Hi-Tech PICC-18 Compiler

Başlatan mcihangir, 25 Eylül 2004, 13:40:07

james

mcp18 interrupt varsa kabul etmez birde define ettiğin pinleri
ARAMIYORUM , BULUYORUM

mcihangir

peki interrupt programını nasıl oluşturacağım ve define komutu yerine ne kullanılıyor.

james

mcp18in user manuelini bir incele.bana sorarsan mcp18e çevireyim diye uğraşacağına ccs ye çevirsen daha çabuk sonuca ulaşırsın
ARAMIYORUM , BULUYORUM

mcihangir

haklısın belki ama ben Hi-Tech daha profesyonel olarak biliyorum ve PIC mikrodenetleyicilerini C ile programlamaya Hi-Tech programı ile başladım ve bununla devam etmeyi düşünüyorum. yani yazdığım programı ona buna çevirmeye uğraşacağıma daha gelişmiş bir pic için PICC-18 kullanır sorunumu çözerim diye ummuştum. ancak gördümkü PICC-18 , PICC 'ye benzemiyor. PIC-18 v8.30 full indirdim ama çalıştıramadım, ahmetu arkadaşımızın yönlendirmesi ile PICC-18 için  Hi-TIDE 'ı kurdum ,Hi-TIDE içinde windows XP 'yi kurdum (win98 ' de çalışmadı) ve Hi-TIDE çalıştırdım ancak yinede Hi-TIDE içinde PICC-18 ile herhangi bir program derleyemedim. Benim anlayamadığım nokta şu, PICC derleyicisinin dos ortamında gayet güzel ve kullanışlı bir arayüzü var peki niye PICC-18 böyle değilde farklı arayüzde ve anladığım kadarı ile tek başına çalışamayacak bir şekilde tasarlanmış. Sonuç olarak PICC, 12x, 16x ve 17x pic mikrodenetleyicilerini destekleyen PICC-18 ise 18x pic mikrodenetleyicilerini destekleyen aynı firmanın derleyicileri yani işlevleri aynı peki niye böyle bir farklılık var.
Forumda PICC-18 kullanan bir arkadaş varsa ve en basit şekilde PICC-18 'i nasıl kullanabileceğimi anlatırsa sevinirim.

Ersin

Selam,
picc-18 de bende compile edemedim.Bunu kullanan arkadaslar
hangi versiyonla calistiklarini yazabilirler mi , son versiyon olmasi onemli değil.

EES

PICC-18 V8.20 PL1  www.sonsivri.com adrsinde "Phil" klasorunde bulabilirsiniz.Crack mevcut. Mplab'da ayarları yaptıktan sonra "C" programlarını yazıp derleyebilirsiniz.

mcihangir

Alıntı yapılan: "EES"PICC18 V8.30 FULL
http://s5.yousendit.com/d.aspx?id=B9E36B54B739B347AE35C76A410209C9

link çalışmıyor. daha doğrusu burada PICC-18 ile ilgili bir şey yok

Alıntı yapılan: "EES"PICC-18 V8.20 PL1  www.sonsivri.com adrsinde "Phil" klasorunde bulabilirsiniz.Crack mevcut. Mplab'da ayarları yaptıktan sonra "C" programlarını yazıp derleyebilirsiniz.

burada ki PICC, PICC-18 değil. sonisivride PICC-18 terrorizer klasöründe var.

mcihangir

sonunda Hi-TIDE programını win98 de çalıştırmayı başardım. tabi Hi-Tech firmasının teknik desteği ile. Hi-TIDE kuramayınca firmaya bir e-mail attım ve bunun karşılığında aşağıdaki e-maili aldım. şu an win98'de HI-TIDE sorunsuz bir şekilde çalışıyor.  :D
gayet güzel bir program herkese tavsiye ederim. PICC-18 'ide bu sayede kullanmaya başladım yavaş yavaş her şeyi çözüyorum. bu arada PICC-18 'i kullanmak için illada Hi-TIDE 'dı kurmanıza gerek yok bir arkadaşımızında yazdığı gibi mplab ilede kullanabilirsiniz. benim gibi Hi-TIDE programını bilgisayarına kurupda çalıştıramayan arkadaşlar aşağıda yazılanları uygularsa sorunsuz olarak çalıştırırlar.

