Ev ortamında lehim kaplama nasıl yapılır.

Başlatan Mucit23, 27 Mayıs 2012, 20:52:09

z

İşin sırrı pamukla ovalamak. Kalaycılar da öyle yapardı.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Mucit23

Kalaylama işlemini çok iyi bilirim.  (Dedem eski kalaycılardandı) Kalaylanacak malzeme kor ateşin üzerinde sürekli döndürülerek sıcak tutulurdu(Kalay değdiğinde eriyecek kadar) Sonra pamuğa batırılmış tuzruhu ile temizleniyor. Kalaylama işleminde kalay cubukları kalaylanacak yüzeye sürülüyor. Ardında biraz nişadır serpiştirip Pamukla kallayı yüzeye yayıyorlar.

Benzer işlemi PCB üzerinde uygulayabilirim. Tek endişem PCB nin sürekli sıcaklığa maruz kalması durumunda bakırın kalkması gibi durumlarla karşılaşmam. Belki epoxy plaketlerde birşey olmaz ama normal FR2 PCB lerde kesin bakır kalkar..

pwm.c

ben lehim sökme teli kullanarak kalaylama yapıyorum.
yapımı zahmetsiz ve basit. önce baskıdan çıkardığın pcb üzerine komple pasta sür sonra lehim sökme telinede biraz pasta sür ve bunu bolca lehim ile kapla. sonra lehim kaplı telin üzerine havya ucunu tutarak pcbdeki bakır yüzeylerden düzgünce gezdir. telde lehim azaldıkca üzerine ekleme yap. ilk sürdüğün yerde lehim kalın olabilir, biraz ilerledikten sonra aynı yerden tekrar geç. plaket üzerindeki pasta bolca olmalı. bittikce yenisini sür. işlem bittiği zaman tiner yada alkol ile plaketi iyice temizle.

bu yöntemi ben herzaman yapıyorum. biraz vakit alıyor ama en ucuz böyle oluyor.
lehim sökme telini (desoldering wire) biliyorsunuzdur bilmeyen için resimdeki gibi bişey

bunu bulamayanlar örgülü anten kablosu ile yapabilir.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-