RS485 Hat ve Cihaz Koruma

Başlatan camby, 27 Eylül 2012, 15:45:10

camby

Daha önceden bazı başlıklarda tartıştık ancak net bir sonuca varamadım.

RS485 ile iletişim yapılan bir sistemde , hatta bağlı olan tüm alıcı ve vericiler izole. RS485 Kablosunun ekranlarını da baştan sonra birleştirip topraklayacağım.

Bunun dışında hattı ve cihazları korumam için almam gereken bir önlem var mı ? SM712 kullanmak istiyorum ancak bu sisteme nasıl bağlayacağıma karar veremedim.

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

camby

Alıntı yapılan: OG - 27 Eylül 2012, 16:26:30
Hocam burada açık çizim var, Sh 4

http://www.semtech.com/images/datasheet/sm712.pdf

Oradaki çizimi biliyorum. Çalışma mantığını da biliyorum hocam.

Ancak, cihazların 485 ara yüzlerinde GND pini yok , yanlızca A ve B var. Dolayısıyla cihazlar arası GND hattı dolaştıramıyorum. Bu yüzden de SM712 kullanamadım.

OG

Data GND pini anlamında değil entegrenin GND si yani 75176 için örneklersek 5 nolu pini. Data uçları da zaten malumunuz 6 ve 7 . Yani 6 ve 7 yi GND ye göre belli bir voltajı aşmaması gerek.

Data hatlarını 6 ve 7 ye girmeden önce araya küçük seri birer direnç ilave ederseniz iyi olur, 10-100 ohm gibi. SM712 ise direk 6 ve 7 ye bağlanacak.

bymrz

Alıntı yapılan: OG - 27 Eylül 2012, 16:43:03
Data GND pini anlamında değil entegrenin GND si yani 75176 için örneklersek 5 nolu pini. Data uçları da zaten malumunuz 6 ve 7 . Yani 6 ve 7 yi GND ye göre belli bir voltajı aşmaması gerek.

Data hatlarını 6 ve 7 ye girmeden önce araya küçük seri birer direnç ilave ederseniz iyi olur, 10-100 ohm gibi. SM712 ise direk 6 ve 7 ye bağlanacak.

Hocam siz veya başka birisi bu SM712 lerden kullandı mı hiç. Ben bir yerde kullanayım dedim, rezil etti beni... Osilaskop ile felan da baktım... Daha hatta 12V felan yokken bile, bildiğiniz 5V varken dahi, SM712 nin içindeki diyotlar kısadevreye geçiyor. Yani çıkışları 1V a kadar düşürüyor ve 485 entegresinin de ısınmasına neden oluyor.

camby

Hocam daha detaya gireyim.

Master bir PLC ve İzole 485'e sahip , Çıkışlarında sadece A ve B pinleri var ( bu yüzden pin diye adlandırıyorum ).

Alıcılar da yine izole RS485 arayüzüne sahip modüller. Alıcılarda GND çıkışları mevcut.

Master tarafında , izole bölgede GND çıkışı olmadığı için SM712 bağlayacak yer bulamıyorum.

Alıcılarda ise SM712 bağlantılarını yapmam durumunda bazı çekincelerim var :

Hatta dışardan bir bozucu etki geldiğinde ve voltaj aralığı -7/+12'nin dışına çıkarsa akım akmaya başlayacak. Ve bu akım nerden akacak ?

Alıcılar 0.5W DC/DC converter'a sahip ve GND'si bir pin ile dışarı verilebiliyor.

SM712 Datasheet'e göre :

- 400 watts peak pulse power (tp = 8/20μs)
- Transient protection for asymmetrical data lines to
IEC 61000-4-2 (ESD) ±15kV (air), ±8kV (contact)
IEC 61000-4-4 (EFT) 40A (5/50ns)
IEC 61000-4-5 (Lightning) 12A (8/20μs)
- Protects two +12V to -7V lines

gibi korumalara dayanabiliyor denilmiş.

Diyelim yukarıdaki olaylardan biri gerçekleşti ve SM712 üzerinden 8/20us boyunca 300W'lık bir akım aktı. Bu akım büyük ihtimalle en yakın alıcının ( belki de hepsinin ) izole converter'ı üzerinden akacak ve cihaza o kısmına zarar verecek.

Sonuç olarak koruma diyodu üzerinden akımı akıtacak ancak sistemde yine de hasar meydana gelecek.

Sorum bu akımı nerden akıtıp ortamdan uzaklaştırmalıyız ?

OG

Ben kullanmıyorum ama cihaz üzerinde görüyorum.

yukarıda "Data hatlarını 6 ve 7 ye girmeden önce araya küçük seri birer direnç ilave ederseniz iyi olur, 10-100 ohm gibi. SM712 ise direk 6 ve 7 ye bağlanacak."  böyle dedim ama yanlış hatırlamış olabilirim, çünkü burada ters.

http://www.leiditech.com/c_html_news/rs485-18.html

http://e2e.ti.com/support/interface/industrial_interface/f/142/t/168991.aspx

camby, her nedense SM712 Datasheet'e göre : den sonrası gorunmuyorsu editledim göründü, tuhaf.

