bir butonla bir ledi yakıp söndürmek

Başlatan oktayc84, 11 Eylül 2004, 09:19:31

Mucit23

Merhabalar ETE hocam
Hocam Bu sulama cihazında yeni bir sistem tasarlamak istiyorum. Biraz kapsamlı bir cihaz yapmayı düşnüyorum.
Tasarım hakkında bazı sorunlarım var.
Sistemi endüstride çalışabilecek hale getirecem. yani koruyucu donanımları arttıracam. LCD ekranı büyütecem.(4x20 kullanmayı düşünüyorum.) ve yazılımdada bir sürü değişiklikler var aklımda.
Bununla ilgi bir sorunum var tasarımla ilgili. LCD ekranın en üst satırında bir kayan yazı yapmayı düşünüyorum. Sistem durumu hakkında bazı bilgiler verecek. Bir miktar çalışma yaptım. LCD ekranda sabit yazıları kaydırabiliyorum. Yapamadığım şey ise LCD ekranda sabit yazılarla birlikte değişkenler içerisindeki sayısal değerleride kaydırmak. Bunu yapamadım. Yani değişkenler içerisindeki bilgiler değişebilir. Ekrana yansıtmaya gelince tıkandım kaldım.
Buradada konu açmışım
https://www.picproje.org/index.php/topic,31441.msg219354/topicseen.html#msg219354
Bazı arkadaşlar sağolsunlar yardım etmeye çalışıyorlar. Sizin pic basicde algoritmanızın gerçekten gelişmiş olduğunu düşünerek sizede bi soryım dedim.
Bunun en mantıklı şekilde nasıl yapabilirim.
Linkte bi kod paylaşmışım. (aslında o kodlarda bana ait değil) O verdiğim kodlarla sabit yazıları kaydırabiliyorum.
Sorunum sayısal değerleri kaydırma.Örneğin ds302 den aldığım saat bilgisini Nasıl ekranda kayar hale getirebilirim. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

ete

Kaydırma konusundaki mesajları bu sabah gördüm. Cevap yazacaktım biraz işim vardı onları hallettikten sonra yazarım diye düşünüyordumki bu mesajın geldi.
Tek bir şey söyleyeceğim. Mantıken ekrana yazılacak yeri kursorün konumu belirler. Yani önce ekraqnda adres verirsin sonra yaz dediğin zaman alet oraya yazar. Yada senin yaptığın gibi her yazılan karekterden sonra yazılacak konum pozisyonu otomatik olarak bir artırılır.
Şimdi ALI=23 yazdırmak için biz ne yapıyoruz? 23 sayısı değişkende (SAYI) tutulduğunu düşünürsen;
LCDOUT $Fe,$C0,"ALI=",dec SAYI dedinmiydi ALI=23 sayısı ekrana yazılır. Peki aşağıdaki komut ne yapar;
LCDOUT $FE,$CA,"ALI=1,dec SAYI  , tabiiki Soldan itibaren 10 hane ötesine ALI=23 yazacaktır. Bu mantığı kullanarak istediğin şekli yazdırabilirsin diye düşünüyorum. Bence Poz diye bir değişken tanımla. Başlangıç değeri 19 olsun.
LCDOUT $fe,($C0+POZ),"ALI=",dec SAYI dersen ve her defasında POZ=POZ-1 yaparsan ekrandaki ALI=23 ifadesi sağdan sola doğru yavaş yavaş kayacaktır.
İLk aklıma gelen buydu. Tabiiki ALI= ifadesi için yine yaptığın şekilde bir lookup tablosu kullanılabilir. Farklı ifadeler için farklı lookup tablosu yaratılarak hangisi istenirse onu ekrana getirebilirsin.
Aklıma başka bir şey gelirse yazarım.
Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com