18F4550 USB Özelliğini Kullananlar

Başlatan serhat1990, 31 Temmuz 2012, 13:25:55

serhat1990

Merhabalar PicProje Ailesi ,

Benim şöyle bir sorum olacaktı. Bir projede kullanmak üzere usb özelliğini içinde barındıran bir chip arıyorum . İncelediğim kadarıyla birçok kişi 18f4550 kullanmış. Benim sorum şu olacaktı. Acaba bu işlemcinin USB özelliğini kullanan arkadaşlar memnunmu. Ben sürekli iletişim halinde olacak bir proje yapacam. USB üzerinden sürekli veri alışverişi olacak. Acaba iletimde takılma , hatalı data aktarımı vs gibi problemlerle karşılaşan oldumu. Buna göre işlemci konusunda değişikliğe gidecem veya ft232 , mcp2200 gibi chiplerle bu işe başlayacam . Cevaplarınızı bekliyorum .

İyi çalışmalar.

LukeSkywalker

18F2550'yi sürekli kullanıyorum ve hiç bir problemle karşılaşmadım şu ana kadar.

Ralgac

Alıntı yapılan: maytere - 31 Temmuz 2012, 13:36:26
18F2550'yi sürekli kullanıyorum ve hiç bir problemle karşılaşmadım şu ana kadar.

merhaba hocam bende 18f4550 kullanmaya çalıştım fakat başaramadım mümkünse bir örnek program rica etsem

serhat1990

Hocam ben sürekli sensörlerden gelen bilgileri usb'den verecem ve bu sensörlere bilgi gönderecem. Yani yoğun bi data alışverişi söz konusu olacak. Korkum bu alışveriş sıklığında donma , hatalı aktarım . Siz ne gibi bir işlemde kullandınız ( yaptığınız iş özel bir iş değilse ).

Örnek program aşağıda mevcut...

https://320volt.com/pic18f4550-ile-usb-haberlesme-kullanimi/

MCansız

4550 birçok uygulamada kullandım usb konusunda biraz sıkıntı çektim ama sonradan işi çözdüm internette bolca örnek mevcut araştırın

LukeSkywalker

serhat1990

Alıntı yapılan: mk_29 - 31 Temmuz 2012, 14:59:24
4550 birçok uygulamada kullandım usb konusunda biraz sıkıntı çektim ama sonradan işi çözdüm internette bolca örnek mevcut araştırın

Nasıl sıkıntılar ?

kantirici

PC tarafında umng.dll kullanmayın çok kısıtlı.

LukeSkywalker

Ne kullanmamızı önerirsiniz umng.dll yerine?

Yuunus

PC tarafında jedi fena değil örnek uygulaması da var yanılmıyorsam...

LukeSkywalker

Paylaşabilir misiniz rica etsem jedi ile uygulamasını?
Edit: Jedi yanılmıyorsam sadece Delphi için.

MCansız

öncelikle işe pic basic ile başladım derleme işleminde çok uraştım uzun uraşlar sonucu başardım lakin şuan nasıl çözdüğümü hatılamıyorum ayrıca bağlantıdan sonra kopmalar yaşadım sonrada protona geçtim derleme sorunu yok ayrıca kesme olayıda aktif pic basic kodlarına benzediği için fazla zorluk çekmedim daha sonra pc programlarında donmalar yaşadım bu  pic yazılımından kaynaklanıyordu yogun ve gereksiz kod yıoğınından sonradan urağraşarak çözdüm
sonra gördümki c dilinde bu o kadar zor değil yerinde olsam c ile işe başlarım

Eren Eraslan

insanın içine işleyen şarkılar ;  https://soundcloud.com/reeraslan

kantirici

UsbLibrary.dll kullanılabilir.umng.dll e göre daha iyi oldugu düşüncesindeyim.

LukeSkywalker

Şu mikroC ile 18f4550 programlama kitabında anlatılan dll sanırım bu.