Alıntı YapMaster tarafında , izole bölgede GND çıkışı olmadığı için SM712 bağlayacak yer bulamıyorum.
İzoleli ise ekstra koruma pek de gerekli olmaz sanırım.

Alıntı YapHatta dışardan bir bozucu etki geldiğinde ve voltaj aralığı -7/+12'nin dışına çıkarsa akım akmaya başlayacak. Ve bu akım nerden akacak ?
Entegrenin giriş uçları GND ye göre referans olduğuna göre girişteki istenmeyen yükselmeyi gnd ye gore sınırlayacak.

Bütün olayları GND ye göre düşünün. GND kopuksa iki data hattının orta noktası gnd voltajı kadardır.

dumansiz

SM712 ye alternatif olarak düşünülebilir:
http://www.ti.com/product/tpd2e007
Ben kendi projemde kullanacağım.

camby

Alıntı yapılan: OG - 27 Eylül 2012, 17:25:04

camby, her nedense SM712 Datasheet'e göre : den sonrası gorunmuyorsu editledim göründü, tuhaf.

O sırada sitede sorun vardı , editlemeye uğraşıyorum ben de bi yandan.

İzoleli ise ekstra koruma pek de gerekli olmaz sanırım.

Aslında cevabını aradığım durum da bu . İzoleli durumda korumaya gerek olmaz mı ? Bence korumaya gerek var , çünkü SM712 yukarıda belirttiğim gibi dışardan gelecek etkilere göre oluşturulmuş birşey.

Ve bağlantı doğru yapılmaz ise bu korumadan çok zarara dönüşebilir. SM712 açıldığında akan akım alıcının izolasyon trafosuna gelip bu bölgeye zarar verebilir.

Entegrenin giriş uçları GND ye göre referans olduğuna göre girişteki istenmeyen yükselmeyi gnd ye gore sınırlayacak.

Bütün olayları GND ye göre düşünün. GND kopuksa iki data hattının orta noktası gnd voltajı kadardır.

Sınırlamakla kalmıyor fazlalığı da üzerinden akıtıyor SM712.

Son dediğinizi anlayamadım.

bymrz

Hocam SM712 yi tecrübe eden var mı aranızda?

Ben kullandım da pişman oldum...

camby

Alıntı yapılan: alone_lover - 27 Eylül 2012, 16:47:19
Hocam siz veya başka birisi bu SM712 lerden kullandı mı hiç. Ben bir yerde kullanayım dedim, rezil etti beni... Osilaskop ile felan da baktım... Daha hatta 12V felan yokken bile, bildiğiniz 5V varken dahi, SM712 nin içindeki diyotlar kısadevreye geçiyor. Yani çıkışları 1V a kadar düşürüyor ve 485 entegresinin de ısınmasına neden oluyor.

Ben bağladım hatta sorun oluşmadı , oluşmadığı için de ölçmedim.

Yanlış bağlantı gibi bir şey olmasın , sot23 bir de . Bağlantı nasıldı ?

bymrz

Alıntı yapılan: camby - 28 Eylül 2012, 17:51:22
Ben bağladım hatta sorun oluşmadı , oluşmadığı için de ölçmedim.

Yanlış bağlantı gibi bir şey olmasın , sot23 bir de . Bağlantı nasıldı ?

Hocam yanlış bağlantı ne olacak ki?  :)
Ortadaki bacağı GND'ye, diğer bacaklardan bir tanesini A'ya diğerini de B'ye bu kadar yani... Hocam ben 485 hattına felan bağlamadan da denedim... Ayarlı güç kaynağı ile orta bacağı gnd ye verdim. Diğer bacaklardan bir tanesine de +3V gibi gerilimler verdim. İçindeki diyot hemen kısa devre durumuna geçti... İçinden akım akıttı yani...

Varsa elinizde deneyin isterseniz...
Bir de varsa çıkış hattını scobe ile gözlemleyin(hatta başka cihazlar da bağlı iken)...

camby

Denedim hiçbir sorun yok , 13-14 V'a kadar akım akmıyor neredeyse.

SM712'nin ortak ucunu direk hattın topraklamasına versek ne olur ?

bymrz

Alıntı yapılan: camby - 01 Ekim 2012, 16:21:35
Denedim hiçbir sorun yok , 13-14 V'a kadar akım akmıyor neredeyse.

SM712'nin ortak ucunu direk hattın topraklamasına versek ne olur ?

Topraklamadan kastınız "Earth" toprak hattı mı? yoksa DC-eksi den mi bahsediyorsunuz?

camby

konunun basından berı sormak ıstedıgım de bu , ortak ucu dc - 'ye baglarsam sm712 uzerınden akan anlık akım sısteme zarar verebılecek.

Topraklama hattını kullanarak topraga versek bu akımları uzaklastırmış olur muyuz?

Tabı burada baska bır soru pesınde gelıyor , ızole 485'in A ve B hatlarının topraga gore voltajı ne olur?