Elm-Chan Fat Kütüphanesini Pic için Uyarlama

Başlatan kantirici, 30 Temmuz 2012, 16:14:48

zamzam23

Alıntı yapılan: RaMu - 22 Ocak 2013, 19:15:54
@kantirici halen sd kart ile ilgileniyorsanız yardımcı olmaya çalışırım, ben ağırlıklı olarak Chan ın yaptığı açıklamalara ve netteki sd kart datasheetlerine bakarak 16f877 ile sd karttan .txt okuyan bunu 2*16 lcd de gösteren bir program yazdım programı asm ile yazdım ama karşılaştığım problemler belki sizinde işinize yarayabilir. SD karta en az 512 byte yazma yapılabiliyor, sadece okuma yapılacaksa sıkıntı yok, ama yazma yapılacaksa 16f877 yetersiz kalıyor. SD kartlarda 2-4-32 gb kartların hepsi farklı protokoller ile initialise-giriş işlemine tabi tutuluyor, örneğin ben sadece 2 gb kartları okuyabiliyorum henüz. Birde denemelerinizi yaparken eğer sd karta FAT gibi bilgi,sayarın tanıyabildiği formatta veri yazmazsanız bu yazdıklarınızı bilgisayarda göremezsiniz, bunun için ben başlangıçta row data - ham veri yazarken sd karta, bunları görüntülemek için winhex adlı programı kullandım (ilacıda var) ilk uuygulamamı yine asm ile yazılmış antrak.org daki bir sd kart örneği ile yapmıştım, orada yanlış hatırlamıyorsam 18f452 kullanılmıştı fakat bu pic ile 16f877 hemen hemen aynı olduğundan uyarlamak kolay olmuştu, hatta tavsiyem bu iş için 16f877 kullanmayın aynısı ve daha iyisi olan 18f452 daha ucuz. Bu arada programın tamamı gözükmüyor portd yi kullanmışsınız, chan yazılımsal spi mi kullanmış?

SD karttan sadece okuma yapılacaksa 16f877 yeterli oluyor mu? hem lcd kütüphanesi hem sd kart kütüphanesi için?

ayrıca sd kart okumakla mikro sd kart okumak arasında kütüphane olarak fark var mı? herhangi bir değişiklik yapmak gerekiyor mu?

kimlenbu

Linkini de veriyorum aşağıda, fatfs kütüphanesini 16f877 gibi 8 bitlik, düşük ram'e sahip (368byte) bir mikrokontroller'da çalıştırmak hakikaten zor. Çalıştırsanız bile kendi yapacağınız işe ram kalacağını zannetmiyorum.

http://elm-chan.org/fsw/ff/en/appnote.html

kantirici

Konuyu ben açmışım. O zamanlar nedense 877 ile yapmak istemişim. Şimdi düşünüyorumda boşa zaman harcamışım :)

En azından PIC18F452  gibi bir mcu kullanılırsa hem  ram  hemde rom ziyadesiyle yetecektir.

serdararikan

Bende 18f4520 kullanmistim.f877 gereksiz bir islemci.hatta simdiki favorim 18f46k22

sadogan

Alıntı yapılan: serdararikan - 25 Eylül 2014, 11:30:32
Bende 18f4520 kullanmistim.f877 gereksiz bir islemci.hatta simdiki favorim 18f46k22
Aynen, hem fiyatıda nerdeyse aynı.

Gökhan BEKEN

18f serisi içinde hafıza bakımından 1 numaradır: 18f87k22 Flash=>128KB , SRam=>4KB, Eeprom=>1K
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

RaMu

Alıntı yapılan: zamzam23 - 25 Eylül 2014, 09:44:35
SD karttan sadece okuma yapılacaksa 16f877 yeterli oluyor mu? hem lcd kütüphanesi hem sd kart kütüphanesi için?

ayrıca sd kart okumakla mikro sd kart okumak arasında kütüphane olarak fark var mı? herhangi bir değişiklik yapmak gerekiyor mu?

