Commodore 64 Bass Gitar

Başlatan leblebitozu, 03 Ağustos 2012, 23:58:35

bulut_01

Alıntı yapılan: ErsinErce - 04 Ağustos 2012, 21:13:40
hayır benim mantalitem tüm okulların fakülte mantığında olması, işin hakkıyla öğrenilmesinden kastım o,
kişinin 9-10 yaşında meraklı olduğu konuya göre eğitimini vermeye başlayacaksın <- dolu iş bu

OKULLARIN kalıtesını duseren yenı aklı 5 karıs hava nesil fakultedekı ögrencıler ısteksızse sırf cevresındekı ınsanların yada anne baba baskısıyla okul okuyan ve bıtırmeye calısan ısteksız calısmayan ögrencı kesımıne fakulte ve egıtım sıstemı çözum bulması zor gunumuz sartlarıyla.
YENİLMEZ..

ErsinErce

merak, istek yerine para düşünülerek okunulduğu için çokta şaşırmamak gerek,
ama imkaları elvermeyip kendi kendine işin teknik kısmını da teorik kısmını da öğrenmiş,
mühendis gibi çalışıp devletten mühendis belgesi olmayan kişilerin mühendislerden ayrı tutulmaması gerek diye düşünüyorum.

(2-3 şey öğrenip ben mühendisi cebinden çıkarırım diyen tiplerden bahsetmiyorum, bu bayanda o tiplerden değil o yüzden savunma ihtiyacı duydum)

bulut_01

o bayanı tanımadıgım ıcın bısey dıyemem tanımadıgım ınsanları ne kadar dogru haberler ıcın köru körune savunmam.
YENİLMEZ..

ErsinErce

twitter, youtube, g+ vb yerlerden iletişime geçebilirsiniz, tanımaya başlayınca büyük ihtimal sizde benzer tutuma girersiniz

leblebitozu

Sezarın hakkı sezara. Bu hatun kişi sıradan biri değil Allah vergisi ortalamanın üstünde bir kızımız ve evet pek çok mühendisi cebinden çıkarır, Kızın bilgisi ayan beyan ortada, benlik duygusuyla inkar etmenin anlamı yok.. Konunun buralara gelmesi de anlamlı değildi zaten.

z

Karşılaşılan problemlerin yada ihtiyaç duyulan tasarımların hepsi mühendislik problemi olmadığından bunların teknisyen yada müh tarafından tasarlanmasının önemi yok.

Şu soruya cevap vermek lazım. Bu güne kadar hangi mühendislik problemine çözüm getirdin? Getirdiysen nasıl getirdin?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

bulut_01

Alıntı yapılan: z - 04 Ağustos 2012, 22:23:51
Karşılaşılan problemlerin yada ihtiyaç duyulan tasarımların hepsi mühendislik problemi olmadığından bunların teknisyen yada müh tarafından tasarlanmasının önemi yok.

Şu soruya cevap vermek lazım. Bu güne kadar hangi mühendislik problemine çözüm getirdin? Getirdiysen nasıl getirdin?

cok kıSA örnekler calısdıgım fabrka 400 trılyonluk fabr ve benım sorum oldugum cıhaz mekotronık kollardan ıbaret ve 200.000 euro bunun butun arızalarından ben sorumluyum hıc durmaması gerek bı alet muhendıslık tasarımı ve arızalandıgında gıne ben yapıyordum. farklı calısıgım yerde yangın alarm panaoları cmos kameralar lcd paneller vs vs hepsı muh tasarımı ama hepsın arızaları sema olmadan onumde ben yapıyordum sayın z yeterlı mı ?
YENİLMEZ..

z

Bahsettiğim problemler mühendislik problemleriydi.  Acemi çaylaklar, gürültü denen illeti günah keçisi ilan ettiklerinden, eğer sistemde bir sorun varsa kapasite bobin ekleyerek aslında bir mühendislik problemi olan soruna gürültü sorunu gibi yaklaşmayı adet edinmişlerdir.

Bir sistemi ayakta tutmak için istihdam edilen  personelin aklı başında, işine hakim, sorumluluk hissi yüksek olması yeterli.

Bu durumlarda kişinin etiketinden ziyade yukarıdaki vasıflarlara bakmak daha mantıklı. Eğer ,iletme büyük ve hiyerarşik bir yapı şartsa bu durumda tepeye müh hatta doktorası olan yük müh onun da altına gene yukarıdaki vasıfları haiz müh tekniker teknisyenle donatmak gerek.

Fakat bahsettiğim arıza onarım bakım işleri değildi. Tasarımda karşılaşılan mühendislik problemleriydi. Bu güne kadar hiç mühendislik tasarımı yaptınmı?

Sana sormamıştım ama sorayım yaptın mı? FPGA yada işlemci içine kod yazıp yazmadığını sormuyorum. Bir tasarımda mühendislik problemi ile karşılaştın ve bunu çözdünmü?

