Tünel içerisinde mobil haberleşme nasıl sağlanır.

Başlatan Mucit23, 31 Ağustos 2012, 21:08:23

Mucit23

Merhaba arkadaşlar.
Tünel haberleşmesi hakkında önerisi arıyorum.

Bir baraj için açılan derivasyon tünelinde tünel içerisinde çalışan ekip ile dışarıda çalışan ekip arasındaki iletişim nasıl sağlanır.
Tünel mesafesi max 1Km. Kablosuz hiçbir sistem bu mesafede çalışmıyor. Bu yüzden kablolu bir sistem kurulması gerekiyor.
Modbus vs haberleşme sistemler işimi görmüyor. Telefon benzeri bir sistem olmalı. Acaba tasinilllabilir mobil santral sistemleri varmıdır. Bana en mantıklı şu anda o geliyor

mcan

Alıntı yapılan: Mucit23 - 31 Ağustos 2012, 21:08:23
Merhaba arkadaşlar.
Tünel haberleşmesi hakkında önerisi arıyorum.

Bir baraj için açılan derivasyon tünelinde tünel içerisinde çalışan ekip ile dışarıda çalışan ekip arasındaki iletişim nasıl sağlanır.
Tünel mesafesi max 1Km. Kablosuz hiçbir sistem bu mesafede çalışmıyor. Bu yüzden kablolu bir sistem kurulması gerekiyor.
Modbus vs haberleşme sistemler işimi görmüyor. Telefon benzeri bir sistem olmalı. Acaba tasinilllabilir mobil santral sistemleri varmıdır. Bana en mantıklı şu anda o geliyor
1 km kablosuz icin problem degil,1km yada daha uzun tünelleri repeater ile kapsayabilirsin. Eğer operatörlerden biri ile şirket olarak çalışıyorsanız , tünel içinde çekmediğini ve tünel içinde çalışan x kadar insanın operatörün kullanıcı oduğunu söyle, eğer kapsamazlarsa şirket olarak başka bir operatöre geçmek zorunda kalacağınızı bildirin. Adamlar gelip en basiti repater koyup işi bitirecek ha yetmezse mobil veya micro saha koyarak olayı çözerler o da olmazsa optik tabanlı repeater yada delikli kablo ile tüneli baştan sona normal cep telefonları çalışacak biçimde kapsarlar.

muhendisbey

Piko cell kullanarak tunel icerisinde iletisim saglanabilir. Gerekirse tekrarlayici yada ek piko celller ile kapsama alani artirilabilir.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Mucit23

Dün sordum daha önce gsm operatörleri ile iletişime geçmişler. Yanlız pek olumlu bir sonuç alinmamış. Sanırım Tünel içerisindeki çalışma geçici olduğu için yatırım yapılmak istenmiyor.
Ben hala kablolu sistem üzerinde duruyorum.

Daha hızlı bir çözüm olabilir.
Başka tünellerde aynı sistem kurularak haberlesme sağlanabilir.

Baktimda karel in 8 haneli minik santral leri var. işimi görebilir. Şunu merak ediyorum. 1Km mesafede telefon calışırmı.. Bu önemli

OG

Tunelin ağzına telsiz rolesi koyulursa sonuç alınabilir.

Karel gibi dahili santraller 1km de sıkıntı çıkarabilir çünkü çalışma voltajları düşük. Askeri tip telefonlar çalışır.

Aynı anda kaç kişi görüşecek ve iritbatı kim ile olacak? Tünel içindekiler de birbiriyle görüşecek mi, yoksa bütün irtibat içeridekiler ile dışarıdakiler arasında mı olacak.

GSM gibi kişiye özel bir iletişim mi firma içi görüşme mi?
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Mucit23

hocam iletişim iki kişi arasında gerçekleşecek.
Ayrıntılı anlatayim. tünel dışında içeriye çimento basan bir ekip var. içerdeki ekip istediğinde dışarıdaki ekibe telefon açip bilgi vermesi gerekiyor. yani iki adet telefon olacak.

OG

Dışarıdaki kişi tunelin girişine ne kadar uzakta?
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

mufitsozen

Alıntı yapılan: Mucit23 - 01 Eylül 2012, 07:42:12
Dün sordum daha önce gsm operatörleri ile iletişime geçmişler. Yanlız pek olumlu bir sonuç alinmamış. Sanırım Tünel içerisindeki çalışma geçici olduğu için yatırım yapılmak istenmiyor.
Ben hala kablolu sistem üzerinde duruyorum.

Daha hızlı bir çözüm olabilir.
Başka tünellerde aynı sistem kurularak haberlesme sağlanabilir.

Baktimda karel in 8 haneli minik santral leri var. işimi görebilir. Şunu merak ediyorum. 1Km mesafede telefon calışırmı.. Bu önemli

Telesis santrallari ile Analog telefonlarda hat direnci 2K gecmeyecek sekilde uzun kablolar ile kullanabilirsiniz. Buda iyi bir kablo ile yaklasik 10Km  dir.

Baska bir cozumde Wifi network kurup bunun uzerinden Wifi Telefonlar ile Telesis santralindan SIP protokolu ile baglanmaktir. Wifi networku ne kadar uzatirsaniz (AP yada bridgelerle) o network icinden bir Santrala bagli bir abone gibi konusabilirsiniz. Tabii tasinabilir bir notebook/netbook yada tablet pc uzerine kurulu bir softphone'u wifi uzerinden Telesis santralina bagli bir SIP telefon gibi kullanmakda mumkun. Bu durumda goruntulu haberlesme bile yapilabilir!

Baska cozumlerde olabilir, ama onun icin sizin gereksinimlerinizi bilerek ona gore teknik kosullari belirlemek lazim.

Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

Mucit23