"
The is a bug in the Java Runtime Environment (JRE) that HI-TIDE uses to
run on. To fix the problem you can update your JRE. To do this down the
the JRE installer from
https://jsecom15k.sun.com/ECom/EComActionServlet;jsessionid=jsecom15k.sun.com-2e7e%3A415772d6%3A73db3d8712bc3891

Then backup the 'jre' directory found in your HI-TIDE directory.  The
run the installer you downloaded from the address above. When installer
runs accept the license, on the next panel of the wizard select
"Custom" install. On the next panel you will be able to select the install
directory of the JRE. You do this by the 'Change' button in the lower
right hand corner of the panel. This directory should be changed to the
'jre' directory under your HI-TIDE directory. An example path would be,
'C:\htsoft\HI-TIDE\jre\'.

You can then run HI-TIDE as normal.
"

mcihangir

PICC-18 'de yeni bir sorunla karşılaştım. 16f877 için yazdığım programı 18f452 için düzenleyip sorunsuz bir şekilde derleyip 18f452 içine yükledim.
Ancak program çalışmadı. Aynı programı 16f877 içine yüklüyorum sorunsuz bir şekilde çalışıor. yaptığım değişiklikte şu;
#include <pic.h> //PICC derleyicisinde 16f877 için

#include <pic18.h> //PICC-18 derleyicisinde 18f452 için

18f452 için bu programı mplab'da derliyorum. programlar tamamen aynı fakat 18f452' de çalışmıyor. Arkadaşlar bunun sebebi ne olabilir. iki işlemcininde pin konfigürasyonları aynı ve ikisindede kullandığım kristal osilatör 4MHz.

ahmetu

Alıntı yapılan: "james"bana sorarsan mcp18e çevireyim diye uğraşacağına ccs ye çevirsen daha çabuk sonuca ulaşırsın

Alıntı yapılan: "mcihangir"ben Hi-Tech daha profesyonel olarak biliyorum

@mcihangir
şimdi bende sana soruyorum bu hi-tech'in neresi daha profesyonel? bilelim bizde kullanalım, yazılan kodların çalışmaması mı yoksa neredeyse hiç olmayan internal fonksiyonlarımı? sağa kıpırdasan register'e direkt müdahale sola kıpırdasan register'e direkt müdahale gerektiriyor bug olmamasının yegane nedeni de bu zaten registerlara sen değer verip okuyorsun sen ne kadar iyi program yazarsan o kadar bugsız çalışıyor ama dikkat et kendi içinde bu fonksiyonlar yok.

Erol YILMAZ

- Amatorluk bir işi, maddi kazanç gütmeden yapmak demektir.
- Profesyonellik ise işi, maddi kazanç değerlendirmesi yaparak yapmaya çalışmaktır.

İki program da ticari programdır ve profesyoneldir. Lisanslı kullanıcı olmak için ikisine de ciddi ücretler ödemeniz gerekir.

Hi-Tech 800 $!lık fiyatı ve bizlere bedava gelmesine rağmen tercih sebebi olamıyorsa bu olayı bir düşünmek lazım. CCS in fiyatı da Full Windows derleyicisi olarak 450 $.

Şahsen ben, programın üreticiliğini, markasına ve fiyatına tercih ederim.

mcihangir

fiyatlar arasında bariz bir fark var  ama bence de Erol arkadışımızın dediği gibi programın üreticiliği, doğrulu ve kullanılabilirliği önemli.  ben Hi-Tech PICC 'yi bir arkadaşımın tavsiyesi ile kullanmaya başladım ve bir daha da kopamadım.  CCS 'yi hiç kullanmadığım için aradaki farkı bilemiyorum. Hi-Tech 'da yaşadığım en büyük sıkıntı RAM ve ROM kullanımı ile ilgili oluyor yani o meşhur "Cant find XXX words/bytes in psect XXX" hatalarını bolca alıyorum ama bunlarda çözülebilen hatalar. bunun dışında Hi-Tech ' den memnunum.

Erol YILMAZ

Tamam işte, sen bi dene. ondan sonra anlıyacaksın olayın özünü, hi-tech'in eziyetini.

james

ben bu işe asm ile başlamıştım.sonra hi-tech ile devam ediyodum.daha pici yeni öğrendiğim için neyin nasıl yapıldığını bilmek istediğimden belli bir süre bende direndim ccs ye geçmemek için.yeni işimden dolayı ccsye başladım ve o günden beri asmde veya hi-techde program yazmadım.neden çünkü vakit daha önemli artık.kolaylığına alışınca bırakamıyosun.
ne kadar hi-techde bütün fonksiyonların hazır da olsa derleme ortamı için bile ccsye geçilir.
ARAMIYORUM , BULUYORUM