TL 431 HAKKINDA

Başlatan WrtM, 04 Temmuz 2012, 23:10:11

WrtM

merhaba arkadaşlar benim sormak istediğim şey tl 431 in çalışma prensibi internet den araştırdım ama detaylı bir anlatım bulamadım tam olarak ne işe yarar bu alet ???

OG

3 uçlu ayarlı zener gibi düşün. Fazladan bir de referans ucu var.

Zener, genelde seri regulator olarak kullanılır.
seri bir direnç ile paralel regulator olarak kullanılır.

Yapmaya çalıştığı şey, referans ucu voltajını 2,5V da sabit tutmak.

Bunu KA uçları arasında düşen voltajı ayarlayarak yapar.

1

Böyle bir bağlantı yaparsan VKA gerilimini 2,5V'a getirir, çünkü referans ucunu 2,5V a eşitlemektir işi.

Nasıl getirir?

Giriş gerilimi (INPUT) direnç ve TL431 KA (katod - anod) üzerinde dağılır. İkisinde düşen gerilim giriş gerilimine eşittir

V_giris = V_r + V_ka

V_ka yı Vref ucunda olması gereken degerine (2,5V)  eşitlemek için iç direncini değiştirir. Azalması gerekiyorsa azaltır, arttırması gerekiyorsa arttırır.

Devre böyle bağlanırsa,

2

Yine Vref ucunu 2,5V'a eşitlemeye çalışır. Ancak bu sefer Vref ucu Vka degerini almamış belli bir miktarını almıştır. 2 gerilim bölen direnç sayesinde.

Gerilim bölen direnç değerleri eşit kabul edelim. Mesela 1K+1K olsun. Referans ucunun bağlı olduğu noktada 2,5V olması için Vka 5V olması gerekir. TL431 iç direncini ayarlayarak Vka yı 5V yapar.

Demekki böyle bir bağlantıda Vka gerilimi gerilimi bölen direnç değerlerine bağlıdır.

Öyleyse

3

Şöyle bir bağlantı yaparız ve ayarlı eleman ile Vka değerini oynayabiliriz.

Tabi belli sınırlar içinde.

Bu sınırlar, Vka < 37V  yani 36V'a kadar ve  TL431'in doğru regülasyon yapabilmesi için bağlanan seri direnç değeri seçimi 1mA ila 100mA arasında akım akıtabilecek değerlerde olmalıdır.

Bunu nasıl hesaplarız,

Vka = 20V olsun istiyoruz, Giriş gerilimi de 30V diyelim. Seri dirence 10V kalır.

10V'u yüklenecek dirençi öyle seçmeliyiz ki 1mA den az, 100mA den fazla akım geçmemeli.

1mA için 10/0,001 = 10K
100mA için 10/0,1 =100R

Direnç 100R ile 10K arası olabilir.

Bölme dirençlerini kolayca hesaplayabilirsiniz. Üstteki direnç hesabı yapılırken bölme dirençlerinden gececek akım ve esas önemli olan Vo dan dışarı akacak akım da dikkate alınır, kol/düğüm hesapları ile seri direnç değeri ortaya çıkarılır.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

asma

"Zener, genelde seri regulator olarak kullanılır."
'Zener genelde paralel regülatör olarak kullanılır.'   ;)
Güzel bir anlatım, küçük hata düzeltilirse daha güzel olur.
Kolay gelsin.

OG

Alıntı yapılan: asma - 05 Temmuz 2012, 03:48:16
"Zener, genelde seri regulator olarak kullanılır."
'Zener genelde paralel regülatör olarak kullanılır.'   ;)
Güzel bir anlatım, küçük hata düzeltilirse daha güzel olur.
Kolay gelsin.

Evet doğru tarif.
İfade etmek istediğimi eksik yazmışım, seri bir direnç ile paralel regulator olarak kullanılır.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.