Profibus Slave Protokol Uygulaması

Başlatan alper06, 29 Nisan 2012, 00:58:13

Okan AKÇA

holdingde bu kodla okuma yapabilirsiniz kod yazmaktan ziyade öncelikle haberleşme pro. ögrendiginiz zaman gerisi corap sökügü gibi geliyor.

camby

Doğru hocam haklısın ama MODBUS için örnek vermişsin. Üzerinde konuştuğumuz konu Profibus/profinet. Profi'leri kastederek mi yazdınız siz ?

alper06

Arkadaşlar merhabalar :)

Bu işlerden uzun zamandır uzak kaldım. Açıkcası şu an bırakın bunlar ile uğraşmayı, evin yolunu bulduğumda mutlu oluyorum :)

Ama profibus slave geliştirebilmek için gerekli bütün IO çipleri, Profibus Analizör cihazı ve IO çipleri ile konuşabilmek için gerekli Atmega için gerekli kendi yadığım çalışan C kodları elimde var. Ciddi olarak çalışmak isteyen varsa uygun bir fiyata verebilirim...

camby

Hocam ne yaptın yoksa başka bir mesleğe mi geçtin ?

alper06

Alıntı yapılan: camby - 07 Haziran 2013, 17:23:21
Hocam ne yaptın yoksa başka bir mesleğe mi geçtin ?

Yaptığım iş değişti ama gönlümdeki iş değişmedi :)

camby

Alıntı yapılan: alperodabasi - 07 Haziran 2013, 17:34:24
Yaptığım iş değişti ama gönlümdeki iş değişmedi :)
Hayırlısı , umarım severek yapıyorsunuzdur..

Hocam elinde profibus I/O çip , ve analizör cihazı olarak ne var ?

Analizör cihazı geliştirme aşamasında olmazsa olmaz mı ?

alper06

Alıntı yapılan: camby - 07 Haziran 2013, 17:38:11
Hayırlısı , umarım severek yapıyorsunuzdur..

Hocam elinde profibus I/O çip , ve analizör cihazı olarak ne var ?

Analizör cihazı geliştirme aşamasında olmazsa olmaz mı ?

Valla hocam şu an yeni işimi de çok seviyorum ama biraz evden uzak kalmak zor geliyor. Zamanla alışacağız umarım.
Ben de senin gibi gittim spc3 IO ciplerden aldım. Bunları protoborda takabilmek için ELNEC firmasından zif soketler getirttim. 1-2 ay SPC3 ile MCU u haberleştirmeye uğraştım bir türlü olmadı. en son PROCENTEC firmasından analizör aldım. Yazılımı ayağa kaldırmam 2-3 gün sürdü :)

Profibus seri port gibi kolay izlenebilen bir şey değil. Analizör çok şık oluyor.
bu analizörü de otomayon işlerinde sahada da kullandığım oldu :) Nokta olarak hatayı bulabiliyorsunuz...

Okan AKÇA

hazır kodla çalıştırabilir başlangıcta.

speak48

influx

rt:   Real Time, iletim süreleri 10ms mertebesinde
irt : Isochronous Real Time,  iletim süreleri 1ms mertebesinde

camby

Alıntı yapılan: alperodabasi - 07 Haziran 2013, 17:54:14
Valla hocam şu an yeni işimi de çok seviyorum ama biraz evden uzak kalmak zor geliyor. Zamanla alışacağız umarım.
Ben de senin gibi gittim spc3 IO ciplerden aldım. Bunları protoborda takabilmek için ELNEC firmasından zif soketler getirttim. 1-2 ay SPC3 ile MCU u haberleştirmeye uğraştım bir türlü olmadı. en son PROCENTEC firmasından analizör aldım. Yazılımı ayağa kaldırmam 2-3 gün sürdü :)

Profibus seri port gibi kolay izlenebilen bir şey değil. Analizör çok şık oluyor.
bu analizörü de otomayon işlerinde sahada da kullandığım oldu :) Nokta olarak hatayı bulabiliyorsunuz...

Hocam yazılım olarak , hazır uygulamalar driver'lar yok muydu ? Yoksa vardı da kendiniz mi yazmak istediniz ?

