Sesin Uzak mesafaye Tasınması (100-150m)

Başlatan M_B, 13 Haziran 2012, 16:54:30

M_B

Merhaba arkadaslar PC Kulaklık jakından cıkan sesi 100-150m kayıpsız ve duzgun olarak
nasıl iletebilirim. Bu konuda çalışma yapan arkadaşlar var mı ?
Onerilerinizi bekliyorum.

Teşekkürler
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

serhat1990

Yüksek baud hızında RF yoluyla dijital olarak iletip sonra tekrar analoğa çevirebilirsin... Bu sayede kayıpsız iletebilirsin...

ErsinErce

pisayisi

pc tarafında birkaç watt lar seviyesine çıkaracak bir kuvvetlendirici kullanırsan ekranlı bir kablo ile 100 metrelere kadar gürültü zırrlama olmadan sesi taşıyabilirsin. Ben 1.5 wattlık ssm2211 entegresi ise class ab ses kuvvetlendiricisidir 100 metreye kadar iletim yapmıştım. Her iki tarafta ekranlama özen göstermek ve bir ihtimal hoparlor tarafında filtreleme işlemi yapmak gerekebilir. Ancak sesin son alındığı noktada kulaklık deil harici 4 wattlık hoparlor için mono olarak  denemeyi yaptığımı belirtmek isterim.
Murat

M_B

Alıntı yapılan: serhat1990 - 13 Haziran 2012, 17:00:18
Yüksek baud hızında RF yoluyla dijital olarak iletip sonra tekrar analoğa çevirebilirsin... Bu sayede kayıpsız iletebilirsin...
Malesef Hocam bu yontem olmayacak. Kablo ile halledilmesi lazım.
Alıntı yapılan: ErsinErce - 13 Haziran 2012, 17:05:06
Bluetooth kullanmayı denedin mi?
Malesef cozum kablo lu olacak.
Bir yerde soyle bir sey gordum.
Mikrofonu 100m ye taşımışlar. Nasıl derseniz. Mikrofon bağlı olduğu yerde ufak bir devre var. Devrenin içeriğini bilmiyorum.

Not: Acaba Sinyali voltaj uzerine bindirmiş olabilirler mi?
Cunku kartta 5V ve 12V girişi var.
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

XX_CİHAN_XX

Balanced Audio Amplifier ları incelemeni tavsiye ederim.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

OG

100-150m birşey değil, Cihan'ın söylediği yöntem ve blendajlı ses kablosu.

Sesi balans hale getir, şutla gitsin.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

M_B

Alıntı yapılan: OG - 13 Haziran 2012, 22:36:08
100-150m birşey değil, Cihan'ın söylediği yöntem ve blendajlı ses kablosu.

Sesi balans hale getir, şutla gitsin.
OG hocam Balans hali derken göndereceğim yerde hafif yükselterek  mi yollamak.
Balanced Audio Amplifier
yazdıgımda daha cok profosyonel cihazlar gozuktu de. Biraz daha arastırmak lazım.

OG

Balance (dengeli) denen sistem 2 canlı uca sahiptir. 2 uc toprağa karşı dengeli durumdadır.Bunlar kafanı fazla karıştırmasın. RS485'in analog olanı gibi düşün ki öyle zaten.

Sisteme Differential Line Drivers olarak ararsan ulaşabilirsin.
2 uc da sinyali taşır. ancak birbirlerine 180 derece faz farklı gönderilir. Vardığı noktada iki ucun farkı alınır. Eğer yolda hat üzerine bir parazit binerse, hattın iki ucuna da eşit miktarda bineceği için ve hat sonunda da çıkarma yapıldığından bu sinyal sıfırlanmış olur.

