Tasarladığım lc osilatör çalışır mı ?

Başlatan htrt, 02 Temmuz 2012, 18:29:17

htrt

AsHeS

Hartley ve Collpits topolojisine bakmanı öneririm (Devrenin çalışıp çalışmayacağını bilmiyorum %65 ihtimal çalışmaz).

htrt

@AsHeS35 hocam çok baktım okumadığım kaynak kalmadı gibi ama hepsi neredeyse birbirinin kopyası gibi hiçbiri osilasyonun başlaması devam etmesi  için pozitif beslemenin ne oranda olması gerektiğinden bahsetmiyor :)

AsHeS

Bugüne kadar osilasyonu anladığım sadece 1 tane kaynak buldum kitap olarak adını veriyorum 1-2 siteye bak bulamazsan ben upload etmeyi denerim.
"All New Electronics
Self-Teaching Guide,
Third Edition
Harry Kybett and Earl Boysen"

mesaj birleştirme:: 02 Temmuz 2012, 18:48:17

Dediğim gibi söylediğim topolojilerde bunu hesaplamana gerek yok düşük frekanslarda da çalışabiliyor diye biliyorum o 2 topoloji.
Ayrıca aradığınız şey zannımca Barkhausen kriteri olabilir.

htrt

Sağolasın hocam kitabı buldum inceliyorum :)

mesaj birleştirme:: 02 Temmuz 2012, 19:24:28

Evet hocam barkhausen  kriterini araştırdım hatta antrak'ta güzel bir anlatım buldum ama örnekte iki kondansatör kullanılmış tank devresinde gmR≥c2/c1 olması gerekiyor.Ben bunu benim devreme nasıl uyarlayacağım ? gmR≥C olacağını pek sanmıyorum :)

http://antrak.org.tr/index.php?option=com_content&task=view&id=1620&Itemid=93

AsHeS

Amacın tek frekans üretmekse sadece 1 Mhz gibi hazır topoloji kullanmanı öneririm.

htrt

Hocam amacım bu tip osilatörleri çok iyi olmasa da çalışabilecek düzeyde tasarlayabilmek rf işini seviyorum :)