IRFZ44'ün P kanallısı olan transistör

Başlatan okylmz, 05 Mayıs 2012, 11:49:12

okylmz

arkadaşlar merhaba,
şunu sormak istiyorum;
piyasada IRFZ44 kadar yaygın bulunan ve aynı değerlere sahip ama p kanallısı olan transistörü bilen var mı? belki değerleri biraz yakın da olabilir.
(yani bd135 le bd136 gibi bir npn bir pnp)
teşekürler...

tmhzkhzhz

iyi gunler
sorunuzda yanlislik mi var benmi yanlis anladim
irfz44 yazmissiniz ve transistor olarak belirtmissiniz dogrusu irfz44 power mosfetin degerlerine sahip olan p kanalli versiyonuysa ona gore degerlendirmek lazim

OG

Anahtar MOSFET'lerde P kanallar o kadar yaygın değildir, kullanım çoğunlukla N kanaldır.
IRF4905  bakın. Biraz pahalıdır.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

okylmz

Alıntı yapılan: tmhzkhzhz - 05 Mayıs 2012, 14:29:19
iyi gunler
sorunuzda yanlislik mi var benmi yanlis anladim
irfz44 yazmissiniz ve transistor olarak belirtmissiniz dogrusu irfz44 power mosfetin degerlerine sahip olan p kanalli versiyonuysa ona gore degerlendirmek lazim

merhaba tmhzkhzhz, bahsettiğim IRFZ44N mosfet ben genel ismi ile hitap ettim, sonuçta bir transistördür öyle değil mi?
evet buna göre var mı bildiğiniz onun p kanallısı piyasada bulunan.
ilginiz için teşekürler...

okylmz

Alıntı yapılan: OG - 05 Mayıs 2012, 14:46:45
Anahtar MOSFET'lerde P kanallar o kadar yaygın değildir, kullanım çoğunlukla N kanaldır.
IRF4905  bakın. Biraz pahalıdır.
teşekürler, not ettim.
başka önerisi olan?
bir de şimdi aklıma geldi şunu da sormak isterim size;
irfz44 ün yerin irfz46 taktım;tık yok. mantıklı hiçbir sebep bulamıyorum bir poşet irfz46 boşta duruyor şimdi.
teşekürler...

tmhzkhzhz

iyi gunler

sorunuzu yanlis anlamis olabilecegimi belirtmistim
p kanal mosfet kullandigim devreler varmi baktim fakat bulamadim
su an icin elektronik malzemeler satilan yerlere gidemiyorum onumuzdeki hafta ugrayabilirim gittigimde sizin icin arastiririm
bildigim telefon numarasi olan yerleri aradim fakat irfz44 un degerlerinde p kanal olanlarla ilgili net bilgi alamadim
internetten bakacagim seri leri not alip sizin icin onumuzdeki hafta arastiririm
eger siz konuyu benden once cozerseniz buraya yazabilirmisiniz hem benim bilgim olsun hemde arayarak vakit kaybetmeyim
p kanal mosfet kullandiginiz devre sizin tasarladiginiz bir devre ise biraz anlatabilirmisiniz belki degisik cozum ler dusunulebilirmi

amacim sadece yardimci olmak

okylmz

Alıntı yapılan: tmhzkhzhz - 05 Mayıs 2012, 19:16:21
iyi gunler

sorunuzu yanlis anlamis olabilecegimi belirtmistim
p kanal mosfet kullandigim devreler varmi baktim fakat bulamadim
su an icin elektronik malzemeler satilan yerlere gidemiyorum onumuzdeki hafta ugrayabilirim gittigimde sizin icin arastiririm
bildigim telefon numarasi olan yerleri aradim fakat irfz44 un degerlerinde p kanal olanlarla ilgili net bilgi alamadim
internetten bakacagim seri leri not alip sizin icin onumuzdeki hafta arastiririm
eger siz konuyu benden once cozerseniz buraya yazabilirmisiniz hem benim bilgim olsun hemde arayarak vakit kaybetmeyim
p kanal mosfet kullandiginiz devre sizin tasarladiginiz bir devre ise biraz anlatabilirmisiniz belki degisik cozum ler dusunulebilirmi

amacim sadece yardimci olmak
merhabalar..
ilginiz için teşekür ederim.

amacım 0-99 sayıcı gibi bir devre yapmak.
sadece 7segmentler büyük olacak ledlerle yapılacak ve 12volt olacak her bir segment, çekieln akım da segmentlerin tasarlanma büyüklüğüne göre az veya çok olabilir.
p kanalları da her bir segmentin ortak anoduna bağlamayı düşünüyorum, katotlarında ise n kanal irfz44 ler olacak.
selamlar...

OG

İsim verdim yukarıda? Yetersiz mi geldi?
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

tmhzkhzhz

iyi aksamlar
sanki p kanal mosfet olmadanda bu is yapilabilr gibi dusunuyorum hem montaj daha kolay olur bu isler icin hazir bir seyler var seklinde hatirliyorum  ve sizin sistemden daha ucuza yapilabilir konuyu anladim siz

bir segmentin cektigi akim  en fazla  kac ma olacak

sorusuna cevap yazarsaniz ben ona gore arastirayim  hatirliyorum bu tip bir seyler vardi arastirmam lazim

tmhzkhzhz

tmhzkhzhz

akim degerleri iyi gibi  kanal basina 500 ma ve 350 ma  buyuk ledler icin yeterli olurmu bilmiyorum fakat bir segmenti bu kadar akim ceken display gormedim yazida yazan degerler bunlar denemedim
datasheet lerini inceliyorum 

okylmz

Alıntı yapılan: OG - 05 Mayıs 2012, 22:40:28
İsim verdim yukarıda? Yetersiz mi geldi?
hani olur da irf4905 i bulamazsam piyasada başka ne bakabilirim diye başka alternatifler sordum.
bulabilirsem başkalarına gerek kalmaz tabii.

bir de irfz44 yerine irfz46 meselesini biliyor musunuz?
teşekürler...

okylmz

Alıntı yapılan: tmhzkhzhz - 05 Mayıs 2012, 23:57:14
akim degerleri iyi gibi  kanal basina 500 ma ve 350 ma  buyuk ledler icin yeterli olurmu bilmiyorum fakat bir segmenti bu kadar akim ceken display gormedim yazida yazan degerler bunlar denemedim
datasheet lerini inceliyorum 

bir yerde haklısınız tabii.
ama özellikle 350 ma beni sıkıntıya düşürür, yeşil ledlerle segmentleri yapmaya kalksak segmenti 50 küsür ledle sınırlamak zorunda kalırız. ama segmentin fiziksel büyüklüğü istenieln büyüklükte düşünülebilmesi lazım.
teşekürler...