Piceasy2 shema - Mikroelektronika

Başlatan Ersin, 17 Ağustos 2004, 23:29:08

Ersin

peko

Ok.
O zaman araştıralım,
USB programlayıcıyı yapmaya çalışalım önce.
" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "

Ersin

Bunun camli /JR olanlari var UV ile silinip tekrar yazilabiliyo deneme icin
oyle bisey gerekecek veya ft232 usb-rs232 cevirici entegresi.Gercegi piyasada 16c765 olani daha kolay bulunuyo hatta bende bunun JR olani var ama 40 pin ve oldukca yer tutar.

dombilik

ustalarım..
bu yazının devamını ve sonuclarını sabırsızlıkla bekliyorum
çünkü taşrada pcb hele hele çift taraf baya dertli oluyor...
bizim gibilere böyle bir iyilik yaparsanız üç kulühüvalla bir elham alırsınız..
saygılar.kolay gelsin
Bildiklerini kime miras bıraktın?kimseyemi? O zaman bildiklerinin ne önemi kalır. ******** /////////// ******** PROTON-ASM PROTEUS 7.4 SP3 EAGLE 5.40

peko

USB kısmın şemasını gönderebilirmisin ?
" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "

Ersin

http://groups.yahoo.com/group/PicProjeUP3/files/swordman/
adresindeki  easypic2-sch.rar  dosyasinda  easypic2-sch_Page_4.jpg
usb programmerin semasi.
Birde sunu ekleyim easy51 de var bende ,  usb programmer olarak ayni entegreyi kullanmislar.

peko

İndirdim şemayı, sağol..
Bi inceleyelim bakalım amcayı, neymiş ne değilmiş.
Olmazsa başka bi programlayıcı deneriz..

Ersin

tabii ki biliyorsun buna birde program gerekecek hem pic e
hemde software olarak  :D . Eger usb-rs232 ile yaparsan satandart bir
promla yapabilirsin .

peko

:o
Doğru ya..  8O  8O  8O
mmm.. :?

O konudada bi yardımcı olan bulunur elbet bu forumda.. :roll:
niye burdayız dimi ama.. ;)
En azından yazdık, çizdik bak. :P

Bi arkadaşın sözü vardı ama kim hatırlayamıyorum, özür..
" Bana asla olmaz deme "

:)

mhk

Sevgili dostlar. Sizlere kendi yaptığım deney setini aşağıdaki adrese gönderiyorum. Basit olanını okulda öğrencilere sınav uygulaması için sormuştum. Büyük olan ise daha fazla komponent içeriyor. lcd kartın üzerinde , eeprom , 16F84 ve 16 F877 kart üzerinde yani hem 16F84 hemde 16F877 deney seti olarak kullanılabilir. 16 led çıkışı , 4x4 keypad, RS232 haberleşme, pic yerinden sökülmeden programlanabilir. Bazı portlar için dip swiç bağlantısı mevcut. Uln entegresi yine kart üzerinde isterseniz güçlendirilmiş çıkış yapabilirsiniz. Bord üzerine kablo bağlamaktan bıktığım için oturup tasarımını yapmıştım o zamanlar proteusu yeni kullanmaya başladığım için pek iyi olmadı. Uygulamasını yaptığımda bazı hataları olduğunu gördüm. Bunlardan aklımda kalanlar şunlar, RS232 dsub konnektörü RX TX ucu ters, 16F84 programlamasında dip swiçlerde problem var. 4x20 LCD bağlantısı ters olmuş, lcd ye kablo bağlayıp bunu karta ters takarsanız bu sorun ortadan kalkar. Diğer sorun tek taraflo olduğu için adc ölçümlerinde iyi sonuç vermedi. Aklıma gelenler bunlar. Bu çizdiğim pcb yi geliştirip yeni malzeme ( RTC , RF vs ) ekleyen olursa daha iyi olacağı kanaatindeyim. Çift taraflı ve yol kalınlığı fazla ve GND dağıtımı ( Şase büyüklüğü ) fazla olursa sanırım daha iyi sonuç alınabilir. İnşaallah faydalı olacaktır. Ben halen kullanıyorum. Geliştirecek arkadaşlar pcb çıarabilirlerse bende almak isterim veya en azından yeni deney setimiz daha fazla özellikleriyle pcb sini çizebilen ve uygulayabilen arkadaş olursa herkes paylaşabilir. İlk adım benden
, inceleyip üzerinde geliştirme yapabilrsek çok güzel olacak.Kolay gelsin.

16F84 ve 16F877 deney setleri:
http://groups.yahoo.com/group/picproje_ekibi/files/MHK/deney%20seti/
"Ya olduğun gibi görün, Ya da göründüğün gibi ol..." Mevlana

sezgin05

Arkadaşlar devreyi inceledim bence fena değil ama; Usb entegresi olarak Pic 16C745 kullanılmış.Muhtemelen program code protect lidir. Galiba Proteus'a devam edeceğiz yada kendimiz  sıfırdan geliştireceğiz.

Ersin

Selam,
@MHK
devre oldukca guzel ve kullanisli.

Arkadaslar MHK nin verdigi devreyi kullanabilirsiniz ki pcb si de hazir.
Aslinda cok complike deney kitine ihtiyac yok ki soyle, yeni ogrendigin zaman boyle biseye ihtiyacin var ,ki  bu ilk adimlar oldugu icin basit deneyler yapilmaktadir.Isi ogrendiginizde ise artik deney setine pek ihtiyaciniz kalmiyo,direk yapacaginiz projenin prototipini yapiyorsunuz.
Bence yeni baslayanlar icin bu devre ideal ve eklemek istediginiz extralar varsa ufak kartlarda yapip portA,B,C,D,E connectorlerine baglayabilirsiniz(mikroelektronikadaki adc,can.irda kartlar gibi).
Bence simdi bu deney setinin pcb sinin maliyetini cikarmak veya toplanip
sayili bisey yaptirmak.(Tahminim komple malzeme ile 25 mln tl yi gecmez)
Yinede daha komplike bisey yapmak isteyenler piceasy2 gibi yardimci oluruz.

peko

@MHK

Board'un proteus çizimini gönderebilirmisin. Devre gerçekten düşük maliyetli ve kullanışlı görünüyor, ellerine sağlık.

Arkadaşlar ;
Bence nasıl bi board olursa olsun sadece USB programlayıcı kısımla ilgili problem yaşayacağız gibi.. :?  Sonuçta bunu yapabilirsek hertürlü board'a kullanabiliriz..

http://www.mikroelektronika.co.yu/english/product/tools/picflashusb.htm

peko

Toplam: 5516 kişiden...

Yapılabilir, yapabilirim / iz diyen yokmu  :?:  Olmayacakmı . :?:

:cry:

aster

yapmak istediğin usb bağlantısımı yoksa bord mu ?