Ucuz Bluetooth modül

Başlatan Erhan YILMAZ, 15 Haziran 2012, 11:34:54

Erhan YILMAZ

Alıntı yapılan: maytere - 22 Haziran 2012, 18:37:22
Programda ilk olarak bağlantıyı kesmeniz gerekiyor modülü kapatmadan önce. Uygulama yöneticisinden programı durdurun.
Logic analizörünüz PC bağlantılı mı? Ben de almayı düşünüyorum bu aralar birtane de. Önerebileceğiniz var mı?

Uğraşacağım biraz daha üstünde. Lojik analizör forumda adı geçiyordu burda https://www.picproje.org/index.php/topic,35071.msg271712.html#msg271712 Bende aldım güzel bi alet gerçek zamanlı değil ama belli aralıklarla belli sayıda örnek alıyor. Bu gibi işler için çok kullanışlı.

Erhan YILMAZ

Bu arada usb-seri dönüştürücü sağlam herhalde. Akşam yine üstüne düşeceğim.

LukeSkywalker

Peki şimdi PC'den modüle ulaşabiliyor musunuz? Ulaşamıyorsanız RX pininden umudunuzu kesin. Çok ama çok hassas bir pin.

Erhan YILMAZ

Alıntı yapılan: maytere - 22 Haziran 2012, 18:54:17
USB-seri dönüştürücü derken neyi kastettiniz hocam?

MSP430 launchpad üzerindeki usb-seri dönüştürücü.

Sdttn

Launchpad'in baud rate sınırı vardı. Tam olarak kaça kadardı hatırlayamıyorum. O yüzden olabilir. Ben de dönüştürücü olarak kullanmıştım launchpadi. Denemenin en iyi yolu TX ve RX pinlerini launchpad'de kısa devre edin ve terminal programından veri gönderdiğinizde tekrar veri düzgün geliyor mu diye gözlemleyin. Bunu farklı baud ratelerde yapaın.
Putty ve ya Serial Port Terminal V1.1 programları ücretsiz ve düzgün çalışan seri terminal programları, bunları kullanabilirsin.
Kolay gelsin.

edit: Launchpad'in max baud rate'i 9600 imiş.
Kaynak: http://www.msp430launchpad.com/2010/07/launchpads-example-project-ripped-open.html

Erhan YILMAZ

Enteresan bi şekilde sorunu çözdüm. Beslemeyi launchpaddan verdim. Bağlantıyı ft232 ile yaptım(5volt beslemeli) o şekilde çalıştı. Sonra baud ayarını değiştirip launcpadda denedim onda da sorun yok. Ama ilk başta 34800 baud ile launchpad ile sorunsuz çalışıyodu. Baud ayarı yaptıktan sonra böyle oldu. Fazla kurcalamamak lazım. Şu an çalışır haliyle ellememeye karar verdim. :) Zaten şuan uart bağlantısına ihtiyacım yok. Bundan sonra eclipse üzerinden java ile modüle veri gönderip alma ile uğraşmayı düşünüyorum. İlgilenen tüm arkadaşlara teşekkürler.

LukeSkywalker

Modülün rx pininde sorun yok yani?

Erhan YILMAZ

Alıntı yapılan: maytere - 22 Haziran 2012, 22:30:58
Modülün rx pininde sorun yok yani?

Yok ama hassas herhalde. O kadar denedim olmadı şimdi her iki dönüştürücü ile çalışıyor.

LukeSkywalker

Hocam siz yine de 3.3V eşiğini aşmamaya çalışın bence.

Erhan YILMAZ

Alıntı yapılan: maytere - 22 Haziran 2012, 22:33:55
Hocam siz yine de 3.3V eşiğini aşmamaya çalışın bence.

Dediğim gibi daha modülle uğraşmayacağım zaten. Android kısmını halledersem diğer tarafta modül kontrolü içim msp430 ile bi kart tasarlamayı düşünüyorum. Msp430 3.3v ile çalışıyor zaten, gereken önlemleri alacağım. İlginiz için teşekkür ederim.

Erhan YILMAZ

Bahsettiğim şekilde örnek bir uygulama yaptım. İlgilenen arkadaşların işine yarayabilir.

http://www.mcu-turkey.com/?p=25026

Mucit23

Ellerine sağlık Erhan güzel uygulama yapmışsın..

Bence işin android tarafını geliştirmeye bak ;)

muhittin_kaplan

bu modülü alu bir kutu içerisine koysak ne olur ? ekranlama yapar mı ?

OG

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 14 Temmuz 2012, 12:42:03
bu modülü alu bir kutu içerisine koysak ne olur ? ekranlama yapar mı ?
BT modulun anten kısmı dışarıda olmalı.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

muhittin_kaplan

hocam kısaca bu modülü kutuya koyacağım. plastik olsa ne yapmam gerek metal olsa ?