Mr.Java

Hem bilgi paylaşımında bulunacağınızı vaad ediyor,sonradan ise satışını yapacağım diyorsunuz.Eğer paylaşım yapılmayacaksa konu açmanın anlamı nedir ? Özelden mesajlaşın alacak kişilerle !
Gerçi forumda da moda oldu.Bazen konu açılıyor birisi bir dll paylaşır örnek koymaz."Örnek nerede ?Ben bunu nasıl kullanacağım" diye soran kişiyede kitabımı al  oku , öğren demesinin yanı sıra daha azarlar,küçük düşürür.
Devir değişti artık hertürlü bilgiye çok kolay ulaşılıyor.İngilizcende varsa daha ne ? Bilgiye ulaşamama tamamen sizin ilgisiz ve tembel oluşunuzdan kaynaklanıyor.
Zaten kimse hayaller peşine düşmesin,otomasyon camiası çok ketumdur.Ser verir sır vermezler.Hadi desende alayım,halk tabiriyle "giydirmeye" bakarlar.Bu camiadakilerin hepsinde Sekülerizm inancını benimsemişlerdir.

Edit:Sözlerimin yanlış anlaşılmasın.Piyasa böyle ne yazık ki.Neyse ki  böyle insanlar yüzünden sürekli geceli gündüzlü araştırma yapıyor,bilgilerimi etrafımdakilere aktarıyorum.Bu benim bu sektördeki hedefimi , inancımı ve araştırmacı ruhumu daha da güçlendiriyor.

Fatih..

camby

Alıntı yapılan: Fkarizmatik - 08 Haziran 2013, 13:06:11
Hem bilgi paylaşımında bulunacağınızı vaad ediyor,sonradan ise satışını yapacağım diyorsunuz.Eğer paylaşım yapılmayacaksa konu açmanın anlamı nedir ? Özelden mesajlaşın alacak kişilerle !
Gerçi forumda da moda oldu.Bazen konu açılıyor birisi bir dll paylaşır örnek koymaz."Örnek nerede ?Ben bunu nasıl kullanacağım" diye soran kişiyede kitabımı al  oku , öğren demesinin yanı sıra daha azarlar,küçük düşürür.
Devir değişti artık hertürlü bilgiye çok kolay ulaşılıyor.İngilizcende varsa daha ne ? Bilgiye ulaşamama tamamen sizin ilgisiz ve tembel oluşunuzdan kaynaklanıyor.
Zaten kimse hayaller peşine düşmesin,otomasyon camiası çok ketumdur.Ser verir sır vermezler.Hadi desende alayım,halk tabiriyle "giydirmeye" bakarlar.Bu camiadakilerin hepsinde Sekülerizm inancını benimsemişlerdir.

Edit:Sözlerimin yanlış anlaşılmasın.Piyasa böyle ne yazık ki.Neyse ki  böyle insanlar yüzünden sürekli geceli gündüzlü araştırma yapıyor,bilgilerimi etrafımdakilere aktarıyorum.Bu benim bu sektördeki hedefimi , inancımı ve araştırmacı ruhumu daha da güçlendiriyor.

Fatih..

Sekülerizm mi ? Bu neyin fanatikliği bu kadar ? İnsanlara bu şekilde saldıramazsınız. Sizin bu lafları ettiğiniz kişiler sizin söyledikleriniz aksine tam tersi yaşıyor olabilirler , bunu bilemezsiniz , öyle olmasalar bile bu sizi ilgilendirmez , saygı göstermek zorundasınız/zorundayız.

Başlık 14 ay önce açılmış , biz tekrar canlandırdık. Başlığı açan kişi 14 ay önceki düşüncesine sahip olmayabilir. Biz de Alper hocamın yazdıklarından bunu farkettik ve saygıyla karşıladık herhangi bir sitemde bile bulunmadık. Aylarca birikimlerini de ortaya koyup emek vermiş , istediğini yapar. Konu ile ilgili olarak bırakın yaptıklarını paylaşmayı yaşadığı sorunları paylaşması bile çok büyük bir tecrübe aktarımı ve çok yararlı.

Siz de beni yanlış anlamayın ama paylaşım yapana da yapmayana da saygı göstermeliyiz.Bu konuda yapabileceğimiz tek şey paylaşımda bulunmak.

frederic

Konu başka yerlere kaymasın, sükunet lütfen. Alper Hocanın hesapları değişmiş olabilir, insanlık halidir.

Bu arada camby hocam profibus yerine profinet ile uğraşmak daha mantıklı bence. Çağ ethernet protokollerine doğru kaydı malumunuz.

camby

Evet o şekilde sanırım , ancak profinet artık profibus'un yerini mi alıyor tamamen. Sanırım başka bir başlıkta farklı elektriksel özelliklerde olduğunu okudum. İnceleyeceğim.

Ayrıca bu protokoller sadece Siemens ile mi kullanılıyor ?