Ynt: Fotokopi makinasi icin devre lazim

Başlatan muhendisbey, 14 Haziran 2012, 11:21:02

muhendisbey

fotokopi makinasının fiyatına 3000TL desek 6 da biri kodları ise yarısı!
bence T2 ye böyle birşey yaptırana kadar yenisini al, orijinalliği de bozulmamış olur. İstediği kadar alengirli dolanbaçlı olsun.

Dediğiniz işi yapacak devre maksimum tek devre için kodlarıyla birlikte 50TL'yi geçmez, geçemez. Bir de adama 100TL servis ücreti versen hepi topu 250 Lira olur.
Bir 16F628 bu işi fazlasıyla görür. Hatta 12F serisi bir PIC'le bile yapılabilir. PIC'e enerji geldiğinde 5 sn süreyle o tuşlara basar, sizin işiniz de hallolur.

Başta geç açılıyorsa bunun içinde başına gecikme koyarsın. Her halukarda o fahiş rakamları bulmaz.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

t2

Maxim

bu elektronik devrelerde fiyatlandırma konusu birçok etkene bağlıdır

16f628 5tl
2x100nf 0.3 tl
1x 7805 0.5 tl
hepsi 5.8 tl %20 kar ile toplamda = 6.96 tl
böyle değil işte bu işler ...

bir devre yaparsın piyasada o kadar yaygın ve alternatifleri vardırki
mesela kanarya zil sesi yada 5 volt çıkış veren smps devresi gibi
e haliyle satış fiyatında rekabete uygun olması lazım
3 tl - 5tl fiyata ancak piyasa bulursun

ama sen öyle acayip bir devre yapmışsındırki
çok malzeme yoktur üzerinde ama bilmem ne uydusunun senkron bilmem ne cihazına uyumlu çalışıyordur
1 tane bile alternatifi yoktur
ona 30 bin$ fiyata alıcı bulursun

işte fotokopi makinasına hatta o marka-model fotokopi makinasına uygun
özel bir devre yapacaksan parçaları alt alta toplayıp fiyat çıkaramazsın
ancak bunu yapabilirsen kendin yaparsın yoksa gelecek teklifleri değerlendirmen lazım

ha tabiki meraklı bir cengaver çıkarda o devreyi yapabilir elbette
ama bu yukardaki gerçekleri değiştirmez

t2

555 ile de olur biri öbürünü tetikler, transistör ile çıkışın değilini alır, ister open collector, istersen röleli olur.

Bu basit devrenin argesini 10 TLye yapacak yeni mezun eleman aranıyor :)

My75

555'e gerek yok çok masraflı olur ::) ,en basitinden 2 direnç,1 kondansatör,1 transistör birde röle olsa toplamda 1 tl masraf çıkar..

Peki bunu söyleyebilecek duruma gelen insanların bu duruma gelmelerinin maliyeti nedir acaba??

Hem manevi,hem maddi..

Acaba iphone gibi bir telefonun maliyeti kendisimidir yoksa onu bu duruma getiren mühendislerin ve emeğin maliyetimidir??

Burda birilerini eleştirmek değilde genel olarak yorum yapıyorum,yani t2 500tl isterse kendine göre haklıdır..Sonuçta ben yaparım diyor ama fiyatım budur diyor,bende bana gelen çoğu basit işle ilgilenmem çünkü duyacağım yorumu biliyorum..
Tomurcuk için çaba göstermeyen dal,odun kalmaya mahkumdur...

canbulut

alt alta malzemeleri topla devreye fiyat biç:Dolacak iş değil.ya sen elektronikçi değilsin elektronikçi isende kesinlikle bu işlere girme.hemen meslek değiştir.ben şuna inanıyorum ki senin bu konulardada fazla bilgin yok.neden diyecek olursan burda yorum yapmış insanların çoğu bu işlerde üstad olmuş fiyata bir paha biçemiyor.sense şıp diye fiyata paha biçiyorsun.bravo valla.

ankyra

kim elektronikci degil? elektronikcilikle ne alakasi var...?

5 sn gecikme rc elemanlari ile elde edilir. bi tane de transistor konursa yaklasik 50 krs a maledilir. tabii fotokopi makinesine adapte etmek gerek...
transistor 0,1 lira, onu kullanip devreyi calistirmak paha bicilmez:)

muhendisbey

Düşünün tahmini 3000TL ye sıfırı var, aha bir hatanın giderilebilmesi için 1500TL. Bu adamın seri üretim fabrikası olacak ki sana yaptırsın, mantıklı değil mi? Ki makine kullanılmış fiyatı da doğal olarak tahmini inmiş 2000'e

Kodları vermese 500TL 4 te biri
Sıfır makinanın 6 da biri ne diyeyim Allah vicdan nasip etsin herkese.

