12v dc motor tavsiyesi

Başlatan brlesc, 31 Temmuz 2012, 11:02:34

brlesc

Herkese merhaba,
üzerinde çalışmakta olduğum proje için iki adet motora ihtiyacım var bu iki dc motor ile yaklaşık 90kg taşıyacağım.. hız önemli değil yani saat de 2 , 3  km hızla sistemi götürebilecek bir motor arıyorum.. bu konuda tavsiyede bulunabilir misiniz. Ben bu sistem için 12v silecek motoru düşünmüştüm motorun torku özelliklerinde yazdığı üzere 2nm ve devri 50rpm. motor 4A akım çekiyormuş   ayrıca motorun önünde dişli kutusu var sanırsam sonsuz dişli mekanizması.. bu motor dan iki adet kullansam iki tekerleğe direk bağlasam işimi görür mü yada farklı bir motor mu kullanmalıyım
edeb ya hu...

Erol YILMAZ

Araba silecek motoru sıkıştığında akımı, 20A'i rahatlıkla bulabileceğini düşünüyorum...

esensoy

karaköy pasajında keskinler diye bir yer var,
envai çeşit dc motor (redüktörlü redüktörsüz) satıyorlar
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

brlesc

evet sürücüleri yaparken ona göre tasarladım fakat bu motor ile deneme imkanım olmadı su an için.. pwm ile hız kontrolü yapabileceğim h-bridge  düşündüm board üzende kücük  hobi dc motor ile denedim  sorunsuz çalışıyordu. yani su anlık o motor için durum ne olur bilemiyorum ama  IRFZ44N (~40A)   VE IRF4905(~70A) mosfetler kullandım.. Kısaca asıl sorum bu motorlar ile bu yükü sorunsuz götürebilrimiyim yada başka bir motor mu kullanmalıyım.başka bi motor derseniz bu motorun özellikleri nasıl olmalı yardmcı olabilirmisiniz
edeb ya hu...

mehmet

Bazı otomobillerde bulunan otomatik park özelliği var, bunu yapan
direksiyon miline bağlı bir redüktötlü motor. Perpa'da Element var,
onda olması lazım...

Kolay gelsin...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

brlesc

Cevabınız için teşekkür ederim peki düşündüğüm motor için ne yorum yapabilirsiniz..iki adet silecek  motoru 90kg  götürebilir mi sizce
edeb ya hu...

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: brlesc - 31 Temmuz 2012, 13:33:30
Cevabınız için teşekkür ederim peki düşündüğüm motor için ne yorum yapabilirsiniz..iki adet silecek  motoru 90kg  götürebilir mi sizce

silecek motorunun da küçüğü var büyüğü var, birçok parametre var ama genel itibari ile bence götürür...

mehmet

;) Yerde sürümiyeceksen götürebilir bence...

Saygılar...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

muhittin_kaplan