12 V DC adaptör kullanımı

Başlatan Erdem , 25 Temmuz 2012, 01:17:21

Erdem

İlk kez 12V 500mA AC-DC adaptörü aldım. Normalde 1.5 V'dan 12 volta kadar çeşitli değerleri vermesi gerekiyor.

Şimdi ilkönce ucundaki zımbırtıları kestim. İki tane kablo kaldı. + ile - uçlar birbirine değmesin diye bir tanesini daha kısa kestim. Sonra voltmetre ile ölçtüm ve hangi ucun + hangi ucun - olduğunu buldum. Ama dikkatimi çeken nokta 1.5V vermesi gereken durumda neredeyse 3V veriyor.

Neyse benim asıl sormak istediğim örneğin devre içinde hem 12V hem de 5V kullanacağız. Denemek istediğim devrede paralel port  da kullanacağız ve paralel port 5V'la çalışıyor. Bu durumda toprak ucu olarak bu DC adaptörün - ucunu mu kullanmak gerekir yoksa paralel portun toprak uçlarını mu kullanmak gerekir.

TA7R

hem 3v hem 5v hem 12v  , bunların hepsini veren pc güç kaynakları , ayrı ayrı bu voltajlar mevcut . Elinizdeki tek ayarlı güç kaynağı ile aynı anda değişik voltajlar alabilmeniz için her voltaj için devre yapmanız gerekecek.

Erdem

Yok benim demek istediğim o değildi. Aynı anda 12V ve 5V almak istemiyorum.

Sormak istediğim örneğin devre üzerinde paralel port ile kontrol etmek istediğimiz basitçe bir 12V rölemiz var. Bu durumda 12 voltu adaptörden alacağız. Ama diğer taraftan bir de paralel portun 1 numaralı ucundan 5volt alarak devreyi kuruyoruz. Şimdi burada toprağı paralel portun toprak uçlarından bir tanesine mi bağlamalıyız yoksa DC adaptörün - ucuna mı. Bunu merak ediyorum.

JKramer

Şaseleri birleştirmeniz gerekiyor. 5V ve 12V derken potansiyel fark olarak düşünmeliyiz; "neye göre" 5V "neye göre" 12V gibi.

erhanzeynel

Her ikisi de doğru.

Yani adaptörün - si ile par. portun toprağını birleştirip bunu toprak kabul etmelisiniz.

Ayrıca o adaptörün içini açtığınızda 1 adet çok çıkışlı trafo bulacaksınız.
Sizin adaptörde voltaj seçim anahtarı bu uçlardan birini seçip doğrultmaça iletir.

Siz o doğrultmaçtan bir tane daha yapıp trafo çıkışından beslerseniz adaptörü çift çıkış olarak kullanabilirsiniz.

Ya da piyasada pcb tipi trafolar var. Onlardan bir tane alıp adaptör katını da devrenizde kullanın, devrenize direkt 220 girer, gerekli voltajları devrenizdeki adaptör üretir, kablo kalabalığı azalır.

gökhan_

7805 entegresi 9-24 v arası 5v çıkış veriyor ben bir projemde aracın çakmağından güç alıcaktım onu önermişlerdi multimetre ile ölçtüm öyle çalışıyor,7805 entegresi tavsiye ederim.