Aslında o mesajı yazdıktan sonra 16f877a ile sd karta yazmada yaptım,
yani o mesajda yanlış söylemişim,
sd karta 512 byte yazma zorunluluğuda yoktur o kısımda hatalı
öyle birşey var gibi ama yokta, biraz karışık, neyse
aslında sd karta 12f675 ile dahi yazma ve okuma yapılabilir
ama FAT gibi bir dosya sistemiyle olmaz (olurda ek donanım gerekir
sadece olurunu göstermek için yapılacak bir proje olur,
hiçbirişede yaramaz)
şimdi 16f877 ile FAT dosya sistemi kullanarak sd karta işlem yapmak zor ve gereksiz
ama olurmu yaptım oldu :) ve hiçbir işimede yaramadı (öğrenmek hariç).
LCD de kullanmıştım projede
daha önceden sd karta pcde yazılmış txt belgesini 16f877 ile okuyup 2x16 lcd de göstermiştim.

SD kart ile microSD kart arasında fiziksel boyuttan başka hiçbir fark yoktur.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

zamzam23

Aslında ihtiyacım olanı söylersem daha anlaşılır olacağım sanki:

bilgisayarda hazırlayacağım 365 satırlık bir text dosyasında, her gün bir satırı okuyacak şekilde (sd karta yazma olmayacak sadece okuma), ne kadarlık bir belleğe ihtiyaç vardır?

Okurken satır satır okuma yapılabiliyor mu? yoksa tüm dosyayı okuyacağız tek satır için?

Kabil ATICI

Bir satırdaki karakter sayısını belirtmemişsin.
Satırdaki karakter sayısıx365 = toplam bayt
1 satırdaki karakter sayısı20 ise 7300bayt eder.
Normalde bunun için SD karta ihtiyaç olmadan flash yüksek kapasiteli bir işlemci ile de halledilebilir.

ambar7

serdararikan

http://speedy.sh/wHPh6/bmp-son.rar

linki yeniledim tekrar deneyebilirmisiniz

zamzam23

Alıntı yapılan: ambar7 - 25 Eylül 2014, 14:05:32
Bir satırdaki karakter sayısını belirtmemişsin.
Satırdaki karakter sayısıx365 = toplam bayt
1 satırdaki karakter sayısı20 ise 7300bayt eder.
Normalde bunun için SD karta ihtiyaç olmadan flash yüksek kapasiteli bir işlemci ile de halledilebilir.

yok kullanıcı sd karttaki verileri belirleyecek.düşük kapasiteli sd card şart.

satırdaki karakter sayısı en fazla 20-30 arası olacak. satır satır okuma yapabiliyormuyuz? yani 10. satırı oku diyebilecek miyim nasıl oluyor?

RaMu

En alt seviyede okuma sektör (sector diye geçiyor) olarak yapılıyor
düşük kapasiteli kartalarda 1 sektör 512 byte,
sen okuyacağın sektörün adresini giriyorsun ve sektörü okumaya başlıyorsun
burada aslında 512 byte okuma yapmak zorunlu gibi gözüksede
zaten okuma yaparken spi üzerinden 1 byte 1 byte okuma yapılıyor
yani değil satırı herbir karakteri tek tek okuyorsun
normalde sektorün tamamı hatta ilgili belgenin dosyanın tamamı okunuyor
ama istediğin anda iletişimi kesebiliyorsun
yani sd karttan 1 karakter dahi okuyabilirsin
ama bunları yapabilmek için bizim buradan anlatmamız yetmez sanırım
iyice araştırıp öğrenmen gerekecek,
yinede gözün korkmasın çünkü esasında çok basit bir iş,
mikroc kullanıyorsan proteus simulasyonuda olan örneği paylaşmıştım,
şimdide ccsc için denemeler yapıyorum,
güzel çalışan bir örnek buldum ccsc için,
biraz denedikten sonra onuda paylaşırım.

Winhex programını indirip pcye bir sd kart takıp
dosyalrın belgelerin aslında nasıl gözüktüğüne bakmalısın,
FAT dosya sisteminide incelemelisin.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

sadogan

Ccs nin kendi kütüphanesindeki, çalışıyor.

zamzam23

ccs ile yazmayı planlıyorum. çalışan kütüphaneleri paylaşmanız faydalı olacaktır. teşekkürler.

RaMu

Alıntı yapılan: sadogan - 25 Eylül 2014, 19:28:18
Ccs nin kendi kütüphanesindeki, çalışıyor.
CcsC nin kendi kütüphanesini gerçek devrede denemedim ama isisde çalıştıramadım,
linkde anlatılan örneği ve kütüphaneyi isisde çalıştırdım gerçekte denemedim henüz;
http://rigodenshi.blogspot.com.tr/2010/05/using-sd-card-with-fat16-pic18f2550-and.html