led driverin akımını düşürmek?

Başlatan mir_as82, 15 Eylül 2012, 20:27:48

mir_as82

Arkadaşlar elimde 2-6 V arası sabit 700 ma veren bir led sürücü devre var. Ben bunu 3W lık power led e bağlıyorum fakat baya ısınıyor. Amacım led driverin akımı azaltıp lede 500 ma veya biraz daha azi sabit bit akım verip ısının önüne geçmek. power led  3 -4 Volt arası çalışıyor. Bunu nasıl sağlarım?

skara1214

hesaplayıp ledlere paralel bir direnç bağlayabilirsin
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

mir_as82

ama paralel direnç baya ısınmaz mı? kutupsuz kondansatör işimi görür mü acaba? led sürücüler pwm mantığıyla sürülüyordur tahminime göre. Empedans etkisi yapacak kondansatör işimi çözebilir mi?

ipek

sürücünün içi açılabiliyor ise 3.3 ohm 2.5 ohm gibi küçük omajlı dirençler mevcuttur bunların değerleri ile oynayabilirsin .

mesaj birleştirme:: 15 Eylül 2012, 23:33:23

sürücünün içi açılabiliyor ise 3.3 ohm 2.5 ohm gibi küçük omajlı dirençler mevcuttur bunların değerleri ile oynayabilirsin .

mir_as82

açabilirim ama smd malzemeler ile yapılmış. tahminine göre çin malı devre. piyasada satılan devrelerden. hangi direnç olduğunu nasıl anlarım?

ipek

genelde bu işlem için tek bir direnç yoktur 2 yada 3 direnç paralel bağlıdır ve bir pad boş bıraklır oynamak yada bir model altı yada üstünn düşünüyorlar herhalde .25w yada .5w dirençler effektif ısıyı paylaşsınlar diye olabilir kolayca bulabilirsin ben hep 48v 300ma kullanıyorum benim aldığımsürücülerde 3 adet 2,5 ohm var üzerinde 2R49 yazıyor ya böyle bir yere odaklanacaksın yada bir makro fotoğraf yayınlayacaksın işte şunlar demeye çalışacağız.

mir_as82

kardeşimin i phone u ile potoladım :). alt alta üç direnç var.
R2 nin üzerinde 101
R5 in üzerinde   878
R5A diye birşey var bunun üstünde ise 363 yazıyor

bakalım :). Bunlar olabilir mi? :)

mesaj birleştirme:: 16 Eylül 2012, 00:01:16

ayrıca dediğin gibi R2 ve R5 alt alta , arada bir dirençlik boş alan var ve R5A da bu boş alandan sonra.

ipek

bu değerler büyük fotoyu okunaklı bizde görebilse idik.

mir_as82

ustten çekilen fotoda trafonun altında da elemanlar var bunların resmini çekemedik.

ipek

tahmin ettiğim devre türü çıkmadı o zaman ikinci alternatifi devreye sokarız ledlere giden gerilimi kesip araya 1 yada 2 adet seri diyot atarak sanal yanıltma metodu uygularız diyot piv,i düşük 1N4001 yada 1N4002 olabilir en azından denersin..

OG

Yok hocam tahmin ettiğiniz usulden farklı değildir. O direnci bulmalı. Tabi akım kontrollu ise.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

EGE

istediğiniz degeri yakalamnız için 204 smd çıkartın buraya  trimpot  takın sonra ayarlayın degeri ölçüp o degerde smd takın.

kolaygelsin

mir_as82

cevaplayan arkadaşlara teşekkür ederim. trimpotu bulup denedikten sonra size cevabı yazarım.

mesaj birleştirme:: 16 Eylül 2012, 22:45:09

hocam dediğiniz gibi 204 yazan(yani 200 K olan) direnci değiştirip yerine 100K, 150K , 350 K ve bunların arasında olacak şekilde trimpotla denemeler yaptım akım da değişme olmadı. 540 ma civarında akım çeken led yine aynı akımı çekti.

ipek

akım sınırlamak için küçük değerli bir direncin üstünden akımı okumak farzdır. senin bu direnç üsttede olabilir, mantık olarak üstteki transistörün emiter ayağında bulunması gerekir. mosfet ise source ayağında olacak..diyotlarla 0.7 yada 1.4 volt denemelerim oldu bu seferde diyotlar ısınıyor eline bir büyüteç al şu direnci bul yada bu işten vazgeç...