Kapasitör için deşarj direnci hesaplama

Başlatan HeCToR, 17 Temmuz 2012, 22:31:09

HeCToR

Elimde bulunan 110 vdc 20 A güç kaynağı için çıkışında bulunan 10000 uf için şarj deşarj direncinin hesaplama formülünü öğrenmek istiyorum yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Gerekir

OG

Kolay hesap
T = R x C

5 T süresinde boşalır.

Şarj için
Boş kondansatoru birden şarj ederseniz elemanlara zarar verebilir. Enerjilendiğinde bir direnç üstünden şarjı başlar kısa bir süre sonra direnç devre dışı bırakılır.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

HeCToR

OG Tam olarak anlatmak istediğim çıkış gerilimini ölçdüğümde sallantı oluyor 8 volt değerinde bu sorunuda tahmin ediyorum çıkıştaki kapasitöre paralel bağlı direncin hesaplaması yanliş yapılmış tam 110 volt alamıyorum

OG

Çıkıştaki kapasitore bağlı direnç deyince desarj direnci olarak anlaşılıyor. Şema yokmu?

HeCToR

Thyristörlü bir güç kaynağı OG şema yok dc çıkışta bir kapasitör ve ona bağlı paralel 5 wattlı 10 adet 1k5 bağlı çıkışta yük olmadığında boştayken çıkış gerilimini ölçdüğümde gerilim sallanıyor sabit durmuyor kapasitör o dirençlerle sürekli şarj deşarj olduğu için sallanıyor dirençlerde hesaplama hatası var tahminimce

OG

Tahminimce o dirençler 2 şeye yarıyordur, birisi yukardaki bahsettiğimiz deşarj direnci, ikincisi ve ondan önemli olan devrenin doğru regulasyon yapması için geçmesi gereken min bir akım vardır, çıkışta yük yokken o min akımı gecirmek içindir.

Denemek için siz de atın birkaç direnç daha.

HeCToR

Evet söylediğiniz gibi bende tahmin yürütüyorum yalnız kesinlikle bunun bir formulü bir hesabı vardır bunu öğrenmek istiyorum

OG

Formul devreye göre ortaya çıkar, mesela tristorlere belli bir faz açısında ateşleme yapıyordur, ama bu faz açısını çıkıştaki gerilim değerine göre ayarlıyordur.

Devrenin çıkışından girişine yapılan kontrol bölümü elemanlarında bir değer kayması falan olmuş olabilir.

HeCToR

100HZ ile thyristörleri tetikliyor dur bakalım ben iyice inceleyimde bir karara varalım bu sorunu halletmem lazım formulü bulmalıyım teşekkür ederim OG