ucuz ethernet seri port dönüştürücü

Başlatan gambit1244, 31 Mayıs 2012, 16:50:17

gambit1244

Alıntı yapılan: DataDiver - 13 Temmuz 2012, 23:44:12
Hocam cihazın seri port ayarları uzak noktadan değiştirilebiliyor mu? denediniz mi? Elektrik sayaçlarını okurken falan 300 baud'da id isteyip 9600'e geç sonrada yük profili gönder falan gibi bi yol izliyoruz mesela.
evet değiştirilir tcp üzerinden setup yapılabiliyor
seri port üzerinden yapabilirsin ama bi jumper değiştirmek gerekiyor seri den yapmak içnn ama tcp den rahatlkla değiştirilir baud id vs ayarları
[email]tufan_ozbek@hotmail.com[/email] Yesterday is history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift aslında bütün mesele bu.

Veli B.

Alıntı yapılan: gambit1244 - 13 Temmuz 2012, 16:26:00
dinamik statik diye bişey yok cihazın bir local ip si var sabit
onu çıkış yaptığınız routerdan ayarlarsınız dinamik statiği port yönlendirerek

Burada bir yanlışlık olmasın. Cihazın IP si sabit olmamalı. IP ve PORT değiştirilebilir olmalı. Kullandığımız sistemde aynı IP mevcut ise ciddi sorun olur veya sabit bir port kullanıyor ise keza aynı durum geçerli.

gambit1244

Alıntı yapılan: katana - 14 Temmuz 2012, 00:25:19
Burada bir yanlışlık olmasın. Cihazın IP si sabit olmamalı. IP ve PORT değiştirilebilir olmalı. Kullandığımız sistemde aynı IP mevcut ise ciddi sorun olur veya sabit bir port kullanıyor ise keza aynı durum geçerli.

sabitten kasıtım her elektrik verdiğimizde ip değişmiyor başta ne girdiysek o duruyor.
dinamik ip demek kafasına gore bi ip ataması demek
statik ip dünya üzerinde sadece 1 adet size ait olan ip demek

local ip ise herkesde istenildiği kadar olan kendi ağınıza verdiğiniz ip demek.

ip ve port değiştiriliyor ve tekrar değiştirene kadar aynı kalıyor eğer cihazın local ip si ile sizin pc nizin ip si çakışırsa otomatik dinamik olarak değiştirmiyor sizin müdahale edip çakışmayı gidermeniz gerekir.
l k. bakmayın cok iyi anlatamadım sanırım

usr.cn sitesinde cihazın orjinal programları ve datasheet  i var ordan bakabilrsiniz daha detaylı alcak olanlarada yardımcı olurum
[email]tufan_ozbek@hotmail.com[/email] Yesterday is history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift aslında bütün mesele bu.

Veli B.

Alıntı yapılan: gambit1244 - 14 Temmuz 2012, 03:43:26
sabitten kasıtım her elektrik verdiğimizde ip değişmiyor başta ne girdiysek o duruyor.
dinamik ip demek kafasına gore bi ip ataması demek

Bu bölümle ilgili ciddi yanlış ve eksik bilgi mevcut. Bu kısmı sağlam bir kaç kaynaktan incelemenizi tavsiye ederim. OSI modelini, özellikle 3,4,5 nolu katmanları inceleyin.

mufitsozen

Alıntı Yapdinamik ip demek kafasına gore bi ip ataması demek

.....
eğer cihazın local ip si ile sizin pc nizin ip si çakışırsa otomatik dinamik olarak değiştirmiyor...

Yukaridaki aciklamalarda  ciddi bir sekilde yanlis bilgi var.
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

gambit1244

doğrudur bende 3 4 haftadır ugraşıorm bunlarla cok iyi bildiğim konular değil kesin doğruda demedim yapıcı olarak siz doğrularını yazarsanız sevinirim

OG

Hocam konuda gelişme varmı? Bana da gerekecek böyle bir şey.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

EMG81

Alıntı yapılan: OG - 28 Ağustos 2012, 14:14:05
Hocam konuda gelişme varmı? Bana da gerekecek böyle bir şey.

Anladığım kadarıyla karttaki mcu, Eth. chipini initialize ediyor, varsa html i gönderiyor, yine varsa gelen bilgileri alıyor ve bizimlede rs232 olarak haberleşiyor. Doğrumu?
Bu ürünün başka ext. marifeti varmı?

Veli B.

Halen Sonmicro kullanıyorum ve çok memnunum.

OG

gambit1244

og hocam gayet güzel çalışıyor udp kullanıyorum pc ile mobil cihaz arasında sanal seri port kurdum
hardware ve software seri port ile çalışıyor sadece
bunu 3g üzerinden haberleştirdim güzel oldu
cihaz server olarak çalışıyor ve bir statik ip li turkcell hattı ile çalıştırıyorum

leblebitozu

UDP protokolü kullanılabilir ama UDP'de veri kaybı olabilir, ya da veri gönderildiği sırada gitmeyebilir. Garantili veri transferi için TCP protokolü şart.

"UDP güvenilir olmayan bir aktarım protokolüdür. Ağ üzerinden paketi gönderir ama gidip gitmediğini takip etmez ve paketin yerine ulaşıp ulaşmayacağına onay verme yetkisi yoktur. UDP üzerinden güvenilir şekilde veri göndermek isteyen bir uygulama bunu kendi yöntemleriyle yapmak zorundadır."

Kaynak : http://tr.wikipedia.org/wiki/UDP

Texas Instruments'in LM3S6432 kullanılarak yapılmış bir reference design'ı var, tüm software,şema, vs. herşey dahil yapılıp kullanılabilir. Geçmişte ihtiyaç olmuştu 10-15 adet yapıp RFID okuyuculara bağlayıp kullanmıştık.

http://www.ti.com/tool/rdk-s2e

OG

Alıntı yapılan: gambit1244 - 29 Ağustos 2012, 00:50:39
bunu 3g üzerinden haberleştirdim güzel oldu
cihaz server olarak çalışıyor ve bir statik ip li turkcell hattı ile çalıştırıyorum
turkcell static ip farkı alıyormu?

gambit1244

valla bakmadım ama 4 gb net paketiyle birlikte statik ip li 40 tl fatura geliyor

sanırım alıyordur 6 7 tl

@leblebitozu
evet hocam udp garanti değil haklısınız ama

udp 1 birim gecikme verirken tcp 40 birim gecikme veriyor kontroller yüzünden acayip hız kaybı oluyor

zaten counter strike , halflife , diablo gibi cogu online oyunda udp kullanıyor

benim için doğruluktan çok hız önemliydi bu projede oyüzden bunu tercih ettim

3rh0n

Benim de önceden kullanmış olduğum farklı bir yerli alternatif de var, TCP/IP , UDP ve daha birçok protokolü de destekliyor. İncelemek isterseniz :
http://www.mitatek.com.tr/html/erc525.html