Ahize Kapatılmasının Algılanması

Başlatan M_B, 29 Temmuz 2012, 11:48:50

mufitsozen

Sayin @OG bu mesaji sizinkinden sonra yaziyorum ama bu bir tesaduf.

Sizin yazdiklariniza karsi yada onlari elestiren bir cevap degildir. Lutfen yanlis anlasilma olmasin.

Bahsedilen durumda kullanilan ikaz tonunun adi "Howler tone" yada "off-hook tone"dur.

Telefon gorusmelerinde kullanilan bu tip "call progress" tonlari ITU dokumanlari ile belirlenmistir.

Turkiyede kullanilan tonlar su sekilde listelenmis (bu en son/gecerli bir liste olmayabilir. TTden tekrar kontrol etmek lazim gelebilir)

Busy tone -   450   0.5 on 0.5 off
Confirmation tone -   450   0.04 on 0.04 off
Congestion tone -   450   3x(0.2 on 0.2 off) 0.6 on 0.2 off
Dial tone -   450   continuous
Special dial tone -   450   1.0 on 0.25 off
Howler tone -   1400/2060/2460/2600   0.1 on 0.1 off
Number unobtainable tone -   450   0.2 on 0.2 off
Ringing tone -   450   2.0 on 4.0 off
Special information tone -   950/1400/1800   3x0.3 on 1.0 off
Warning tone - operator intervening   450   0.2 on 0.2 off 0.6 on 0.2 off
Waiting tone - I   350+450   0.5 on 0.5 off
Waiting tone - II   450   0.5 on 2.5 off
Call waiting tone -   450   0.2 on 0.6 off 0.2 on 8.0 off

http://www.itu.int/ITU-T/inr/forms/files/tones-0203.pdf
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

OG

Alıntı YapSizin yazdiklariniza karsi yada onlari elestiren bir cevap değildir.
Eleştiri de olabilir niye olmasın ki. Eleştiri demiyelim de "farklı biliyorum" demek olur ki gayet normal normal.
-------

Zaten ben bizdeki standartları bilmiyorum. Kullandıklarımızdan hatırladığımı yazdım.

Bir de aynı ülkede farklı telekom firmaları farklı standartlar kullanıyor da olabilir.

-------
Bir ara çok uğraşmıştım, karşıdakinin kapatma bilgisini diğerine gönderen bir ton/bilgi bulamamıştım.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

diot

Ne tazıkki telekomun kullandığı telefon sistemlerinde telefonun açılıp kapatılması ton vs. ile olmuyor. Boşu boşuna ton ile uğraşmayın. santraldeki line gerilimi 45-56 volt arasıdır. telefonun iç empedansı 600 Ohm dur. telefonu açtığımızda sistemden bir akım akmaya başlar ve bu çevrim akımı hattın açıldığının belirtisidir. yaklaşık telefon uclarında 6-7 volt olçersiniz.  santralde llf çatısındaki abone kartında bu akımı sezecek bir devre var.  eğer devreden akım akmaya başlarsa abone kartı cs sinyali oluşturur.

mufitsozen

Alıntı yapılan: diot - 22 Ocak 2013, 16:14:00
Ne tazıkki telekomun kullandığı telefon sistemlerinde telefonun açılıp kapatılması ton vs. ile olmuyor.

Telefon acilinca Santral bu durumu anladigini (yada olusacak diger durumlari) tonlarla bilgilendiriyor.

Dolayisi ile ton bilgisi kullanilabilir.

Call-Progress tone detector devreleri ile birde PIC kullanarak daha anlamli isler yapilabilir.

ornegin Modemler, AT komutlari ile dogru yapilandirildiklarinda bu tonlari kullaniciyada ASCII text ile bildirirler.
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

diot

Alıntı yapılan: mufitsozen - 22 Ocak 2013, 16:18:08
Telefon acilinca Santral bu durumu anladigini (yada olusacak diger durumlari) tonlarla bilgilendiriyor.

Dolayisi ile ton bilgisi kullanilabilir.

Call-Progress tone detector devreleri ile birde PIC kullanarak daha anlamli isler yapilabilir.

ornegin Modemler, AT komutlari ile dogru yapilandirildiklarinda bu tonlari kullaniciyada ASCII text ile bildirirler.

işi neden zora sokuyorsunuzki basit bir devre ile bu iş rahatlıkla yapılırken pic e vs ne gerek var.  Ben daha önce crossbar n5 ve sistem 12 de çalıştım bunların llf çatılarında bu iş basit bir role ile çözülmüş durumda. Ayrıca ton sinyalleri farklı santrallerde farklı olabiliyor.

