde msfet driverların akım değerleri var normalde mosfetler sürmede akım değil voltaj istemiyorlarmı neden bir akım değeri var?
-ikinci sorum ; 24 voltta 50 yada  100 khzde anahtarlayacağım max 2 amper yükte çalışacak düşük rds on dirençli bir mosfet önerebilirmisiniz?
-son sorumda mosfetlerin datasheetlerinde rds on direnci verilirken vgs 10 volt vds 40 volt akım 30 amper gibi değerler veriliyor tam olarak rds onu tayin etmek için neleri dikkate almam gerekli yani vgs 10 değilde 5 olursa rds on artar mı çektiğim akım azalırsa rds on artarma yada besleme voltajı değişimi?
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

OG

Alıntı Yapvgs 10 değilde 5 olursa rds on artar mı çektiğim akım azalırsa rds on artarma yada besleme voltajı değişimi?
Evet artar, dolayısı ile ısınma artar.

Alıntı Yap24 voltta 50 yada  100 khzde anahtarlayacağım max 2 amper yükte çalışacak düşük rds on dirençli bir mosfet önerebilirmisiniz?
Vermedik mi? Neden aynı soru?

Alıntı Yapmosfet driveri neden kullanıyoruz?neden  direk picle sürmüyoruz birde msfet driverların akım değerleri var normalde mosfetler sürmede akım değil voltaj istemiyorlarmı neden bir akım değeri var?
Genel anlamda; Gate'i hızlı ve sağlam bir şekilde LOW veya HIGH yapmak için. Geçiş ne kadar dik (kısa sürede) olursa mosfet o kadar az ısınır.

Diğer taraftan source potansiyeli yani  gate için referans noktası devrenin esas GND desinden farklı bir potansiyelde olması gerekebilir (H köprü gibi devrelerde). MOSFET driver elemanı bunu da sağlar. PIC'in referansı genelde GND de olduğundan bu gibi devrelerde referans noktasını seviye yani voltaj seviyesini  kaydırmak gerekir.

Diğer taraftan çıkış devresi dead time (geçişlerdeki ölü zaman) gerekiyorsa PIC yazılımı ile bununla uğraşmazsın, driver halleder.

Diğer taraftan kontrolcu eleman (PIC) ile güç katı arasında buffer işlevi görür.

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

skara1214

cevaplarınız için teşekkürler hocam.Birkaç sorum daha var;
-evet mosfet adı vermiştiniz ama gerek yok irfz44n fazla kaçar dediğiniz için 2 ampere kullanabileceğim varmı diye sordum?
-gate voltajını artırmak için picin çıkısına 1 tane opamp devresi kurmak mantıklımı yoksa mosfet sürücüyü 12 volt gibi bir değerle beslesem picin çıkışını versem mosfet sürücü çıkışı otomatik 12 volt olurmu?elimde tc4427 var bunun çıkışına bir daha direnç koymalımıyım?son sorumda 4 tane mosfet süreceğim tek başına 4 mosfet süren entegre varmı?

OG

Ben nasıl bir devre yaptığını anlayamadım. LED sürerken MOSFET Driver kullanılması pek gerekmez?
IRFZ44'i direk PIC ile sürüyorum (Vgs=5V), soğutucu takmadan 2A-3A, küçük bir soğutucu ile 10A kontrol ediyorum.

skara1214

hocam sabit akım yerine sabit voltajda sürmek gerekti ledleri bende dim yapmak için bu 24 voltu mosfetle pwm dim yapmaya karar verdim.gate e 100 khz lik pwm uygulayarak ve duty cycle i değiştirerek dim yapmayı düşünüyorum.Bunda bir hata varmı?

OG

Hata yok da neden 100KHz?

400Hz - 1300Hz arası fazlası ile yeter.

skara1214

1khz de düşük duty cycleda ,insan gözü açılıp kapanmayı algılamazmı?birde picin çıkışına hiç direnç koymuyorsunuz değilmi direk veriyorsunuz mosfetin gatine?

OG

Algılamaz merak etme.
PIC çıkışına 10R gibi küçük bir direnç bağlayıp Mosfet Gate e gider.

skara1214

skara1214

hocam dediğinizi yaptım 10 ohm dirençle mosfetin gatine pici bağladım mosfet beslemesinide 12 volt verdim fakat düzgün çalışmadı. osiloskopla çıkışa ilk başta picin pwmsine baktım hiç sorun yok 5 voltta istediğim çıkışı alıyorum.Ama mosfetin gateine bağlayınca direk 2 volt ve altına düşüyor ve sinyal şekli kayıyor.Tc4427 bağlayıp denedim sonuç gene aynı sonra 10 ohmluk direnci söktüm gene aynı en son tc4427 yi  mosfetleri beslediğim 12 voltla besledim şimdi çalışıyor ama ilginçtir 1 amper bile çekmiyorum ama mosfette tc4427 de ısınıyor.Sizce neyi yanlış yapıyorum?

OG

Hatanı bilemem, belki hatalı montaj, belki patates malzeme, belki yazılım hatası.

Ama söylediğim usulden hiçbir şüphen olmasın.

Belki atlanan bir durum olmuştur, tam şemanı çizersen daha iyi görürüz.

skara1214

hocam yaptığım devre bu 3 tane ortak anod rgb ledi renk ayarlaması ile sürmek istiyorum(4. sü 14 voltla sürülüyor şimdilik 3 tanesi yeter) sürdüğüm frekans 5 khz ama bir türlü düzgün çalıştıramadım hiç veri yollamıyorum hepsini toprağa bağlıyorum ama ledlerin 1 tanesi gene yanıyor.

Ayrıca daha başka bir problemde şu 16f886 kullanıyorum ve l298d ile motor sürüyorum motor max 1.2 amper çekiyor motor yön değiştirirken pwm bacakları sapıtıyor.(in1_c0 in2_c3  pwm1_c1 pwm2_c2 e bağlı)

önerilerinizi bekliyorum.

OG

Motor sapıttırabilir, ekstra önlem gerekir.

Olayı parça parça çözmen lazım. Önce motor tarafını iptal et ve ledleri düzgün çalıştır. Sonra ledleri iptal et motoru düzgün çalıştır. Sonra birleştir ve problemi ara.

Şema ve kod (ben basic bilirim) gönderebilirsen yardımcı olmaya çalışırım. Kodsuz ve pcb görüntüsü ile birşey anlaşılmaz.