220V ta çalısan ledler için akım sınırlamak ???

Başlatan emrah, 16 Temmuz 2012, 10:33:04

emrah

merhaba,

220V ta 72 adet seri ledi çalıstıran basıt devrede ( kondansatör kopru dıyot gibi )  akımı sabıtlemek ıstıyorum ledlerin ömurnu uzatmak adına.

yanı ,  şebekeye seri olarak bagladıgımız örnegın 220n/400V kondansator ardına baglanan körü diyot ve çıkısnda seri diren. ile ledlere giden devrede, köpru diyottan sonraki DC voltaj tam dogrulmamıs sekıldedir ve olusan ısdan dolayı yada sebekedekı dalgalanmalrdan dolayı çekilebilecek fazla akım ledlere zarar veriyor.   bunun için nasıl bir devre kurmalıyım köpru diyottan sonra ?

lm317 ile basit akım sınırlama var . bu eleman 200-250V arasında istedigm gibi çalısabılırmı? öneriniz ne olur ?

erkan614

pek sağlam çalışmıyo açıkçası
tavsiye etmiyorum hertürlü riske açık
ama yapılıyor sonuçta çinden gelen dandik ötesi ürünlerde kondansator var
sadece dandik dediğimiz ürünlerde ise flyback var
nasıl anlatsam 2w ve üstü için kondansator kullanılmaz
a sebepten çok zorlamana gerek yok

CLR

Bu tür kontrolsüz sistemler ne yapsan sağlıksız olur ama bir ledci arkadaşım sürekli bu tür şikayetlerden bahsediyordu varistör eklemesini söyledim girişe, problemlerinin bayağı azaldığını söyledi.
Knowledge and Experience are Power

emrah

anladım hocam, bir yerde 3 adet 7805 kullanılarak akımı sabıt tutmaya calısmıslar, semayı bulunca buradan eklerım.

OG

Evet o devreler sağlıksız ama kullanıyorlar. Adamı zorla kullanmaya da teşvik ediyorlar. Aydınlatma firmaları sipariş veriyor illa bu usulde yap diyor, ucuz olsun diye.

Ancak senin 72 led de bir hata var, 220nF kullanırsan (seri) ledlere birşey kalmaz. Zaten 72 led yaklaşık 220V eder. Bir köprü bir direnç o kadar. Süzme kondansatörü olmadığından ışıklar 100Hz de gözleri rahatsız eder. Kullanırsan rms değeri voltaj yükselir direnci ona göre ayarlaman gerek.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

emrah

hocam devreyı bahsetmek acısından örnek olarak kondansator degerı verdım. ewt 100hz göz yoruyor hatta bas agrıtıyor. hocam bunun için önerecegınız sistem nedır?  ayrıca pcb 85C civarıda ısınyor buda ledler için zararlı.

erkan614

ben dogrultup kondansator ekleyip 80 ledlisini yaptım öylesine araya bir miktar 1206 seri direnç ekledim sabit akım için led max 30 mA oldugundan ledi 22-23mA civarına getirdim dirençle
ama akıl işi değil  açıkçası

emrah

Alıntı yapılan: erkan614 - 16 Temmuz 2012, 19:32:10
ben dogrultup kondansator ekleyip 80 ledlisini yaptım öylesine araya bir miktar 1206 seri direnç ekledim sabit akım için led max 30 mA oldugundan ledi 22-23mA civarına getirdim dirençle
ama akıl işi değil  açıkçası

birm iktar direncten kastnız nedır?

benm denememde söyle yapılı, 48 adet ledi 660nf ile ve araya 220R 1w direnc kullanarak yapıyorum . ve her 3 dirence paralel 12V zener diyot bagladım ledlerin birisi gittiginde o 3 lü grupyanmıyor zener uzerınden akım aksın diye düsündum ? sızce bu zener işi mantıklımıdır ? sabıt akım ıcın del ledlerden bırısının bozdugu zman devreyı tamamlaması ıcın ?

gokhangokcen

akımınızın tam olarak ne olduğunu anlayamadım ama 20-30-50 mA'ler için hv9921-23-30 serisi idi yanlış hatırlamıyor isem kullanabilirsiniz.Gayet verimli çokta memnunum 1,5 yıldır sorunsuz çalışıyor iş yerinde günlük yanma süresi ortalama 16 saat
Bildiğini paylaşmak, Allah'ın verdiği öğrenme yeteneğinin zekatıdır.

emrah

Alıntı yapılan: gokhangokcen - 17 Temmuz 2012, 08:28:35
akımınızın tam olarak ne olduğunu anlayamadım ama 20-30-50 mA'ler için hv9921-23-30 serisi idi yanlış hatırlamıyor isem kullanabilirsiniz.Gayet verimli çokta memnunum 1,5 yıldır sorunsuz çalışıyor iş yerinde günlük yanma süresi ortalama 16 saat

hv9921-23-30  bahsttıgınız entegreyı deneyecektım bir türlü calısabılesek devresını bulamadım hesaplamaları felan. 

yukarda bahsettgım sısteme lm317 uygun olmaz gorusundesınız anlaşılan. nysee elimde bi şema vardı bulamadım onu bulabılrsem acıklayıcı basıt bır devresı vardı 7805 ler ile yapılmıs

gokhangokcen

hesaplarında zorluk yok hocam 280 milihenry bobin ile 30ma(9923 için) akım veriyor değirleri ledlere paralel diyot uf4007 kullanabilirsin gerisi basit kondansatör ve körü diyod devresi 3-2 bacak arasına 2.2uf 50v kondansatör yeterli oluyor zaten datasheetinde gerekli açıklama ve pcb mevcut

emrah

Alıntı yapılan: gokhangokcen - 17 Temmuz 2012, 10:20:40
hesaplarında zorluk yok hocam 280 milihenry bobin ile 30ma(9923 için) akım veriyor değirleri ledlere paralel diyot uf4007 kullanabilirsin gerisi basit kondansatör ve körü diyod devresi 3-2 bacak arasına 2.2uf 50v kondansatör yeterli oluyor zaten datasheetinde gerekli açıklama ve pcb mevcut

bu şekılde yadında bu kac volt gırıs için kaç led için aceba ?

gokhangokcen

72 adet seri led için 220 yi direkt dc ye çevirip kullanıyorum