PID ile DC motor kontrolü hakkında yazı

Başlatan VFR, 21 Ağustos 2012, 02:35:07

VFR

Ferudun bey , size mesaj gönderdim konu hakkında. Ancak buradaki arkadaşlara da açıklamayı yapmak durumundayım.
Aynı okuldan mezunuz siz 2010 ben 2012.
Aynı hocadan bitirme aldık , her sene 10 kişi aynı bu konu hakkında ve aynı bu yöntemlerle bitirme yapıyor.
O zaman siz de sizden önce aynı tezi yapan arkadaşlardan çaldınız bu bilgileri :)
Sizin tezinizdeki bilgiler Ayhan hocadan öğrediğiniz bilgilerdir , benim de tez hocam aynı kişi olduğu için bilgilerin aynı olması gayet doğal.
Sizin tezinizde motor kontrol sistemi 1.dereceden olarak tasarlandı ancak benim sistemim 2.dereceden olarak tasarlandı bu yüzden aynı çalışma değil. PID kontrolü de parametrik denklemleri de siz bulmadınız. Bu yüzden lütfen suçlamanızı geri çekin , haksız yere beni küçük düşürmenize hiç gerek yok.

fgokcegoz

Elbetteki bende faydalandim birçok kaynaktan fakat ben tezimde kullandigim hiçbir şekli b aşka bir tezden çalmadım sizin gibi. yazınıza koyduğunuz şekillerin denklemlerin çoğunu ben yaptım. sırf sizin gibiinsanlar yüzünden blog yazarlığını biraktim. paylaşmak zor geliyor artık kaynak gostermeden. çalan emek hırsızları yüzünden. gerisini siz düşünün artık.
"Vicdanın ziyası, ulûm-u diniyedir. Aklın nuru, fünun-u medeniyedir. İkisinin imtizacıyla hakikat tecelli eder." (Bediüzzaman Said Nursi)

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: fgokcegoz - 23 Ağustos 2012, 15:41:11
Elbetteki bende faydalandim birçok kaynaktan fakat ben tezimde kullandigim hiçbir şekli b aşka bir tezden çalmadım sizin gibi. yazınıza koyduğunuz şekillerin denklemlerin çoğunu ben yaptım. sırf sizin gibiinsanlar yüzünden blog yazarlığını biraktim. paylaşmak zor geliyor artık kaynak gostermeden. çalan emek hırsızları yüzünden. gerisini siz düşünün artık.

@fgokcegoz;
Bu formülleri siz mi buldunuz ? yoksa yaptınız mı ?
neyi gerçekleştirdiğinizi anlamadım...

sizin tekelinizde olması gereken kısım neresi ?

VFR

Size de söyledim sadece en üstteki şekli senin tezinden aldım.
Altına ekleyim istersen Ferudunun tezinden alınmıştır diye hiç sorun değil.
Denklemleri ise wordde teker teker kendim yazdım.
Al sana dosya indir gör.
https://hotfile.com/dl/168541612/0d67bcd/DC_motor_kontrol_sistemi_tasarm.docx.html

Saruman

...

VFR

Alıntı yapılan: silvercopper - 23 Ağustos 2012, 16:14:12
Ayhan hoca ? DPU'daki Ayhan GÜN mü ?
Hayır hocam , Sakarya'dan Doç. Dr. Ayhan Özdemir
Aynı hocadan aynı dersleri alıp aynı şeyleri öğrendik.
Aynı zamanda tasarım bitirme gibi şeyleri de aynı hocalardan aldık.
Ama arkadaş bizi kendi çalışmasını çalmışız diye suçluyor :)
Ferudun ekle tezini karşılaştırsınlar , aynı falan değil.
Senin yaptığın ihmalleri ben yapmadan sistemi tasarladım.
Sadece denklemler aynı ki o da zaten ferudunun bulduğu bişey değil ama neden böyle yapıyor anlamış değilim.

pisayisi

Kimse kimseyi bilgi hırsızlığı ile suçlamasın, aynı hocadan alınmış tezde aşikar bir özgün bilgi hırsızlığı olsa zaten hoca bu teze bu hali ile izin vermezdi. Anlatılanlar onyıllar önce keşfedilmiş evrensel bilgiler, kendine özgü bilime yenilik getirme vasfı içeren bilgi ile ortaya çıkarsan o zaman haklı olabilirsin. Türkiyede zaten az çok tezler hep birbirinin benzeridir, öyle olmasa bilimde daha acaip bir yol alabilirdik. Nedense kestirme ve garanti bilgiyi daha çok sevip risk almak istemiyoruz ;D
Murat

VFR

@pisayisi , arkadaş neden böyle yapıyor anlamış değilim. Aynı yerlerden geçtik. Yöntemlerin aynı olması gayet doğal.
Ama bütün kontrol teorisini kendisi bulmuş gibi beni suçluyor.

Şekil konusunda ise aynı şekil hocanın ders notunda var zaten. Sıfırdan sen çizmedin ki.
Sen de hocanın notundan aldın tezine koydun.
Ama çok istersen şeklin altına Ferudun Gökçegöz'ün izniyle diye ekleyim ?

zenerMos

Bahsedilen şekil 1 de hocanın topluma açtığı bir şekildir ki çoğu yerde rastladım once upon a time.. :) Benim tezimde dc motor hız kontrol modifiye pid içeriyor ve başka yenilikler. Uygulamalı örnekli fotolu. Yeni sayılabilir belki ama oda yıllarca piyasa tarafından kullanılmış. Herkes üzerine bir şey katıyor motor hız kontrolü üzerine katmalı da. Yüksek lisans tezleri bile benzerken lisans tezleri için kimse kimseye bu kadar ağır ithamlarda bulunmamalı. Ayrıca fgokcegoz senin tezini inceledim yazılım yanlış(C yi tam manasıyla kullanmadan yazmışsın) parametreler sistemi tutmuyor sistem osilosyandaydı sürekli.  Gerçekleştirdiğin ortamda denedim özellikle...

Bence lisans eğitimi tezlerine bir standart getirilmeli iyi kontrol edilmeli ve konu kolay kolay tekrar edilmemeli. İşte o zaman böyle konuşmalar yapılmalı. Böyle daha çok ileriye gidilebiliriz. Healme arkadaşa paylaşımları için çok teşekkür ederim hepimizin elinin altında bulunması gereken bir teori bir tez.

SBTECH

Feridun Bey , bende aynı okuldan ısıl sistem kontrolü alarak mezun oldum, her yerde yayınlamış olduğunuz lisans tezinizdeki C yazılımı kesinlikle yanlış ve tezinizde belirttiğiniz kontrol sisteminin çalıştığına dair en ufak bir fotoğraf yoktu tezinizde ,hadi diyelim ki yazılımınız yanlış oldu neden yayınladınız her yerde , birde üzerine gelip burada çalmışsınız vb diyorsunuz.

Benim kendi tezimde de yanlışlar vardı hocalarımız eksiklerini belirttiler tez savunmasında düzeltin dediler , düzeltecek vakit bulamadım ve şuanda sadece kendi hard diskimde ileride lazım olur diye bir kopyasını tutuyorum . Doğruluğundan %100 emin olmadığınız şeyleri paylaşmamanızı ve doğruları paylaşanlara yorum yaparken bir mühendise yakışır şekilde seviyenizi korumanızı öneririm..

iyi çalışmalar..
Elektronik ilimdir..