Bana DC- DC Converter Devresi lazım(48V DC/12V DC max1A)

Başlatan showtimer, 02 Temmuz 2012, 12:02:50

showtimer

Evet arkadaşlar bana konu başlığında yazdığı gibi DC- DC Converter  Devresi lazım(48V DC/12V DC max1A) ödev için  lazım acaba devresini ve formullerle nasıl hesaplandığını yazabilirseniz çok sevinirim.
Bilgi Paylaştıkca Çoğalır!!

Logan

MAX5035 veya LM2575HVT kullanarak yapabilirsin. Teknik dökümanlarını incele.
İmza.

showtimer

teşekkürler bilgi için  8)

mesaj birleştirme:: 02 Temmuz 2012, 14:50:47

ayrıca şu devreyi buldum ama 12v DC max 1A çıkış için dirençlerin hesaplanması gerekiyor.Formüllerini veya hesaplanmış halini yazabilirseniz iyi olur.

http://g.imagehost.org/view/0230/atx-48vmod
Bilgi Paylaştıkca Çoğalır!!

Logan

O devre ile uğraşma. LM2575HVT-12 al bir adet. Arkasına güzel bir soğutucu bağla kullan. İlla bu devreyi kullanacağım diyorsan 8.2K yerine 5.6k, 950R yerine de 1.5k bağla dene. Eğer devreyi inceleyecek olursan çıkış voltajı 24V iken TL431'e feedback voltajı olarak 2.49V geliyor. sen 12V çıkış almak istediğine göre çıkış voltajın 12V iken 2.5V verecek bir gerilim bölücü ayarlaman lazım. Ben kaba hesapla yukarıdaki değerleri buldum.
İmza.

AsHeS

Yeni bir konu açmak istemedim LM2576HVT-12 ile 12 V 3 A bir kaynak yaptım lakin bana 12 V 6 A gerekiyor ana kaynaktan akım çekerek çıkışa eklemenin ve voltaj regülasyonunu bozmamanın bir yolu var mıdır  (Ana giriş kaynağı 24 volt ile 60 volt arasında değişken)?

OG

Voltajın çok yüksek.

HV9910 akım kontrolcusudur ama voltajı yüksektir. Bunu gerilim kontrolcusu olarak çalıştırabilirsin.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

salim ALTIN

Merhaba.
9910 u bir devrede görüp inceledim ama henüz kullanmadım.

OG hocam voltajın çok oynadığı ( 24-60 volt)  ve anahtarlama parazitinin çok olduğu bir sistem için HV9910 ile step down (15volt - 500 mAmp) bir uygulama olabilirmi. Burada voltajın sabit olması gerekiyor.

Olabilirmi sorusuna asıl aradığım cevap tabiki güvenirlik. Yani güvenilirmidir. ?

LM2575HV-Adj (60Volt ) kullandım. Yinede parazit nedeni ile girişte önleme ihtiyaç oluyor.

Bu konuda alternatif arıyorum bu gün. Başkasına da faydası olur diye aşağıda Tİ ın bilgileri var. Mesele malzeme bulunabilirliği, fiyat avantajı ve en önemlisi Tecrübe... atleyede hepsi çalışıyor sorun yok da ... sahada  ;D
LM5007  -  500mA Output Current, 9-75V Input Voltage Range Step-Down Switching Regulator
LM5008A  -  350mA Output Current, 6-95V Input Voltage Range Step-Down Switching Regulator
LM5010A  -  1A Output Current, 6-75V Input Voltage Range Step-Down Switching Regulator
LM5010A-Q1  -  1A Output Current, 6-75V Input Voltage Range Step-Down Switching Regulator

Birde Lm5017 var 600mA- 95 Volt
Fakat türkiyede nerde bulabiliriz-miyiz bilmiyorum.  Bunları bulabileceğimiz firma bilen varmı.?
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

OG

Anahtarlama parazitleri karşısında durum ne olur yorum yapamam. Önlem almak gerekebilir.

9910 çok geniş voltaj alanı içinde çok rahat kullanılıyor. 220V da bariz ısındığı için ben 9910 voltajına seri (led tarafına değil) olarak 120K (2w) kullanıyorum, dirençten sonrada 100nF 400V bir kapasite ile süzüyorum.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.