ADC ile ölçüm

Başlatan muhittin_kaplan, 06 Ekim 2012, 20:00:53

Hattusa

Alıntı yapılan: ferittt - 21 Ekim 2012, 21:29:42
bende opamp üzerinden düşük seviyeli bir gerilimi yükseltip pice vermiştim.ölçüm  uçları boşta iken picte değer okuyabiliyordum.buna benzer bir durumdanmı bahsediyorsunuz.

evet ustam ya ölçüm ucları boşta ve bu değerleri okuyorum, mantıken 0 değerini görmem gerekmez mi?
vardım ilim meclisine eyledim talep, meğer ilim en gerideymiş illa EDEP, illa EDEP <muhyiddin Arabi K.S.>

F.T

mantık sahada farklı durumların olmaması.ama sahada bu tip şeyler oluyor.uçları ölçüme bağladığımda adc de değer olmuyordu.uçlar boşta olunca oluyor.ben 60mv u 5 volta yükselttim.bu kadar yükseltme olan bir yerde uçlar boşta olunca çıkışta abuk subuk şeyler görmek normal bence.eğer sorun olmuyacaksa yüksek değerli bir direnç ile ölçüm ucunu şaseye çek.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

muhittin_kaplan

temel prensibim
Hiçbir Bacağı Boşta Bırakma  :) :-X

jrcapa

Alıntı yapılan: pro-TR - 21 Ekim 2012, 21:21:54
usta ADC girişlerinde buffer tampon var ve bu tampon çıkışını GND ye şaselemem gerekmediğini düşünüom, acaba yanlışmı düşünüyorum

İlk mesajınızda tampon opampı takmadan işlemciyi çalıştırdığınızı belirtmiştiniz.Şöyle bi durum var; opampın iç yapısına baktığınızda buffer tampon bağlantısında opamp çıkışı dirençlerle GND ye çekiliyor zaten.Devre şeklini verirseniz daha fazla yardımcı olabiliriz .
    Bir de opamplarda offset ayarı var ,belki sizinle alakalı olabilir. Bu konuya pek hakim değilim. Aşağıdaki arkadaş da fark yükselteç devresinde benzer bi sorunla karşılaşmış:

https://www.picproje.org/index.php?topic=28453.0

mustafacan

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 21 Ekim 2012, 21:56:50
temel prensibim
Hiçbir Bacağı Boşta Bırakma  :) :-X

evet  4.7k ile şaseye çek.
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!