Günümüzde büyük işletmeler tasarım işlerinde zaten prof, doçent gibi akademik ünvanlara sahip kişilerden danışmanlık hizmeti de alındığından mühendislik problemleri ile sıradan bizlerin pek uğraşmasına gerek kalmıyor zaten gerek kalsa da altından kalkamayabiliriz.

bulut_01

Alıntı yapılan: z - 04 Ağustos 2012, 22:53:35
Bu güne kadar hiç mühendislik tasarımı yaptınmı?

kasıt ettıgın sey sıfırdan tasarımsa evet yapdım bır yerden sema veya kod çalmadan basıt uygulamalar yapdım en basıtı ses yukseltecı bu muh tasarımına gırer mı onu nasıl dusundugune göre değişir ama baya uygumalalar yapdım muh tasarımına gırer yada girmez ama ben bariz gelıstırdıgı aşıkardır o uygulamaların.
YENİLMEZ..

mavikaplan

Birde şöyle bir durum var, türkiye de mühendislik fakültelerinden mezun olanlar acaba ne kadar mühendis? bu soruyu sormak lazım. Türkiye 'deki mühendislere avrupada tekniker gözüküyle bakarlar. Çünkü maalesef üniversitelerimizde mühendislik fakültelerinde okuyan öğrencilerimizin dersi öğrenmek amacıyla değil geçmek amacıyla görüyorlar. Hiç merak, araştırma duygusu yok. Mühendislik fakültesinde okuyan bir öğrencide merak,araşatırma duygusu olmalı yoksa mezun olsa bile mezun olmakla kalır ömrü, hayatı boyunca iyi işler ortaya çıkaramaz.

Türkiye 'de mühendislik gereklimi sorusuna ben cevabımı veriyim : Hayır gerekli değil, Türkiye 'de mühendislik mi uygulanıyorda mühendislik bilgisine erişmek için mühendislik fakültesi bitirilsin.

bulut_01

ben basta belırtım muh makam ıcın deıl o bılgı kapasıtesıne ermıs yetkılı kısıler bazında konusuyorum yurdum genel muh ogrencılerı vasat bılıyoruz benım anlatmak ısdedıgım etıket deıl özde muh tır.
YENİLMEZ..

z

Alıntı yapılan: bulut_01 - 04 Ağustos 2012, 23:11:45
kasıt ettıgın sey sıfırdan tasarımsa evet yapdım bır yerden sema veya kod çalmadan basıt uygulamalar yapdım en basıtı ses yukseltecı bu muh tasarımına gırer mı onu nasıl dusundugune göre değişir ama baya uygumalalar yapdım muh tasarımına gırer yada girmez ama ben bariz gelıstırdıgı aşıkardır o uygulamaların.

Aamacım 2'li tartışmak değildi. Ortaya yazıyordum.

Ben tasarım yapıp yapmadığını sormuyorum. Herhangi bir mühendislik problemi ile karşılaştınmı?

Eğer mühendislik problemleri nedir diye soruyorsan bu katagoriye giren sorunlara örnek olması açısından mesela kitapçıya git ve otomatik kontrol çözümlü örnekler diye bir kitap satın al.

Okumaya başla. Sonra da ben mekatronikle uğraşıyorum sistem tasarlıyorum diyorsan, bahsettiğim kitaptaki sorunlarla karşılaşıyormuyum karşılaşmıyormuyum diye kendine sor.

Elektronik sistem tasarımlarındaki mühendislik problemleri ile sadece otomatik kontrol uygulamalarında karşılaşılmaz fakat bu alandaki sorunların çok benzerleri amplifikatör tasarımında bile karşına çıkar.

Mühendislik ustalığın birazcık ilerisidir. Mühendislik problemleri ile uğraşı ustalıktan ziyade bilimadamı kafası ister.

bulut_01

Alıntı yapılan: z - 04 Ağustos 2012, 23:38:07

Mühendislik ustalığın birazcık ilerisidir. Mühendislik problemleri ile uğraşı ustalıktan ziyade bilimadamı kafası ister.

aynen katılıyorum ve eklıyorum sorunlara hangı gozlukden bakıyoruz alt yapımızın durumu nedır olumsuzluklara kara duzen dedıgım tabırle mı yoksa bılımsel yontemlerle mı yaklasıyoruz her tasarım da sorunlar yasarız yasamadık desek cok nadır yalan olur.kıtabdan zıyade bendekı hayel gucu ıle bırseyler yapmak bundan 5 sene öncekı bır makınada bagzı eksık gorurum kendımce ve dusundugum eksıklı o yıllarda olmayan bır durum ve suanda o zamanlarda dusundugum seylerın var olması gıbı.en kısa ornek 5110 telefonları herkez bılır sene 2000 o zamanlar ne telefonlardı aklımdan o zamanlar hep gecerdı ldr tarzı bır sıstem ıle aydınlıkda tus takımının ışığının bosa yanması ekranın parlak ayarı gunduz acıp gece kısmak gıbı goz almaması ıcın. suanda butun telefonlarda var o özellık ama o zaman hıc bırınde yokdu buna benzer olaylar eskıden hep aklımdan gecmıstır ve sımdı goruyorum o dusunduklerımı.
YENİLMEZ..

mosfet

Bilim adamı kafası sadece mühendislik diploması ile olmuyor malesef eğitim tabiki şart ama kendini geliştiremeyen bir birey ezbercilikden öteye gidemez. Bilim sanat gibidir birazcıkda yetenek ister, bilgi her şekilde her ortamda kendini geliştirip yetiştirdikden sonra alınabileceği kanaatindeyim ama yetenek öyle deil malesef 3 tanede üniv bitirsen ki yetenek ve hayal gücü ve birde farklı bakış gücün zayıfsa geleneksellikten başka bir şey düşünemiyorsak ezberden öteye gidemeyiz bilim adına diye düşünüyorum bu benim acizane fikrim.

bulut_01

bılım adamı kafası mevcut bulundugun zamanda olmayıp ama senın aklının bır köşesinde bulunan düşünce zinciridir.bendede o kafa vardı artık körermeye başladı.  ;D
YENİLMEZ..