Triyak sorunu

Başlatan emrah, 25 Eylül 2012, 11:25:01

emrah

Merhaba,

hareket sensörlerinde sürücü olarak kullanılan triyak ile tasarruflu ampüller yakılamıyor , yakılsa bile kırpışmalar göz ile görülebiliyor. triyakın sürücüsü entegre içerisinde oldugu için geçişleri kontrol edemıyorum.

Triyaka baglanan bir diyot ile bu işin çözüldügü söylenıyor bu ne tür bir diyot ve baglantısı nasıl olmalı?

bazı triyaklar içerisinde bulunan dıyotlar var o diyot ile aynı işimi yapıyor bu mantık ?

polleme

Triyaka bağlandığı söylenen aslında bir diyot değil diyak. Bu eleman, triyak tetikleme ucu için darbeler üretiyor ve belirlenen sürelerde triyak iletime geçip sonra kesime gidiyor. Böylece yükte güç kontrolü sağlanabiliyor.

mesaj birleştirme:: 25 Eylül 2012, 13:00:56

Bir örnek devre aşağıdaki linkte var

http://www.circuitstoday.com/diac-applications

emrah

Sorum anlaşılmadı galiba,

Tetikleme ile ilgili sıkıntım yok. sensörün çıkışı triyak oldugu için sadece akkor lambaları sorunsuz çalısştırabiliyoruz. fakat elektronik tasarruflu lambaları düzgün çalıştıramıyor nedenide triyak  sinüs dalgayı kestıgı için diye düşünüyorum, tasarruflu lambalarda kırpılmalar görülüyor triyak ile sürüldügü için. ve trıyaka baglanan paralel diyot ile düzelirmi bu sorun ?

Erol YILMAZ

Enerji Tasarruflu Ampuller'in (ETA) içinde bir balast var.

Balastın girişinde de gerilim bir köprü diyot kapasite vs ile doğrultuluyor....

Zaten E.T.A. ların hepsinin üstünde yazar,  Dimmer ile kullanılmaz diye !

-Triyaka paralel diyot vs nasıl olur bilmiyorum ama Triyak şebekeyi çok bozarak balasta ulaştırır.

polleme

Fluoeranst ampüller ve bunların bir türevi olan tasarruflu ampüller yapılarından dolayı bir triyak ile anahtarlamaya uygun değildir, yakın bir kuzenimin bunu denerken lambayı patlattığına bizzat şahit oldum. O nedenle dim edilebilen bir ampül seçmenizde fayda var.

diot

Triyak a küçük bir role tak. triyak roleyi çeksin. role ile anahtarla lambayı.

polleme

Röle olur, ancak röle mekanik bir elemandır ve bir ataleti vardır. Frekans arttığı zaman ona ayak uyduramaz ve ciddi bir zırıltı sesi çıkmaya başlar ve beklenen iş yapılamaz. Diyelim oldu ve röle buna cevap verebildi, o zaman da triyakın yarattığı problem burada da olur.

emrah

arkadaslar sagolun, röle çıkışlı sensörde üretiyoruz zaten. şuan mevcut triyak çıkışlı sensörleri bu ampullerde çalıstrma mantıgı içerisindeyim.

polleme

Tasarruflu ampülün içindeki devreyi çıkarıp kendi devrenizi koyarak birşeyler yapabilirsiniz. O devreye müdahele etmeden zor görünüyor.

diot

Eğer dimmer türü bir şey değilse sadece aç kapa yapacaksa moc serisi 0 geçişli opto kuplörler var bununla triyak ı sürebilirsin. Önemli olan ac nin sıfır geçişlerinde triyakı açıp kapatmak.

polleme

0 geçişli optocoupler için MOC3041'e bakabilirsiniz.

diot

Numarası aklıma gelmediği için verememiştim. daha önce kullandım çünkü (15 sene kadar önce 72 adet triyak için) o0 geçiş olmadığı zaman lambalar pırpır yapıyor.
http://exa.unne.edu.ar/ingenieria/sysistemas/public_html/Archi_pdf/HojaDatos/Optoelectronica/moc3041.pdf

emrah

cevaplar için sagolun