Doğru serbest piyasa herkes neye isterse ona yapar ama biraz da vicdan.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

pisayisi

Cihaz bir kere bozulmuş ,bir hata kodunu devre dışı bırakmak için mecburen o düğmelere hergün en az bir kere basarak açın makinayı 5 saniyeniz kaybolsun ne önemi var. Ben de 557 entegre kullanın diycem ama daha icad edilmedi...
Murat

Andromeda

bende ne devresi bu diye düşünüyordum...
hata mesajı geliyorsa demekki bir hata var..niye tamirciye götürmüyorlar...
mesele demek ki "pisayisi "nin dediği gibi.. ;D
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

muhendisbey

Alıntı yapılan: t2 - 14 Haziran 2012, 12:40:29
Bu basit devrenin argesini 10 TLye yapacak yeni mezun eleman aranıyor :)

T2 '2 le oldu mu. Yeni mezunum ama vicdansız yada zalim değilim. Daha hayatın boyunca EMC kavramını duymamışsın forumda ahkam kesiyorsun. Bir de dalga geçmeye çalışıyorsun. Bu senin ne kadar ezik olduğunun da göstergesi. Mühendis kelimesini hazmedemiyorsun. Ki forumun bir köşesinde mühendisim senden daha iyiyim demedim. Kimseye demedim.
Yeni mezun olmam senden daha az bilgili olduğum anlamına da gelmez. Seni de zerre kadar ilgilendirmez.
Bu mevzuyu artık kapat çünkü daha önce de dedim saygı sınırını zorluyorsun. Büyüksen büyüklüğünü, küçüksen küçüklüğünü bil.
Ne yapayım forumun bir köşesinde Atatürk'ü seviyorum diyemediğini mi dillendireyim bir yerlerde? Yada senin açığını mı gözleyeyim. Bu işler böyle mi yürüyor? Klavye kahramanı seni.

Yeter be... Yürü git işine.

ArGeMaNiA

Haydi göreyim sizi, vazife-i ubudiyetinizi unutmamak şartıyla öyle çalışınız ki,  rûy-i zemini, her tarafı herbirinize görülen ve her köşesindeki sesleri size işittiren bir bahçeye çeviriniz.

Andromeda

T2   anladığım kadarı ile  3 adet montajı yapılmış devreye 500 tl istiyor,normal bir fiyat değil mi bu..
tanesi 166 lira..makinanın tanesi birkaç bin lira ise gayet uygun..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

F.T

Alıntı yapılan: omerca - 14 Haziran 2012, 10:01:32
Merhaba
fotokopi makinası için ufak bi devre lazım yardımcı olabilcek arkadas varmı acaba

kısaca anlatıyim ne istediğimi

bir fotokopi makinasını açtığımızda ekrana hata msj ı geliyor ok ve stop tuslarına 5sn ye basılı tutunca hata otomatik olarak siliniyor ve hazıra geçiyor
benim istediğimde bu işi yapıcak bi devre
fotokopi makinasının panelinin altına monte edilicek şekilde

arkadaşım hazır bir zaman rölesi al enerjiyi verdiğin anda zamanı sayar istediğin zaman gelince kontak pozisyonu değişir.olur biter devreye ne gerek var amerikayı yenidenmi keşfedecen.

http://www.sonklik.com/pro/48512/4250/Entes-SER-60-Zaman-Rolesi
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

parametre

Alıntı yapılan: muhendisbey - 14 Haziran 2012, 18:50:09
T2 '2 le oldu mu. Yeni mezunum ama vicdansız yada zalim değilim. Daha hayatın boyunca EMC kavramını duymamışsın forumda ahkam kesiyorsun. Bir de dalga geçmeye çalışıyorsun. Bu senin ne kadar ezik olduğunun da göstergesi. Mühendis kelimesini hazmedemiyorsun. Ki forumun bir köşesinde mühendisim senden daha iyiyim demedim. Kimseye demedim.
Yeni mezun olmam senden daha az bilgili olduğum anlamına da gelmez. Seni de zerre kadar ilgilendirmez.
Bu mevzuyu artık kapat çünkü daha önce de dedim saygı sınırını zorluyorsun. Büyüksen büyüklüğünü, küçüksen küçüklüğünü bil.
Ne yapayım forumun bir köşesinde Atatürk'ü seviyorum diyemediğini mi dillendireyim bir yerlerde? Yada senin açığını mı gözleyeyim. Bu işler böyle mi yürüyor? Klavye kahramanı seni.

Yeter be... Yürü git işine.

Kızmaya hiç gerek gormuyorum.Eğitim alınmıs ise onun agırlıgını vermek lazım kendimize belirli seviyede vermemiz gerekir .Bilgisi az olanlara cevap vermek bizimde ayne seviyede oldugumuzu ifade edecektir.Mevlananın dediği gibi ne anlatırsan anlat tum anlattıkların karsındakinin anladıgı kadardır.Herzaman şunu derim .Elektronik mesleği kavrayacak kişi için gerçekten bir derya birşeyler ogrenmek için yerin geldiğinde tecrubeli birinden yeri geldiginde az bilen birinden çıkacak guzel bir fikir çok şeyler verebiliyor.Gelelim meselemize fotokopi cihazının acabilirsek içini ne bileyim bazen bocek olabiliyor yada ne bileyim sık sık calıstıgından parcası deforme olabiliyor.internette aranırsa cihazın devresi bulunacaktır tum mesele onu okuyabilmekte onu guzel okudukmu sorun ototmatik olarak çozulmuş olacaktır . Bazen çok basit konulara oyle enteresan cevaplar geliyorki o cevapları bir çok konuda genelleştiriyorum .bunu genelleştirdigimde bana veya kendini geliştirmek isteyenlere çok şey veriyor . Tabiiki az malzeme kullanıpta birde fırsatcı olanlarıda unutmamak gerekiyor.Bilinçli tuketici olursak eğer ,bunlar otomatik olarak dusecektır .Boyle olmazsa  elektronik konusunda bayagı dusuk seviyelerde yol alırız kolay gelsin .Diyeceğim sudur ki lutfen biraz daha oturaklı hareket edelim.