Anlık yüksek akım verebilecek devre

Başlatan canavaroski90@gmail.com, 07 Mayıs 2012, 14:15:01

canavaroski90@gmail.com

Herkese merhabalar.
9V pil ile beslediğim bir PIC devresi var. Devrede yüksek kapasiteli bir kondansatör ve 2 adet npn transistör bulunmakta. Yapmaya çalıştığım şey basit bir geri sayım devresi.
- Bir süre girilecek (örneğin 10 saniye)
- Bu süre saymaya başladıktan sonra, süre bitimine 2 saniye kala kondansatör şarj olacak ( 8. saniyede yani) (1. transistörü kullandığım yer)
- 10. saniyede kondansatör bütün yükünü kısa devre gibi bir ledin üzerine boşaltacak. (2. transistörü kullandığım yer).

Olay pic programında değil. Orası zaten uyduruk bi sayıcı. İstediğim şey, 2. transistör aktif olduğunda, yani geri sayım bittiğinde, çıkıştaki LED'i yakabilecek kadar bir akım geçmesi led üzerinden (LED'in ışık vermesini değil, YANMASINI sağlayacak kadar, yani cozu cozur, hani 5V 1A güç kaynağına bağlarsınız ledi, cos diye yanarya, onu kastetmek istiyorum :) ). Ama dediğim gibi, güç kaynağım yok, max 200 mA enerji verebilen adi pillerim var. ( elimde güç kaynağı var ama bana 9V pil ile çalışan sistem gerekiyor, elimdeki pilleri de değiştiremem)

Sadece çıkış işini halledemedim. Yüksek akım verdiremiyorum anlık. Kondansatörü besleyen hattaki direnci düşürmeye başlarsam kondansatör bir anda yüksek akım çekip devreyi felç ediyor, eğer büyük kondansatör kullanırsam dolması uzun sürüyor. Aşağıya örnek koydum. Şarj olmasını istediğim kondansatör 1000 uF olan. Direnç ise burada görüldüğü gibi 1K değil 100ohm.

Şimdiden teşekkürler.

aslan_korhan

LED'e seri bağlı olan akım sınırlama dirençini kısadevre et.
Bu durumda 9V pil kullandığında LED çozur çozur olmasa bile bozulacaktır.
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

canavaroski90@gmail.com

En üstteki dirençten mi bahsediyorsunuz? ( ki zaten devrede bir direnç var :) )
Eğer bahsi geçen direnç o ise, sıkıntım şu oluyor, kapasite şarj olana kadar (birkaç ms bile olsa) deli gibi akım çekerekten devredeki pice akım bırakmıyor. Sonuç, pic reseti.

Ayrıca en önemli noktayı unutmuşum. Bana yaklaşık 5 ms kadar 500 mA akım gerekmekte. Bu yüzden kondansatörü şarj ediyorum. Yani direk pil bana yetmiyor. Bunu için ek fikriniz var mıdır?
Teşekkürler cevabınız için.

Kabil ATICI

Çözümü pil uçlarında daha yüksek bir kondansatör takmak olabilir. Mesela 10000uF veya 2 tane 10000uF. Ama bunların işlemci devre alınmadan pil bağlantısı gerekir. Daha sonra işlemcinin bağlanması gerekir. Böylece senin şarj olması gerektiğinde doğrudan bu kondansatörlerden gerilimi alır.

şarj devresi bağlantısı
pil----+------+----------diyot seri---------+--------regületör---işlemci
            kondansatör                    kondansatör         |             |
   ------------+------------------------------+-----------+---------+-----
belki kabaca şöyle bir yöntem de olabilir. Buradaki tek nokta sistem devreye alındığında kondansatörlerin şarj için bir zaman geçmesi gerektiğidir.
bu sayede kondansatöre bağlı direncin değerini azaltabilirsin...
Söylediğin 9V pilin devrenin yoğun kullanımında kısa zamanda tükeneceği ortada.
ambar7

canavaroski90@gmail.com

Alıntı yapılan: ambar7 - 07 Mayıs 2012, 15:39:13
Çözümü pil uçlarında daha yüksek bir kondansatör takmak olabilir. Mesela 10000uF veya 2 tane 10000uF. Ama bunların işlemci devre alınmadan pil bağlantısı gerekir. Daha sonra işlemcinin bağlanması gerekir. Böylece senin şarj olması gerektiğinde doğrudan bu kondansatörlerden gerilimi alır.

şarj devresi bağlantısı
pil----+------+----------diyot seri---------+--------regületör---işlemci
            kondansatör                    kondansatör         |             |
   ------------+------------------------------+-----------+---------+-----
belki kabaca şöyle bir yöntem de olabilir. Buradaki tek nokta sistem devreye alındığında kondansatörlerin şarj için bir zaman geçmesi gerektiğidir.
bu sayede kondansatöre bağlı direncin değerini azaltabilirsin...
Söylediğin 9V pilin devrenin yoğun kullanımında kısa zamanda tükeneceği ortada.

Cevap için teşekkür ederim. Ancak burada benim devrem için gerekli bazı koşullar sağlanmıyor. Öncelikle Devre elektrik verildiği anda açılmalı ki, herhangi bir gecikme yaşanmasın. En baştaki kondansatörleri devreye ekleme fikri benimde aklıma gelmişti ancak temel sıkıntım şu, ne kadar kondansatör o kadar gecikme. Yapmak istediğim devrenin ana amacı şöyle olmalı, devrede şarj birimi varsa bu birim devre çalışır haldeyken şarj olmalı. Devre ilk açılışta ya da çıkış verirken şarj için beklememeli ya da şarj olurken resetlenmemeli. Giriş kondansatörleri eklenince (ki 10.000 uF gibi değere sahip 2 kondansatörden bahsediyoruz) yaklaşık olarak bunların şarjını (9V 200mA pil ile) 20-30 ms'ye yakın beklerim. Ama projede +- 5 ms hata payım var. Yani çok uçuk benim için bu bekleme süresi. Ayrıca pil zaten sorun değil. Her deneme için sıfır bir 9V pil kullanma hakkım var. Bana istediğim akımda istediğim süre boyunca enerji versin yeter. İkince denemede değiştirebilirim pili.

Tekrar teşekkür ederim cevap için. Ek fikir var mıdır acaba?

trademy

picin resetlenmemesi için
picin beslemesini diyot üzerinden girip diyottan sonra picin beslemesine  paralel kapasite bağlasak çözüm olurmu acaba?
Yani sistemdeki diğer kapasitörler şarz olurken pic o zaman diliminde kendi beslemesi üzerindeki kapasiteden beslense

canavaroski90@gmail.com

Cevabınız için teşekkür ederim. Verilen tüm fikirleri toplayıp işime yarayan uygun (geçici ve uydurmasyon :) ) bir çözüm ürettim.

Tekrar tekrar cevap veren herkese teşekkür ederim.