PC çıkışı unbalanced dır, 1 canlı uç 1 GND. Bunu dengeli hale çevirmenin en basit yolu trafodur. Unbalanced to balanced veya tersi balanced to unbalanced Bu harflerden dolayı BALUN diye anılır.

http://en.wikipedia.org/wiki/Balun

Piyasada hazır satılanları bulabilirsin, bunun gibi,

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Audiobaluns.jpg

Trafolu sistemler aynı zamanda 2 tarafın elektriksel izolasyonunu da sağladığı için GND farklılığından doğan HUM (ham diye okurlar) gürültüsüne de engel olur.

Eğer ses kalitesi çok yüksek olması istenmiyorsa bu işlemi 2Watt gibi trafolarla da yapabilirsin. Trafonun bir tarafı 24V diğer tarafı 220V ama orta uçlu yani 110+110 tipten.

24V tarafından sesi sürersin diğer tarafın orta ucunu GND yaparsın dış iki ucunu 2 canlı uç yaparsın. Şu tip blendajlı kablo ile gönderirsin,

Çift Canlı Kablo

Karşı taraftanda işlemin tersini yaparsın. Yani trafonun iki dış ucuna canlı uçları verirsin ama burada orta blendajı bağlamazsın. Trafonun 24 V tarafından da sesi alırsın, 1 ucunu canlı uç yapar diğerini GND yaparsın. Artık bir amplifikatore mi gireceksin her nereye bağlayacaksan bağlarsın.

Ses kalitesini çok yüksek olmasını istemiyorsan dedim çünkü şebeke için üretilen trafoların hava aralığı yoktur, sargılar arası kaçak kapasite dikkate alınmamıştır. Sen aynı usulde ses trafosu da sardırabilirsin, saran yerler var. Kendin sardırırsan 110+110 tarafını bu değerde yüksek tutmazsın çünkü kullanacağın kabloda o değerde voltaj için kaçak kapasiteler artar. Normalde Primer sekondar oranı 3-5 arası yeterlidir. 24/110+110 örenğini kolay bulabilirsin diye söyledim. 48/110+110 olsa daha iyi çünkü dönüştürme oranı azalır, veya 60/110+110 gibi.

----

Bir de cevirme işini yapan componentler var ama araya trafo girmen HUM açısından çok önemli.  Component için örnek,

http://www.head-fi.org/t/487586/that-1646-unbalanced-to-balanced-line-driver

ipek

paraya kıyar isen analog to digital . coax çıkış digital to analog ünite LR tos çıkış ,Sony Philips Digital interface S P DIF standardı  44.1 khz 16 bit 24bit 192Khz de
50$ .24 bit 192khz olanı ise mevcut fiyatı 10 ile çarpmak gerekiyor kadıköy yazıcı oğluna girişteki sağdaki dükkan da gördüm ...

ayban

PC nin kulaklık çıkışından alınacak ses sinyalini 100-150m sonra nerde kullanacaksınız? şayet bir kulaklıkta falan kullanılacaksa normal mikrofon kablosu yeterli olur zira ben naklen yayınlarda muhabirlere kablolu kulaklık vereceksem naklen yayın aracından çıkan balans sinyali unbalansa çevirip(XLR konnektörün 1ve 3 numaraları kısa devre edilir)doğrudan kulaklığa veririm gürültü falan binmez zira sinyalin genliği oldukça yüksektir (+12, +20db seviyelerinde)
PC çıkışında duyulabilir seviyede bi ses aldığınızda(ki kulaklık çıkışından aldığınıza göre böyle olması gerekir)arada sinyalin üzerine binecek gürültüyü kulak hissetmez(çünkü ortada bir amplifikasyon yoktur)
AMA!!! kaynaktaki sinyal milivoltlar seviyesindeyse ve 100m sonunda bir amplifikasyon yapılacaksa iş değişir sinyaliniz (mono için söylüyorum)bir canlı ve bir şaseden oluştuğu için(unbalance) uzun mesafede üzerine binecek olan gürültü hattın sonunda yapılacak amplifikasyonda belitrgin bir şekilde hissedilir bunun için OG hocamında söylediği gibi bu bir canlı bir şaseden oluşan(unbalance) ses sinyalinin(ters fazda) 2canlı bir şase (balance)hale getirilmesi gerekir bunuda en basit şekilde müzisyenlerin sıkça kullandığı  bir DI-BOX cihazı ile yapabilirsiniz(bu cihazalrın aktif ve pasif olanları vardır piyasada genelde aktif tipte bulunurlarki aktif olmalarının sebebi çalışma gerilimine ihtiyaç duymalarıdır şayet pasif tipte olanlardan bulabilirseniz bunlar trafolu olduğundan herhangi bir çalışma geriliimine ihtiyaç duymazlar ve balance-unbalance çevrimini yapmanız daha pratik olur yok illa ben kendi devremi kendim yapacam diyorsanız ben gerekli teknik desteği (şema ve tecrübe bazında) verebilirim.Merak edenler için söyleyeyim OG hocamla aynı kurumdanız yani TRT.     

