P kanal mosfet ve transistör ısınma sorunu

Başlatan Muyat, 02 Ağustos 2012, 14:06:03

Muyat

NE555 çıkışına p kanal  IRF9540 mos sürerek dimleme yapmaya çalışıyorum.Fakat bir süre sonra mosfet ısınıyor.P kanal mosfet veya transistörle ısınma yapmayan bir sürücü devresi arıyorum.Ana besleme kaynagım 12 volt.IRfZ44 gibi n kanal mosfet kullanamam çünkü ampül eksi ucu şaseye baglı?Ne yaptıysam ettiysem bu ısınmaya bir çözüm bulamadım.P kanal da hep sorun çıkarıyor.Tek mosfetle 36watt ampülü dimleyemiyorum ısınıyor

OG

Isınma, Rds direnci, Akım, Frekans ile ilgili.

Küçük bir soğutucu ister, o şart.

Ayrıca sürme şeklinde problem yapıyor olabilirsin.

mesaj birleştirme:: 02 Ağustos 2012, 14:38:28

Soğutucuyu, akımın 3A olduğu için ister.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Muyat

Şu an resim ekleyemiyorum ama kullandıgım sürücüde BC337 var.Ve çekilen akımı artırmak istiyorum.
Bir de ULN2803 isimli bir entegre  var.Onunla deneyecegim.Peki ULN 2803 ile denesem ısınma biraz azalır mı?

OG

asma

Alıntı yapılan: OG - 02 Ağustos 2012, 14:35:43
Isınma, Rds direnci, Akım, Frekans ile ilgili.
Küçük bir soğutucu ister, o şart.
Soğutucuyu, akımın 3A olduğu için ister.
Merhaba ben daha uzun yoldan anlatmak isterim.
Muhtemelen IRFZ44n ile denediniz ve ısınmadığını gördünüz, IRF9540 ısındığı için suçu P kanal olmasına bağlıyorsunuz.  :)
Frekansı bir kenara bırakıp 12V ve 36W olan yükümüzü mosfetleri anahtar olarak kullanalım.
12V civarında bir voltajla sürerken en fazla 3A çekeceğimizi düşünürsek rds yi minumum kabul edebiliriz.
N kanal örneğimizde 20mohm x 3A =60mV gerilim düşümüyle 180mW ısı oluşur.
P kanal mosfette ise 0,2ohm x 3A = 0,6V gerilim düşümü ve 1,8W ısı oluşur.
Sonuç: IRFZ44N veya eşlenik P kanal mosfeti soğutucusuz kullanabilirsiniz.
IRF9540 veya aynı özellikte N kanal mosfette soğutucu şart.

Frekansa bağlı veya sürme şekline bağlı hata yaptığınızı düşünmüyorum. 555 bu iş için uygun. Frekansı ve geyt direncini yüksek tutma gibi bir hata yapmamışsınızdır.

PNP low saturasyon özellikli transistör veya düşük rds li p kanal mosfet işinizi görür. (soğutucu olmasın diyorsanız)
Ben de transistör modeli yazamıyorum.  ::) Mosfet zaten bilmiyorum.
Kolay gelsin.

Muyat

OG

MOSFET de RDS ne kadar düşükse o kadar az ısınır.

Muyat

Bu mosfet acaba işimi görür mü?P kanal ve rds direnci düşük?Yalnız bu - ler ne onu anlayamadım
http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/fairchild/FQP27P06.pdf

asma

Daha önceki örnekte rds daha düşüktü.  ;) 4,6mohm<70mohm
0,07ohm ile harcanan güç 3Amperde 0,63W olur ve soğutucusuz kullanıldığında ortam sıcaklığının 40 derece fazlası kadar ısınır. (Ptot x RΦja)
Siz dimmer olarak kullanacağınız için pek çok zamanda bu sıcaklığa çıkmayabilir.
İlk örnekte 4,6mohm için 41mW olur ki ısınmayı dokunarak hisedememeniz lazım.  :)
Karar sizin.

Her iki örnekte de bağzı değerler - ile ifade edilmiş. Çünkü P kanal mosfetin akım yönü N kanala göre terstir.
Aslında terslik yok ama  ;D el oğlu N kanalı çizip anlatmış güzelce sonra P kanalı aynı şekilde anlatırken Vdd den Vss ye akan akımı - sembolü ile göstermişler. Akım yolunu çizerken aşağıdan yukarı ok çizmek zor gelmiş, yukarıdan aşağı çizip - ile ben böyle çizdim ama sen doğrusunu anla demiş.   :D   Yani bakış açısından ibaret bir polarite belirtisidir o.

Kolay gelsin.