SD kart formatlarken HDD gitti

Başlatan dumansiz, 02 Ekim 2012, 10:28:06

dumansiz

Merhabalar Sorunlu SD kartı partion manager tarzı programla formatlarken,sd kart üzerinde bölüm oluşturmaya çalışırken, laptopun pili bitip kapandı. Tekrar açıldığında da hddyi fiziksel olarak biosta görüyor ama işletim sistemini görmüyordu. Live XP CDsi ile bilgisayarı açtım. CD içinde bulunan "partion manager" tarzı programla HDDyi göremedim.Pardusun Ramde çalışan versiyonu ile hddyi görebiliyorum.
HDD üzerindeki bir dosyaya müdahele ederek işletim sistemini tekrar boot alanına gösterebilir miyim?
Sizce sorun nerededir? MBR alanıdnda mı? HDD deki bir dosyada mı?
Nasıl bir çözüm önerirsiniz? Bildiğiniz harici bir program varsa. programı usb belleğe atıp  Live XP CDsi ile bilgisayarı açıp oradan çalıştırabilirim.
Teşekkürler şimdiden...

muhendisbey

windows işletim sisteminde CD'den boot edip onarma moduyla mbr'ı düzeltebilirsin.
Linuxta ise problem windows varsa ve açılıyorsa easybcd ile onarma yapabilirsin. Linuxtan doğrudan onarma nasıl yapılır bilmiyorum.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

esensoy

xp cd si ile konsoldan açıp fixmbr fixboot komutlarını dene,
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

dumansiz

Yazmayi unutmuşum. XP değil Vista sistemim.
Alıntı yapılan: muhendisbey - 02 Ekim 2012, 10:34:22
windows işletim sisteminde CD'den boot edip onarma moduyla mbr'ı düzeltebilirsin.
Linuxta ise problem windows varsa ve açılıyorsa easybcd ile onarma yapabilirsin. Linuxtan doğrudan onarma nasıl yapılır bilmiyorum.
Onarma menüsünden "Başlangıç Onarma(Startup Repair)"yı seçtiğimde USBlerle ilgili bir hata olduğunu söyleyip menuye geri döndü.
Alıntı yapılan: esensoy - 02 Ekim 2012, 10:41:38
xp cd si ile konsoldan açıp fixmbr fixboot komutlarını dene,

Vistada komutlar:
bootrec.exe /fixboot
bootrec.exe /fixmbr

İlk başta sadece "bootrec.exe /fixboot" komutunu çalıştırdım. Tekrar başlattım. Düzelmedi.
Daha sonra "bootrec.exe /fixmbr" komutunu çalıştırdım. Sorun düzeldi :)
Hiçbir veri kaybı olmadan kurtuldum teşekkürler.
Görsel anlatım:
http://helpdeskgeek.com/how-to/fix-mbr-xp-vista/