Güzel bir TFT - LCD tavsiyesi

Başlatan XX_CİHAN_XX, 27 Haziran 2012, 02:47:16

XX_CİHAN_XX

Özellikle fiyat ve tedarik bakımından sorun yaşanmadığı (yüksek adetlerde alıma uygun), tercihen kütüphane ve kaynak sıkıntısı olmayan 2.2'' yada 3.5'' ebatlarında bir Renkli TFT-LCD tavsiyesine ihtiyacım vardır.
Basit ve ucuz bir model arıyorum.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

selami1979

LCD Type : TFT Transmissive Normal White

Backlight : White LED x4 in Parallel

Interface : 16bit parallel bus interface

LCD Controller: HX8352-A(T) 240RGB x 480 a-Si 262K color

Touch Screen Controller : ADS7843 compatible touch panel controller

Driver IC : ILI9327

Outline Dimension:  47.8(W)x80.7(H)x2.35(T) mm

Glass area (WxHxT) : 44.9x76.74x0.6 mm

Active area (WxH):  41.76x69.6 mm

Number of Dots : 240(RGB)x400

Pixel pitch (WxH) : 0.153x0.153 mm

Operating Temperature : -20 ~ +70 degree

Storage temperature: -30 ~ +80 degree
bu özellikte tft lcd istediğiniz kadar temin edebilirim adet fiyatı:88 tl

muratdu

diot

ebayda dolu kıyamet gibi. Bilhassa çok miktarda alınacaksa 500-600 gibi Alibaba.com u öneririm. türkiyeden almanıza gerek yok. çünkü aynı modeli 5 ila 10 katı fiyata satıyorlar.  3.2 inc olanları $5 - $6 dan satıyorlar.
örnek :http://www.alibaba.com/product-gs/574359217/3_2_inch_TFT_LCD_Module.html

Mucit23

Aynı şekilde Bende bir TFT alacağım. Ben üzerinde çalışmak için almak istiyorum. Yanlız çoğunda hangi çip kullanıldığı yazmıyor. Bu standart olduğu içinmi böyle. Yani Tüm 3.2" tft lerde aynı çip mi kullanılıyor.

http://www.ebay.com/itm/3-2-inch-TFT-LCD-Module-Display-Touch-Panel-SD-card-cage-/200696359494?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2eba6f6a46
Bulinkteki nasıldır. Arkasında SD kart yuvası ve dokunmatik ekran sürücüsü var. Buna benzer üzerinde Çalışabileceğim bir TFT önerebilirmisiniz?

Burak B

Alıntı yapılan: Mucit23 - 15 Eylül 2012, 12:53:05
Aynı şekilde Bende bir TFT alacağım. Ben üzerinde çalışmak için almak istiyorum. Yanlız çoğunda hangi çip kullanıldığı yazmıyor. Bu standart olduğu içinmi böyle. Yani Tüm 3.2" tft lerde aynı çip mi kullanılıyor.

http://www.ebay.com/itm/3-2-inch-TFT-LCD-Module-Display-Touch-Panel-SD-card-cage-/200696359494?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2eba6f6a46
Bulinkteki nasıldır. Arkasında SD kart yuvası ve dokunmatik ekran sürücüsü var. Buna benzer üzerinde Çalışabileceğim bir TFT önerebilirmisiniz?

Bu verdiğin linkteki LCD kontrolcü olarak HX8347-A kullanıyor.  Tüm 3.2" LCD' ler aynı kontrolcüyü kullanmaz. Hatta bazen 2.8" ile 3.2" LCD' ler aynı kontrolcüyü kullanıyor bile olabilir. Önemli olan LCD panelin sahip olduğu çözünürlük ve kullandığı teknoloji. Yurtdışından LCD alacağınız zaman mutlaka LCD ve kontrolcü datasheetini isteyin. Türkiyede cep telefonculardan bu LCD lerden fahiş fiyatlara tmein edebiliyorsunuz. Tek alacaksanız çok göze batmayabiliyor ama adetli alımlarda büyük problem. Ayrıca cep telefoncular kontrolcü v.s. anlamıyor. Hatta sattığı LCD' nin özelliklerini bile bilmiyor. Bu nedenle herkes hangi telefon ekranı alırsam kullanırım v.s. soruyor.

"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

X-Fi

Alıntı yapılan: Mucit23 - 15 Eylül 2012, 12:53:05

hocam bukadar para vermişken bi 10 dolar daha verip işlemcili kartlarda alınabilir.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

Mucit23

Board almak daha mantıklı sanırım.