"Tek kitap okuyandan kork!"

M_B

Alıntı yapılan: ayban - 14 Haziran 2012, 02:50:08
yok illa ben kendi devremi kendim yapacam diyorsanız ben gerekli teknik desteği (şema ve tecrübe bazında) verebilirim.Merak edenler için söyleyeyim OG hocamla aynı kurumdanız yani TRT.     
ayban Hocam;
Bizim yapmak istediğimiz sistem odasındaki PC nin kulaklık veya Line cıkısından sesi alıp 100-150m deki anfiye göndermek. Ordaki anfide Anons yapacak.
Kendi yapmak istememizin sebebi başka şeylerde ekleyip Hepsinin bir olması.  Şu an tek takıldığımız nokta sesi uzak mesafeye taşımaktı. Sayenizde (OG hocam ve siz ) kafamızda bir şeyler oluştu.
ayban hocam kendimizin yapabileceği , denenmiş devre şemanız varmı? Bu konuda nasıl destek olabilirsiniz.

Teşekkürler

My75

100-150m için bu kadar teferruata gerek yok,600 ohm kaliteli bir mikrofon kablosu ile taşıyabilirsin..Topraklaman iyi olsun yeterli..

Yada 10-15$ dolara satılan aktif video balun kullanabilirsin..75 ohm iptal ettinmi ses içinde kullanabilirsin..
Tomurcuk için çaba göstermeyen dal,odun kalmaya mahkumdur...

OG

Bu teferruata çok gerek var, yapınca görecek. Yaptığı an görmezse bir ay sonra görecek. Kışın görmezse yazın görecek. Ne zaman ortaya çıkacağı da belli olmayan bir durum.

HUM tam bir baş belasıdır. Genelde her iki tarafın toprağındaki potansiyel farktan oluşur. http://en.wikipedia.org/wiki/Ground_loop_%28electricity%29

linkteki seslere bir kulak verin.
http://en.wikipedia.org/wiki/Mains_hum

@ayban, DIBOX (di ay baks diye okurlar, ararsan böyle telaffuz edersin yoksa anlamazlar)  bulamaz diye bahsetmedim. Kendi DIBOX'ını yapacak boşuna para da vermeyecek.

My75

Bırakın blendajı çoğu müşterimiz verdiğimiz ses modüllerinin çıkışını cctv kablosundan arta kalan kablolar ile gönderiyor ve çoğuda bir sıkıntı yaşamıyor,düşünün bu modüllerle ortam dinleniyor,ama arkadaşımızın yapacağı olay sadece bir anons..Dediğim gibi blendajlı kablo ile taşı,her şekilde bu kablo çekilecek..Potansiyel fark olursa tek taraflı topraklama yap..(genelde pc tarafı iptal edilir)..Gerekirse yalıtım için nano cinsinden kondansatör ile gnd ve canlı ucu aktar..Hiç birinden sonuç almazsan arkadaşlarımızın tavsiyelerini deneyebilirsin..
Tomurcuk için çaba göstermeyen dal,odun kalmaya mahkumdur...