hız kontrol cihazı

Başlatan kemaho, 03 Ekim 2004, 12:32:16

kemaho

selam  arkadaşlar.  sorunumuzu  çözdük.

Evet  ilk  önce  motora  bağlı  helezyonun  dişlisini  büyüttük.Sonrada   arkadaşların  dedikleri  gibi    voltaj  boost     ayarını  yükselttik. A41 ,42 43  nolu  parametreler. ve  şimdi  sorunsuz  çalışıyor.

Bazen  olayları  mekanik  aksamlarda  çözebiliyor , dişliyi  büyütmek  güzel  bir  örnek.

Hepinize  teşekkürler.

Epolat  arkadaşımızın  dediği  gibi  bencede  servis  işi  önemli.

Ama  ne  yapalım   aldığımız  markalar  hep  yabancı. Neden  bizlerde  böyle  şeyler  üretemiyoruz. Yoksa   bizler  aptalmıyız ,  yoksa  tembelmiyiz.
        Hayır  aptal  değiliz ,Evet   bence  biraz  tembeliz. Vede   hazır   yemeye  alışmışız. adamlar  bize  hep  balık  vermişler ,  ama  balık  tutmayı  öğretmemişler.

Çünkü........................................................................................???

Siz  daha  iyi  biliyorsunuz.

Size  bir  örnek  vereyim.  mesala  yurt  dışında  çalışan işçilerimizin  çoğu  inşaat  firmalarında  çalışmaktadır. Ve  bu  konuda  iyi  oldukalrı  söylenmektedir.
  İşte  bizi  öyle  yerlerde  çalıştıryorlar  ki  kimseye  bir  faydası  yok.   Hiç  bir  şekilde  bir  gelişme  olmaz.  Olduğu  yerde  sayıp  durur...Duvar   ,  harç ,,tuğla ,demir,  beton, çatı  , ev , yapı ,,......
   Evet  bunların  hangilerinde  teknolojik  bir  gelişme  söz  konusudur.
hangisinde  bir    elektronik     düzen  vardır.  söylermisiniz.
    Evet  türkler  bu  konuda  iyidir  diyerek  ve  bu  ve  bunun  gibi  işleri  bize  vererek  gözlerimizi  boyuyorlar.
     Evet  bu  konularda  söylenecek  çok  şey  var  ama  neyse....

İnşallah , ALLAH 'ın izniyle   bizde  çalışarak   bunların  üstesinden  gelebiliriz. Onlara  ilmi  öyreten    dedelerimiz  gibi.........

Tek  gereken  şey......................................????

Ben  burda  inşaat  örneğini  vererek  o  mesleği  küçümsemiyorum ,  bundan alınan olmasın. tabiki  ondada  gelişmemiz  lazım. sadece  bir  örnek .

TEKRAR  TEŞEKKÜRLER   VE  HEPİNİZE  İYİ  ÇALIŞMALAR.
" HOŞGÖRÜLÜKTE  DENİZ  GİBİ  OL".....MEVLANA

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: "kemaho"Neden  bizlerde  böyle  şeyler  üretemiyoruz. Yoksa   bizler  aptalmıyız ,  yoksa  tembelmiyiz.
Bizim böyle şeyler üretemediğimiz kararına varmadan önce lütfen araştıralım arkadaşlar. Medel Elektronik yerli motor sürücü imal eden firmalardan sadece birisi. Bunun gibi başkaları da vardır. Redüktör olarak Yılmaz redüktör, sıcaklık kontrol olarak Enda, Emko vs. vs...

salim ALTIN

Merhaba.
Arkadaşlar alın size iyi bir örnek. Arkadaşımız bu cihazların türkiyede üretilmediğini sanıyor. Bu aslında piyasanın büyüklüğünüde gösteriyor.

Türkiyede ilk ve büyük imalatçı SAMEL dir. Mesleğin dinazorları bilirler. 1986-1991 Kare dalga ve sonra pwm cihazları. Ama öyle büyük paralar kazandılar ki sattıkları büyük miktarlı cihazların servisi için neredeyse her ilde servis kurmuşlardı.  1991 de kapattılar firmayı.İzmir firması idi.
Yine aynı tarihlerde imalata başlayan ENKO vardı. 1986 - devam. Erol GÜRAKAR ve Henri ile nizami. Kare dalga ile başladılar.Sonra samelinde ürettiği PWM lere geçtiler. philips in hef 4751 i ile. Yine bilen bilir baba bir enteğreydi.
SERVOSAN erol gürakarın 1989 da enkodan ayrılarak kurduğu firmasıdır ve halen devam ediyor üretime.
TUNÇMATİK bu konuda güzel bir cihaz çıkardı. 1996 da MA828 ile. Mikrokontrollerli. Çok güzel çalışır.ama üretime ara verdiler.
ESKON mikro kontrolerli bir cihaz yaptırdı.Fujitsu ile. 1996- devam. Şimdi kendi yazılımları ile ürünleri var. Miktarları belkide medelden fazladır. Yakında yeni tasarımı ile patlayacak.
Fujitsu ile yapılan projeyi yazan kişi ile birlikte çalıştım.Aynı projeyi satmıştı onlarada. biri izmir dieri istanbulda iki firma daha üretiyor ama miktarları az.
Sonra birkaç firma girdi piyasaya.Halende üreten istanbulda benim bildiğim iki üç firma var.
MEDEL 1997-8 lerden sonra başladı ac kontrol işine. Önceki hafta Medel niyazi bey ile konuşma fırsatım oldu. Tamamlamışlar şu sırada servo kontrol cihazını. Yani yakında Türk malı servo sürücüde piyasada. Ama satın alabilmek için sanırım 17 mart taki otomasyon fuarını bekleyeceksiniz.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

