Simulink Discrete-Time System

Başlatan cicjoe, 20 Ağustos 2012, 11:01:42

cicjoe

Arkadaslar merhaba,
Systems and Signals kitabini takip ediyorum. Ordaki ornekleri Simulink'te denemek istiyorum. Bu konuda yardimci olabilirseniz sevinirim.
Ornek:
y[n] = -ay[n-1] + bx[n]

benim denemem
x=1:10 olarak tanimladim

elde ettigim grafik

tek grafik beklerken 10 tane aldim. nasil yapmam gerekiyor acaba bu sistemi cizmek icin?
tesekkurler.

VFR

Sanırım x için 10 değer girdiğiniz için böyle bir çıktı alıyorsunuz.

cicjoe

evet hepsini paralel olarak veriyor. ben ise sirayla vermesini istiyorum. ne gibi yontem izlemem lazim acaba?

VFR

hepsini farklı ekranlarda mı görmek istiyorsunuz?

cicjoe

hayir, 0. saniyede x dizisinden ilk elemani alsin, isleme soksun, 1. saniyede x dizisinden sonraki elemani alsin isleme soksun, memory'den 1 onceki islemin sonucunu da alarak eklesin, boyle devam etsin ve tek grafikte tek cizim gostersin istiyorum

VFR

Aklıma gelen ilk çözüm yolu şu oldu,
ramp fakonsiyonu alın simulinkten , eğimi 1 olsun.
Örnekleme zamanınız da 1 saniye olursa her saniyede 1 artarak , 0 1 2 3 .. 10  diye olur giriş.

cicjoe

Sayilari kolay olsun diye 1:10 verdim. Dizide rastgele sayilar olabilir. Ramp'i da ogrenmis oldum =) tesekkurler

VFR

onemli degil :)
bu arada memory yerine unit delay de kullanabilirsiniz. genelde bu sekilde kullaniliyor , ozellikle filtrelerde.
giris olarak signal builder ile zamana gore farkli deger de verebilirsiniz, bu da baska bir secenek.
sizin girisiniz neye bagli olacak?

cicjoe

Hocam benim suanda bir girisim yok aslinda =) sadece ogrenmeye calisiyorum. Ama aklima gelen, bir firmanin aylik satis miktarini tutan dizi olabilir. Herhangi bir formule bagli olmadan dizi icinden almak icin.

Ramp+Unit Delay ile 0'dan 10'a kadar adim adim cikis alabildim.

Simdilik boyle idare edicem sanirim. Tesekkur ederim yardimlariniz icin.
Iyi calismalar =)

VFR

Önemli değil :)
Teşekkür ediyorum , iyi çalışmalar .