Motor sargisindaki bobinin direncini hesaplama

Başlatan rck8942, 05 Temmuz 2012, 22:08:38

cetinkaya

Merhaba arkadaslar cözemedigim bir sorun var.
Motor plakasindaki yazan bilgiler
I=24A
cos phi=0,8
U=400 V

motorun saglam olup olmadigini anlamak icin baglanti yerlerinden ölctüm motor ücgen durumundaydi.  u1->v1=0,6ohm,  v1->w1=0,6ohm,  w1->u1=0,6 ohm ölctüm. bir sargidaki direncin hesabini theorik olarak nasil yapabilirim? ve toplam direncin hesabini nasil yapabilirim ?

Tagli

Yarısı kadar olmaz mı? Yani 0.3 ohm?

Düzeltme: Pardon, soruda üçgen denmiş ama ben nedense Y olarak canlandırmışım aklımda...
Gökçe Tağlıoğlu

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

pisayisi

Delta bağlantıda x-z arasından görünen direnç bütün dirençler eş R kabul edildiğinde
r
x-z=Ra.(Rb+Rc)/(Ra+Rb+Rc)=2.R.R/3.R=2R/3

ölçtüğünüz değer 0.6=2R/3 ise

R=3. 0,6/2=0.9 ohm olması gerekir...

Murat

OG

pardooons, ölçümü 1 sargı direnci olarak algılamışım.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

cetinkaya

Alıntı yapılan: pisayisi - 06 Temmuz 2012, 00:24:35
Delta bağlantıda x-z arasından görünen direnç bütün dirençler eş R kabul edildiğinde
r
x-z=Ra.(Rb+Rc)/(Ra+Rb+Rc)=2.R.R/3.R=2R/3

ölçtüğünüz değer 0.6=2R/3 ise

R=3. 0,6/2=0.9 ohm olması gerekir...

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

hocam formul hazirmi yoksa kendinizmi hesapladiniz ?

VFR

Elimizde bir DC motor var diyelim . Motorun hem direnci hem endüktansı lazım.
Bu motorun endüktansı ve direncini nasıl bulabilirim?
Direnci direkt olarak ohm metre ile ölçüp , endüktansı da lcr metre ile ölçüp bulabilir miyim?
Yoksa başka bir yol mu var?

mir_as82

sinyal jeneratörü ile belli bir frekansta sinüzoidal sinyal verip bulabilirsin. R ^2 + XL^2 nin kökü sana empedansı verir.Burdan Gerilim = Akım x Empedans dan   XL yi bulursun. XL bulunduktan sonra L bulunur.

z

Motor gibi elektrik makinelerinin endüktansını ölçü aleti ile ölçmek yada hesaplamak yanlış sonuçlar verir.

Normal şartlarda magnetik nüve, nispeten doyma sınırına yakın çalıştırılır. Bu da, ölçülen endüktansın gerçek değerden daha yüksek okunmasına neden olur.

Aynı durum omik ölçümde de geçerli. Motoru nominal şartlarda zorlayıp sıcaklık artışına neden olup ardından ölçüm yapmalısın.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com