aster

hımm, o dinazorlardan biride benim samelin servisliğini yaptım ama hiç kan içmeye ihtiyacım olmadı, şuda bir gerçekki cihazlar çok dandikti şu anki aletlere göre resmen bux düşmanıydı hacim olarak anlatmam yetersiz olur görmek lazımdır, ama adamlar parsayı toplayıp doydular sonra bu işi bıraktılar, birde fikret tomar vardı dc konusunda en ucuz dandik alet ondaydı belki daha dandikleri vardı bilemiyorum ama bozulunca atıp yenisi koyma taktiği uyguladı ve şimdi motor üretiyor
nasılki eskiden bir Teknim vardı türkiye de ısı kontrol deyince akla yerli firma olarak o gelirdi ve gerçekten çok iyidiler sonra telsiz vs işlere girdiler ve onlarda doyup iş değiştirdiler
aslında bu böyle uzar gider çok iyi firmalarımız var bu bir gerçek, lakin müşteri ucuz isterse kötü üreticiler üreyebiliyor arz talep meselesi
ben kaliteyi hep savundum ve kullandım

salim ALTIN

Bu cümle anlatmak istediğini ifade etmekten uzak bir cümle olmuş.Dürüst insanlarıda içine alan haddini aşan bu yazımdan dolayı özür dilerim.
Orada benim şahit olduğum: servis elemanlarının bazılarının şirket müşterilerine garanti harici ürünler için kendi adlarına, garanti dahili ürünler için ancak şirket adına hizmet vermeleriydi. Birde en küçük arıza yada probleme en fazla servisi yazmaya çalışmalarıydı.
Fikret tomar halen cihaz üretiyor , aynı cihazları. Ama motor imalatında battı. O tristör tetikleme konusunun uzmanlarındandır. MEDEL in sahibi niyazi bey senelerce fikret tomarın yanında çalışmış biridir.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

kemaho

evet  arkadaşlar   aslında  benim   genel  bir  tarif  yapmak  istemiştim.  konu  sadece  bir   hız  kontrol  cihazı  veya  bir  kontaktör   değil.
  söylermisiniz  silah  sanayinde  nerelerdeyiz. evet   silah  sanayinde  yüzde  80   dışa  bağımlı  bir  ülkeyiz.
     evet   bunları  emekli  bir  general  canlı  yayında  söyledi. vede  bir  savaş  olsa    türkiye  ancak  bir  ay  savaşak  kadar   dayanabilir. onun  için  savaşı  bir  ay  içinde  kazanmamız  lazım. eveet   bunlarıda  söyledi.

İŞTE    BEN   BUNLARDAN  SİTEM  EDİYORUM. ELALEM  NELERLE  UĞRAŞIYOR  BİZ  NELERLE  UĞRAŞIYORUZ.HALA   TUTTURMUŞLAR  BİR...................YAKASINI  GİDİYORLAR.ANLAMAK  MÜMKÜN  DEĞİL  BUNLAR   KİME  HİZMET  EDİYOR.

SANIRIM  NE  ANLATMAK  İSTEDİĞİMİ  ANLADINIZ.
HEPİNİZE  TEŞEKKÜRLER.

SELAMLAR,  HAYIRLI  İŞLER ,İYİ  ÇALIŞMALAR.

aster

isteklerinde haklısın bizde aynısını istiyoruz, ama gel görki biz yeşermeden üstümüze basıp öldürüyorlar, kimmi öldürüyor gelişmemizi istemiyenler hocam gelişmemizi istemiyenler
örnek olarak şöyle bir misal vereyim evelsi gün tarım poltikamızı irdeliyorlardı biz pamuk üreticisi türkiye yi öyle hale getirmişlerki artık pamuğu bile dışardan alır duruma gelmişiz ve kıçı kırık yunan bile bizim ürettiğimizden fazlasını bize satar olmuş şimdi bana bunu anlatın

kemaho

evet   hocam  dediklerinizde  hakılısınızç  bu  ve  bunun  gibi  bir  çok  örnek  olarak  gösterilebilir.  ama  biz  bunlara  karşı  pes  etmemeliyiz  diye  düşünüyorum.
   bizi  bu  topraklardan  atmak  isteyenlerde  var. ozaman  bu   toprakları  bırakıp  gidelimmi  ,hayır  bilakis  mücadele  etmeliyiz.

sanırım  bu  konularda  benimle  herkes  hemfikirdir.

İYİ  ÇALIŞMALAR.

hantar

aynı titreme arızasına çok sık rastladım.kullandığımız sürücüler siemens,danfoss,abb.genelde bu tip arızaya motor boşta iken bakıyorum.motor boşta iken 1 ile 5hz kalkınma veriyorum.eğer boştada bu titremeyi yapıyorsa arıza devamlı interface kartından çıkıyor.şu ana kadar sadece danfoss'larda rastladım bu arızaya.bu tip arızalı interface kartlarından hemen hemen yarısını tamir ettim.arızasıda interface besleme çıkışndaki kondansatörler,sıcakta yada malzemenin ömründen dolayı akma yapıyor,bu akmayıda nacak kondansatörü söktüğünde fark edebiliyorsun.yardımcı olabildiysem ne mutlu bana. :D

kemaho

sağol   hantar  .  her  bilgi  bizim  için  önemlidir. ve de  önemli  olan  bu   bilgileri  ortaya   çıkarmaktır.