Dc şartlarda  yerel çevrim şartları.
Zonh       açıkdevre (sonsuz ohm)
Zoffh        ~200 ohm
Vonh        48Volt
Voffh         6-12 Volt
Ioffh         20-80mA
Ionh          50uA max Sürekli

elektronik

Alıntı yapılan: diot - 22 Ocak 2013, 16:24:59
işi neden zora sokuyorsunuzki basit bir devre ile bu iş rahatlıkla yapılırken pic e vs ne gerek var.  Ben daha önce crossbar n5 ve sistem 12 de çalıştım bunların llf çatılarında bu iş basit bir role ile çözülmüş durumda. Ayrıca ton sinyalleri farklı santrallerde farklı olabiliyor.

Dc şartlarda  yerel çevrim şartları.
Zonh       açıkdevre (sonsuz ohm)
Zoffh        ~200 ohm
Vonh        48Volt
Voffh         6-12 Volt
Ioffh         20-80mA
Ionh          50uA max Sürekli

@diot hocam, siz karşı tarafı aradınız ve bir süre sonra telefonu kapattınız , karşı taraf bunu basitce nasıl algılayacak? biraz daha açarsanız sevinirim.

t2

diyot hocam olayları karıştırmış başka şey anlatmış.

Bu iş gerçekten tonla oluyor.  akımla alakalı kısım başka şey. Arayan adam veya aradığın kişi konuşmayı sonlandırdı telefonu kapattı.  bunu santral sana nasıl bildirecek. Tonla! Yani, kendi akımın gerilimin bu esnada değişerek durumu bildirmez. ton bildirir.

diot

Kusura bakmayın ben santral kısmından bakmıştım olaya . yanlış anlama , kusura bakmayın , tabiki ton yolluyor bu durumda. Ben santralin telefonun açıkmı kapalımı olduğu nasıl anlıyor sandım .

Ali_54

Alıntı YapFrekans da genelde 440Hz , yani Lâ sesi.
bazı gitarcı arkdaşlarım akor cihazı bulamadığı zaman telefonu açıp bu dııt seslerinden akor yapıyorlar :)   karşı teli kapattığında
"dııt dııt dııt dııııııııııt" ı duymak için biraz zaman boşluğu var. onu doğrudan tolere edecek çözüm yok sanırım.
1 harf öğretenin 4 gün kölesi olurum.

OG

Santrallerin arasında kendi haberleşmesindn bahsetmiyoruz sanırım, olaya kullanıcı gözüyle bakıyoruz.

2 abone konuşurken birisi kapattı, onun kapattığına dair diğerine ton veya başka bir bilgi gidermi? Ben bulamadım böyle bir bilgi. Dıt dıt dıt dan başka.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

elektronik

Alıntı yapılan: OG - 22 Ocak 2013, 23:10:19
Santrallerin arasında kendi haberleşmesindn bahsetmiyoruz sanırım, olaya kullanıcı gözüyle bakıyoruz.

2 abone konuşurken birisi kapattı, onun kapattığına dair diğerine ton veya başka bir bilgi gidermi? Ben bulamadım böyle bir bilgi. Dıt dıt dıt dan başka.

hocam bu dıt dıt sesi yetiyor zaten , bu sesi duyunca telefon kapansın.  bu dıt dıt sesi meşgül veya başka anlamda bir ses, hangisi olduğu çok önemli değil eğer bu ses duyuluyorsa iletişim kesilmiş demektir.
bizim santralda denediğimde direk çevir sesi gelmeye başlıyor ve bir süre sonrada meşgüle düşüyor haliyle.

polleme

Ahize kapatılmasının algılanması birçok telefonda anahtarsız yaklaşımla yapılmaktadır. Yani ahize yerine yaklaştırıldığında telefonun kapandığı algılanabilmektedir. Bu tür telefonlarda reed kontak kullanıldığını gördüm. Ahizeye küçük bir mıknatıs konur, telefonda ahizenin konacağı yerin altına da bir reed switch yerleştirilir. Ahize yerine konunca reed kontak kısa devre olur ve bu durum telefondaki ilgili devre tarafından algılanabilir. En kolay yöntemlerden biri bu.

metaltrrocker

Alıntı yapılan: Ali_54 - 22 Ocak 2013, 22:34:42
bazı gitarcı arkdaşlarım akor cihazı bulamadığı zaman telefonu açıp bu dııt seslerinden akor yapıyorlar :)   karşı teli kapattığında
"dııt dııt dııt dııııııııııt" ı duymak için biraz zaman boşluğu var. onu doğrudan tolere edecek çözüm yok sanırım.
Aynen eskiden yapardım.çaresizlik iste
:-)