Ençok internette ili9327 vs. cipsetli lcdler için örnek var. Üzerinde bu model lcd bulunan bir board ne onerebilirsiniz. Mikroişlemci olarak Stm32f1xx bulunmasini isterdim

X-Fi

Malesef bildiğim kart ismi yok, yakında ST-discovery-TFT gibi bişey çıkarsa şaşırmam ucuza tft oynamış oluruz :)
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

serhat1990

Hocam tft fiyatlarına bakıyorum . Birde tft yanında olan board'lara bakıyorum . X-Fi Hocamızın dediği gibi biraz daha para vererek board ile almak daha uygun olur düşüncesindeyim . Yalnız şuna katılmak istiyorum fakat pek ucuza olmaz bence tft ekranlı st'nin kiti var. Fiyatlar biraz uçuk Hocam ;)
Umarım uygun fiyatlı çıkar en azından bizede oyuncak olur ... Bu tft ekranlarda birşey dikkatimi çekiyor fiyatı 17 18 dolara ekran varken benzer ekranlar görünüşü aynı diyebilirim , 30 35 dolarada var arada ne gibi fark var acaba özellik konusunda pek açıklama yok kalite açısından baya bir fark olmalı heralde...

Burak B

Alıntı yapılan: serhat1990 - 15 Eylül 2012, 16:38:39
Hocam tft fiyatlarına bakıyorum . Birde tft yanında olan board'lara bakıyorum . X-Fi Hocamızın dediği gibi biraz daha para vererek board ile almak daha uygun olur düşüncesindeyim . Yalnız şuna katılmak istiyorum fakat pek ucuza olmaz bence tft ekranlı st'nin kiti var. Fiyatlar biraz uçuk Hocam ;)
Umarım uygun fiyatlı çıkar en azından bizede oyuncak olur ... Bu tft ekranlarda birşey dikkatimi çekiyor fiyatı 17 18 dolara ekran varken benzer ekranlar görünüşü aynı diyebilirim , 30 35 dolarada var arada ne gibi fark var acaba özellik konusunda pek açıklama yok kalite açısından baya bir fark olmalı heralde...

Pixel büyüklüğü, Polarizer kalitesi, Kullanılan kontrolcü ve bazı diğer etkenler.  Mesela transmissive bir lcd güneş altında iyi görüntü vermezken (Bu TFT'leri büyük çoğunluğu transmissive.) Transflective bir TFT güneş altında bile okunabilir. Nokia ekranlara dikkat edin. Örnek vermek gerekirse bir Nokia N73 orjinal ekran ile yan sanayi ekran arasında dağlar kadar fark vardır. Orjinal transflective bir ekrandır ve sharp üretimidir. Yan sanayi ise transmissive bir ekrandır. Ayrıca yan sanayi modellerin kontrolcüsü kalitesiz olduğundan bariz bir titreme farkedilir. Bu gibi örnekler verilebilir.

Unutmadan bir ekleme daha yapıyorum. Cep telefoncular bu farkları bilmez ve fiyatları sadece ekranın kullanıldığı telefona ve yan sanayi oluşuna göre verir. Yani çin telefon ekranı alırken aynı kalite ekrana sırf kullanıldığı telefon daha pahalıya satılıyor diye tonla para bayılabilirsiniz. Bu TFT' nin ebatları aynı FPC' si farklı bile olsa bu durum geçerlidir. Temelde aynı TFT olma olasılığını değiştirmez.

"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

serhat1990

Alıntı yapılan: ByteMaster - 15 Eylül 2012, 17:55:16
Pixel büyüklüğü, Polarizer kalitesi, Kullanılan kontrolcü ve bazı diğer etkenler.  Mesela transmissive bir lcd güneş altında iyi görüntü vermezken (Bu TFT'leri büyük çoğunluğu transmissive.) Transflective bir TFT güneş altında bile okunabilir. Nokia ekranlara dikkat edin. Örnek vermek gerekirse bir Nokia N73 orjinal ekran ile yan sanayi ekran arasında dağlar kadar fark vardır. Orjinal transflective bir ekrandır ve sharp üretimidir. Yan sanayi ise transmissive bir ekrandır. Ayrıca yan sanayi modellerin kontrolcüsü kalitesiz olduğundan bariz bir titreme farkedilir. Bu gibi örnekler verilebilir.

Unutmadan bir ekleme daha yapıyorum. Cep telefoncular bu farkları bilmez ve fiyatları sadece ekranın kullanıldığı ekrana ve yan sanayi oluşuna göre verir. Yani çin telefon ekranı alırken aynı kalite ekrana sırf kullanıldığı telefon daha pahalıya satılıyor diye tonla para bayılabilirsiniz. Bu TFT' nin ebatları aynı FPC' si farklı bile olsa bu durum geçerlidir. Temelde aynı TFT olma olasılığını değiştirmez.

Anladım Hocam ; açıklama için teşekkürler tft ekranlar konusunda azda olsa bir bilgi sahibi olduk ...