bir adaptörün çıkış akımını nasıl ölçeriz ?

Başlatan pcb, 20 Temmuz 2012, 17:24:27

pcb

Merhaba arkadaşlar
Bir adaptör var elimde , 12V 1A yazıyor ama abartılmış gibi ,
12V 1A akım vermesi demek  adaptöre yük bindiğinde 12V dan düşene kadar verebileceği maximum akım mıdır ?

skara1214

evet 12 v dan düşünceye kadar verebileceği maksimum akım demek
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

pcb

öyleyse 10 ohm direnç ve ölçü aleti ile seri bağlayarak akım ölçerken diğer ölçü aleti ile de voltaj kontrolü yapmak adaptörün verebileceği maksimum akımı test etmek için uygundur.

Ali_54

drencinizin güç sınırını da unutamayın hele ki böyle bir test için. en fazla eliniz yanar ama
1 harf öğretenin 4 gün kölesi olurum.

arm-beginner

12V / 10R = 1,2A
12R kullanirsan daha iyi olur.
Direnç 12W gücü eritmek zorunda, yani 20W'lık birşey kullanmanda fayda var.

Ben şahesen bilmediğim bir adaptöre direk son limiti ile yüklenmezdim. İlkönce 0,5A ile birkaç dakika çalıştır, sonra 0,75A ile. Baktinki sorun yok, o zaman 1A çek.

Andromeda

Dimmer bağlı 20 W halojen spot lamba ile test edilebilir...
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

asma

Adaptörün regüleli olup olmadığı önemli.
Boşta 16V veriyorsa 1A e yakın yükte 12V versede dalgacık gerilimi fazla olacaktır. Ne çalıştıracağımız bu önemli olur bu durumda.
Ben elimdeki 12V 5W , 10W , 20W ve 50W lalojen lambalarımı bu tip denemelerde kullanırım. Ayrıca dirençle kontrolde tek ölçü aleti yeter, direnci ölçerim, boşta gerilim ölçerken direnci devreye alırım. (bu ölçüm kısa süreceğinden mesela 12ohm/5W direnç bile işimi görür)
İkinci bir ölçümde boşta ve yük altında ACvolt kademesinde yapılabilir. Bu kaynağın iç direncini ve ripple hakkında bilgi verir.
TruRMS ölçü aletim yok ama iyi kötü adaptörün marifetini bu şekilde anlamaya çalışırım. Osilaskobum olsa yük ve voltaj regülasyonu bile tespit etmek mümkün olurdu.  :) 

ferdem

Testi yaparken test yükünün gücü önemli, bağlantı elemanlarınızın direnci de önemli. Zamanında krokodil dirençlerini ihmal etmiştim halbuki 1V-2V luk gerilim krokodiller üzerine düşmüştü.

mavikaplan

Alıntı yapılan: asma - 22 Temmuz 2012, 00:03:42
Adaptörün regüleli olup olmadığı önemli.
Boşta 16V veriyorsa 1A e yakın yükte 12V versede dalgacık gerilimi fazla olacaktır. Ne çalıştıracağımız bu önemli olur bu durumda.
Ben elimdeki 12V 5W , 10W , 20W ve 50W lalojen lambalarımı bu tip denemelerde kullanırım. Ayrıca dirençle kontrolde tek ölçü aleti yeter, direnci ölçerim, boşta gerilim ölçerken direnci devreye alırım. (bu ölçüm kısa süreceğinden mesela 12ohm/5W direnç bile işimi görür)
İkinci bir ölçümde boşta ve yük altında ACvolt kademesinde yapılabilir. Bu kaynağın iç direncini ve ripple hakkında bilgi verir.
TruRMS ölçü aletim yok ama iyi kötü adaptörün marifetini bu şekilde anlamaya çalışırım. Osilaskobum olsa yük ve voltaj regülasyonu bile tespit etmek mümkün olurdu.  :) 

12 volt - 1A veren bir adaptörden bahsediyoruz. Adabtör regüleli olmasa zaten adaptör olmaz. Adaptörü adaptör yapan regüleli bir dc güç kaynağı olmasıdır. Hiç regüleli olmayan bir adaptörle karşılaştınızmı çok merak ettim :D

LukeSkywalker

Karşılaştım.  Çoğu modem adaptörünün içerisinde doğrultma devresi bile yok. Direk ac 12V veriyor çıkışından.

mavikaplan

Alıntı yapılan: maytere - 22 Temmuz 2012, 14:37:41
Karşılaştım.  Çoğu modem adaptörünün içerisinde doğrultma devresi bile yok. Direk ac 12V veriyor çıkışından.

O adaptörün içinde o zaman sadece 1 trafo var başka hiçbişey yok :), direk 220rms Ac 'yi 12rms Ac 'ye dönüştürmüş. Ben hiç karşılaşmadım ama demekki varmış ilginç :)

Ali_54

AC çıkışlı yada DC çıkışlı (doğrultulmuş regüleli) adaptörler var piyasada.  Adaptör diyoruz ama Adaptör tanımı ikisini de kapsıyor mu emin değilim.
bence ikiside adaptördür. günlük hayatta ikisine de öyle deniliyor.
http://adaptor.nedir.com/
1 harf öğretenin 4 gün kölesi olurum.

asma

Adaptör şebeke gerilimini cihazın çalışacağı uygun gerilime çevirir. Bu sadece bir trafoyla AC-AC de olur, şarj için kullanılıyorsa yalnız bir doğrultucu diyotla dalgalı DC çıkışta verebilir, tamdalga doğrultma ve filtre ile DC ye çevirir, regüleli DC verebilir.  ;)
Bir örnekte nokia nın yıllarca çoğu modelinde kullanılan şarj adaptörleridir.
Sac trafo kullanılan plastik kutulu küçük çoğu adaptörde regüle olmaz bile diyebilirim.

Kolay gelsin.

mavikaplan

Alıntı yapılan: asma - 22 Temmuz 2012, 14:50:31
Adaptör şebeke gerilimini cihazın çalışacağı uygun gerilime çevirir. Bu sadece bir trafoyla AC-AC de olur, şarj için kullanılıyorsa yalnız bir doğrultucu diyotla dalgalı DC çıkışta verebilir, tamdalga doğrultma ve filtre ile DC ye çevirir, regüleli DC verebilir.  ;)
Bir örnekte nokia nın yıllarca çoğu modelinde kullanılan şarj adaptörleridir.
Sac trafo kullanılan plastik kutulu küçük çoğu adaptörde regüle olmaz bile diyebilirim.

Kolay gelsin.

Ama o dediğiniz ac~ac çeviren cihaz adaptör tanımına uymamakta.
(Bknz : http://tr.wikipedia.org/wiki/Adapt%C3%B6r )

asma

Olsun varsın benim gözümde o da adaptör.  :) Ben wikipedia değilimki.
Kendi tanımımda 'şebeke gerilimini cihazın çalışacağı uygun gerime çevirir' demiştim.  Cihaz için AC uygunsa alan rası satan razıdır.  ;)
Üstelik fişe takılan siyah kutuya adaptör, sakallıya da dede denir yani.  8) 

Peki laf aramızda modemde, şarlı elsüpürgelerinde, dect telefon istasyonlarında ve bağzı küçük bilmem kaç +1 ses sistemlerinde bu meretlerden gördüm. Kutuda yalnız trafo varsa buna biz ne diyeceğiz?