Ucuz Bluetooth modül

Başlatan Erhan YILMAZ, 15 Haziran 2012, 11:34:54

mdargut

Bluetooth bağlantısı yokken göndermek gerekiyor at komutlarını. Diğer bir ihtimal baud ayarları tutmamıştır. 9600 dü sanırım default değeri.

Sdttn

Benimki 38400 bauda çalışıyor. PC den bağlantı yokken de denedim. Hatta PC'deki eşleştirmeyi silip de denedim yine olmadı.

Windows (7)'un kendi bluetooth arayüzünü kullanıyorum.
Çevirici (PL2303) ile bağlanıp iki ayrı terminal penceresinde bluetooth modül ile haberleşmek istedim ancak anlamsız karakterler aldım.

kantirici

Bende bugün aynı sorunla karşılaştım. Modül düzgün çalışıyor ama bir türlü at komutlara cevap alamadım. Bende de aynı dönüştürücüden var. 1,8k-3,3k ile tx ucunu modüle, rx ucunuda doğrudan bağladım. Enterasan bir şekilde ratgele 2 defa AT gönderip OK komutunu aldım. Ama bir daha ne AT ye nede diğer komutlara cevap alamadım.Bir ihtimal modülünü gönderdiği seviyeyi dönüştürücü algılamyor diyecem ama , dedğim gibi iki defa ok cevabını modülden aldım.@sttn sen soruna çözüm bulabildinmi?

Sdttn

Terminal programı ile de ilgili bir ayar yapılması gerekiyor.
Klavyeye her basışta göndermmemesi gerekiyor komutları.
Enter'e basıldığında gönderecek şekilde  ayarlamak gerekiyor terminal programını.
Ben Putty kullanıyorum.

kurnaz5

bende deal extreme linkinden(konunun 1 yada 2. sayfasındaki linkten) bluetooth modulunu aldım
14 küsür tl verdim 24 günde geldi, denemelere sabah başladım hala sağlam ve komutlara cevap veriyor
hc-06 nın sınırlı komutlarını deniyorum(AT+NAME=String değilde AT+NAMEString olanından yani);

AT+PN -> None
AT+PE -> Even
AT+PO -> Odd

özelliğide var
adı ve şifreyi baud ları felan değştirdim 9600 baud felan yaptım hepsi çalışıyor
sonuç olarak

pcmde bluetooth özelliği yok telefonlardan veri göndermeye çalışmaya çalışıyorum
elimde samsung galaxy mini (s5570) ve samsung galaxy mini 2 (s6500) var

s6500 ile bluetooth aygıtları aradığımda modulumu değiştirmiş olduğum yeni adıyla görüyorum
eşleşmeyi felan yapıyorum şifre istiyor giriyorum hepsi "OK" yani

sorulnum şu
galaxy mini telefonum hc 06 yı görmüyor bu çok kötü oldu sanırım bluetooth versiyonları uymuyodur

rs232 ile laptoptan yapıyorum denemelerimi
3.3 volt dan biraz az voltlarda bazen "OK" gelmediğini farkettim
tam 3.3v tayım rx tx leri korumadım direk hc 06 ya bağladım direnç yok, hala sağlamlar
lehim işi çok gıcık keşke fiyatı 2 katı olan bread board tasarımını alsaydım diyorum, lehimlemedim,elime aldığım bi kaç teli gererek şimdilik breadboarda bi şekilde bağladım sorun yok
c# la at ları yolladığımdada cevap geliyor

beni bitiren s5570 in bu modulu görmemesi

şuan veri alış verişi yapmak için apk arıyorum AT+ ları yollamaktan sıkıldım
iyi çalışmalar

Edit: http://www.mcu-turkey.com/android-uzerinde-bluetooth-ile-kablosuz-kontrol-uygulamasi/
sitesindeki uygulama ile artık modulumle iletişimimi yapabiliyorum süper oldu(veri gönderip, verileri okutup, telefonla ledler yakabiliyorum) ama hala s5570 görmüyor of

berat23

arkadaşlar hc 05 ile bir türlü haberleşemedim. herşey doğru gibi gözüküyor, key pini high,38400baud ,datasheette bahsedildiği gibi led 1hz ile yanıp sönüyor,telefondan veya blgisayardan bakınca görebiliyorum fakat at komutlarına hiç cevap vermiyor. PL2303 dönüştürücü modülle de denedim,launchpad ile de denedim hiç tepki yok.

kantirici

at komutlarla çalışabilmek için direk seri iletişim kurmak gerek.Bluetooth üzerinden bağlantı sağlanaınca at komutları çalışmaz.

mistek

Merhaba arkadaşlar şu bluetooth modülünü aldım. http://www.aliexpress.com/snapshot/217052923.html
Normal kullanımda mikroişlemciden 9600baud ile veri alabiliyorum. Ancak baudrate i değiştirmek için AT komutlarını kullanacağım ama bi türlü yapamadım. Modül usb-rs232-max232 çeviriye modülün rx ve tx uçlarını takıp herşeyi 5v üzerinden besliyorum. KEY pinini 5V a bağladığımda üzerindeki led sönüyor ve hiç yanmıyor KEY pinini boşta bırakırsam led yanıp sönüyor ve iki durumdada AT komutlarına cevap alamıyorum.

Yanlışmı yapıyorum?
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

muhendisbey

Modülünüz master/slave çalışan hc-05 yerine, slave yada master çalışan başka hc serisi olabilir. HC-05 AT kodlarına yanıt verir.
Sizin modülünüzde ek PCB var. Normalde key tuşu 10k toprağa yani pull down bağlanarak kullanılabiliyor. Bağlamadan denediğimde modüllerim hep sıkıntılı çalışıyordu. PCB üzerine koymamışlarsa bundan kaynaklı olabilir.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

mistek

KEY pinini 10k üzerinden pull up ve pull down yaptım yine olmadı. Modül çalışıyor ama AT komutları çalışmıyor
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

muhendisbey

O halde modülünün modeli dediğim gibi hc-05 değil. At kodlarına yanıt verme bir tek hc-05'te var. Gene baud rate ayarı değiştirilebiliyor ancak AT kodlarına cevap vermiyor.
http://www.mcu-turkey.com/wp-content/uploads/2013/01/HC-Serial-Bluetooth-Products-201104.pdf
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

mistek

Baudrate değerini nasıl değiştirebileceğimi tarif eder misiniz?

muhendisbey

alaaddinerdogan

arkadaşlar bende dx.com da modülü aldım.pic 16f877a ile android telefonu bu modülle haberleştiriyorum.pic'in çıkışına 8 tane led bağladım ve bunları kontrol etmek istiyorum.bu ledlerin yanık mı sönük mü olduğu bilgisi telefona gidiyor ancak telefondan pic 'e veri gelmiyor.bluetooth modül verileri pice göndermiyor sizce sebebi neden olabilir.

altugduranoglu

Deal extremeden bende sipariş ettim. tam tamına 2.5 ayda geldi. umudu kesmiştim :D